KMD vil fyre 275 ansatte

KMD på vej med stor fyringsrunde.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD vil i den kommende tid skille sig af med 275 medarbejdere i en stor fyringsrunde, der vil feje gennem organisationen.

Det svarer til omkring ni procent af KMD's samlede medarbejderstab.

Selskabet begrunder fyringerne med skærpede markedsvilkår, der blandt andet har lagt øget pres på priserne i de senere år.

Faldende priser

KMD peger således på, at priserne på software og it-serviceydelser har været faldende i de seneste par år.

"Med de dalende priser i markedet har vi behov for konstant at have et skarpt fokus på omkostningssiden," lyder det fra administrerende direktør Lars Monrad-Gylling i en pressemeddelelse.

Han peger på, at organisations-ændringen vil gøre KMD i stand til at 'løfte opgaverne' og blive konkurrencedygtig.

"Vi gør det for at være bedre rustet til at gennemføre KMD's strategi og have en solid og sund forretning på den lange bane," siger han.

Markant overskud

KMD kom ellers ud af 2012 med en markant vækst i både omsætning og overskud.

Selskabets omsætning steg med 10,1 procent, mens resultatet steg med gigantiske 38,9 procent til 448,3 millioner kroner. Det kan du læse mere om her.

KMD meddeler, at det vil blive muligt for de ansatte at få frivillige fratrædelsesordninger, hvilket dermed vil kunne nedbringe antallet af fyresedler i den kommende tid.

Det er under to måneder siden, at KMD i al stilhed sagde farvel til to af sine topchefer, der begge ifølge KMD stoppede efter 'gensidig aftale'. Det kan du læse mere om her.

Ny ejer og ny strategi

KMD fik for et lille år siden nye ejere i form af kapitalfonden Advent International.

Ejerskiftet har siden ført til en tilpasning af selskabets strategi.

Det kan du læse mere om her: KMD's nye topduo: Her satser vi på enorm vækst i de kommende år.

Kapitalfondenes typiske forretningsmodel er at være inde som ejere i en afgrænset periode og her sørge for, at forretningen bliver trimmet og optimeret, så selskabets værdi forøges, hvorefter fondene sælger virksomheden og stryger gevinsten.

Læs interview med KMD-direktør Lars Monrad-Gylling senere på cw.dk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S