Fem firmaer lurer på at snuppe stor it-opgave

I dag sidder KMD tungt på flere monopol-områder hos kommunerne. Men der er stor interesse for hele processen om de kommende udbud.

Artikel top billede

Flere it-virksomheder lader til at være klar til at sparke døren op til landets kommuner og vise, at andre end KMD kan levere it til dem. Foto: Povl Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Kommunerne gør via Kombit klar til det såkaldte monopol-brud, hvor KMD i dag sidder på monopol-systemer svarende til cirka en milliard kroner om året i værdi.

Seneste nyt i processen er en stribe såkaldte tekniske dialogmøder med leverandører vedrørende de fælleskommunale støttesystemer, der skal udgøre dele af infrastrukturen i den fælleskommunale Rammearkitektur.

Konkret har fem leverandører foreløbig tilmeldt sig de seneste 24 timer, men interessen er generelt stor for hele processen om de kommende udbud på monopolområdet, oplyser Kombits kommunikationschef Mikkel Tang Hedegaard.

Den tekniske dialog er, ifølge Kombit, en opfølgning på en tilsvarende dialog i forsommeren 2013.

Her gav en række potentielle tilbudsgivere input til Kombits daværende version af kravsspecifikationen.

Vejen mod konkurrencedygtige tilbud

Kombit oplyser at der afholdes denne form for dialog med leverandørerne på alle Kombits projekter, hvor man forinden offentliggør den seneste version af kravsspecifikationer, kontrakter og øvrigt relevant materiale.

"Helt overvejende handler det her om åbenhed, og om at klæde leverandørerne på til at kunne give konkurrencedygtige og konditionelle tilbud," siger Mikkel Tang Hedegaard

I dialogen med leverandørerne skal også drøftes hele programkoordinationen, der indeholder en beskrivelse af Kombits krav til og illustration af den kommende samarbejdsorganisation mellem støttesystemerne og de resterende projekter i monopolbruddet.

"Det handler jo om, at vi går fra en monopolsituation til et marked, hvor der åbnes op for flere leverandører. Derfor er det nødvendigt at beskrive rammer for samarbejdet imellem de forskellige leverandører," siger kommunikationschefen.

Altså hvordan hele processen vil blive styret.

"Denne ønsker projektet ligeledes leverandørernes input til," hedder det.

Kombits udkast på dette område ligger klar i løbet af ugen.

Endelig oplyser Kombit, at man fortsat mangler den endelige afklaring med KMD omkring udfasning.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,