Skån dig selv: Se ALDRIG de her fem film baseret på spil

Det burde være godt, men ender skidt, når populære spil forvandles til film. Her er fem af de rigtig slemme, som er blevet slagtet af anmelderne og hånet af fans.

Artikel top billede

Computerspillet Need for Speed er på vej i en filmversion, og det samme gælder Assassin's Creed, Warcraft og Angry Birds.

Dermed melder de sig i rækken af spil, der filmatiseres.

Det er en genre, som anmelderne hader og gerne tæsker løs på.

Oftest bliver fans af spillene også slemt skuffede, og nogle af de dårligste filmanmeldelser fra brugere af den populære IMDB.com er netop film, som tager udgangspunkt i spil.

Selv om de næppe scorer Oscar-statuetter, kan filmatiseringerne give god mening økonomisk, da der er millioner at tjene på at sælge biografbilletter til håbefulde fans af spillene.

Vi har samlet en håndfuld af de største spil, som har fået hæslige anmeldelser, når de er blevet filmatiseret:

Doom (2005)

Doom er intet mindre end en spilklassiker, som enhver pc-spiller med respekt for sig selv prøvede kræfter med i 90'erne.

Sammen med Wolfenstein lagde det stilen for, hvordan et effektivt FPS (First Person Shooter) skulle udføres.

Det gav nærmest hjertebanken, når man bevægede sig rundt i spillets labyrintiske gange og åbnede døre ind til rum fyldt med skrigende monstre.

Først i 2005 var en filmatisering klar, og den handler om en forskningsstation på Mars, hvor kommunikationen pludselig afbrydes. En flok soldater bevæbnet med nok våben til at starte 3. verdenskrig indsættes på Mars, og så slippes projektilerne ellers fri mod en hær af fæle monstre.

IMDB.com har over 70.000 brugere afgivet stemme, og filmen ender på karakteren 5.2 ud af 10. Det er altså trods alt en af de bedre filmatiseringer af spil.

Det forhindrede dog ikke Dwayne Johnson (også kendt som The Rock), der spiller Sarge i Doom, i at blive nomineret til en Razzie Award for årets dårligste skuespilpræstation.

Her er en trailer for filmen:

Og her er lidt gameplay:

Double Dragon (1994)

I 1987 dukker Double Dragon op som et beat 'em up spil, der især blev populær på arkademaskinerne i den lokale kinagrill.

Senere blev der også produceret udgaver til blandt andet Commodore 64, Atari og Game Boy.

Det særlige ved spillet er, at to spillere samarbejder om at tæske bandemedlemmer, og målet er at redde kvinden Marian.

Filmen er fra 1994 og løst baseret på spillet, og handlingen er lagt i et futuristisk Los Angeles i 2007.

Her kæmper de to helte sammen om en magisk medaljon, som består af to dele og meget passende hedder Double Dragon.

IMDB.com har filmen fået karakteren 3,5 ud af 10, og cirka 7.000 brugere har afgivet deres stemme. Da Double Dragon fik en tur i anmeldermaskinen, beskrev Rotten Tomatoes filmen sådan her:

"Double Dragons smarte brug af speciel effekter kan ikke kamuflere filmens alt for forenklede historie og platte dialog".

Her er en trailer for filmen:

Her er gameplay:

Alone in the Dark (2005)

Der er flere spil i Alone in the Dark-serien, og det første blev udgivet i 1992 og det seneste i 2008.

Det originale spil foregår i 1920'erne, hvor privatdetektiven Edward Carnby udforsker et hjemsøgt hus med massevis af ondsindede væsener, man ikke ligefrem byder på kaffe.

I 2005 var filmen klar, men handlingen er blot løst baseret på det originale spil.

Det handler stadig om paranomale fænomener, men foregår i nutiden. Der er skruet helt op for chokfaktoren, og det vrimler med dæmoner og onde ånder.

IMDB.com er karakteren mast næsten i bund. Sølle 2,3 ud af 10 bliver det til, når cirka 33.000 brugeranmeldelser lægges sammen.

Filmen fik også vanvittig elendige anmeldelser, da den havde premiere.

Dialogen blev kaldt 'grinagtig', mens handlingen fik stemplet 'hjernedød' og 'uforståelig'.

Her er en trailer for filmen:

Her er gameplay:

Street Fighter (1994)

Street Fighter blev et hit, da arkadespillet første gang dukkede op i 1987. Her kunne man vælge mellem flere karakterer med forskellige kampsportsevner.

Og så var det ellers tid til at uddele kungfu-spark og svinge knytnæver i en verdensomspændende turnering.

Spillet er siden udkommet i adskillige versioner til både computere og konsoller.

Filmen Street Fighter er kun meget løst baseret på spillet, og actionhelten Jean-Claude Van Damme indtager hovedrollen, og der er endda også blevet plads til sanglærken Kylie Minogue.

De er en del af en folk soldater, der skal stoppe en diktator, som har taget adskillige gidsler og nu kræver en løsesum.

Intet mindre end verdens fremtid står på spil.

IMDB.com har Street Fighter fået karakteren 3,6 ud af 10 baseret på over 40.000 brugeranmeldelser.

Filmen fik også tæsk af anmelderne, men det blev alligevel en økonomisk succes.

Her er en trailer for filmen:

Her er gameplay:

Super Mario Bros. (1993)

Super Mario Bros. har gennem årene været en guldgrube for japanske Nintendo, og platformsspillet med Mario og Luigi var i mere end 20 år verdens bedst sælgende spil.

Den første version af spillet var klar i 1985, hvor de to håndværkere løber og hopper gennem banerne for at redde prinsesse Toadstool.

Sidenhen er spillet udkommet til massevis af computere, konsoller og håndholdte enheder.

I 1993 blev en film baseret på Super Mario Bros. lanceret, og her bevæger de to brødre sig gennem en portal til et parallelunivers med dinosaurer.

Her er de oppe imod den onde diktator King Koopa.

IMDB.com har filmen fået karakteren 4 ud af 10, og over 30.000 brugere har afgivet en stemme.

Filmen fik også smæk af anmelderne, og den endte som en økonomisk katastrofe.

Her er en trailer for filmen:

Her følger gameplay:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension