Nu kommer Teslas vilde superlader-netværk til Danmark

Netop nu er elbilsproducenten Tesla ved at opføre sine første såkaldte Superchargers i Danmark.

Artikel top billede

Foto: Tesla (Foto: Foto Tesla)

Den amerikanske elbilsproducent Tesla opruster i Danmark, og i løbet af de kommende uger vil bilproducenten efter alt at dømme indvie sine første danske såkaldte Supercharger-ladestationer i Middelfart og Randers. 

Det fremgår af det danske elbilsforum teslaforum.dk, hvor en bruger har postet billeder af stationerne, der i disse dage er under opbygning.

Billederne, der er taget ved Hotel Comwell i Middelfart og Elvis Presley-museet Graceland i Randers, viser tydeligt en række ladestandere med Teslas logo.

Tesla lancerede i efteråret 2012 sine første amerikanske Superchargers, der gør det muligt for Tesla-ejere at få gratis og lynhurtig opladning, 

På en Supercharger ladestation kan en Model S få opladet sit batteri med 80 procent på 40 minutter, mens en 50 procents ladning kan klares på 20 minutter.

Hjemmeside bekræfter nye stationer

Tesla bekræfter også eksistensen af de nye stationer på sin hjemmeside, hvor et kort nu viser, at der i løbet af sommeren 2014 vil blive etableret to supercharger-stationer i Danmark.

Kortet viser desuden, at der inden årets udgang vil blive etableret ladestationer i Nordjylland, Sønderjylland og på Sjælland.

Ifølge en bruger på Teslaforum.dk vil den officielle åbning af ladestationenerne finde sted den 30. maj. Men Teslas skandinaviske kommunikationschef Esben Pedersen har dog ingen kommentar til åbningsdato eller placeringen af de danske Superchargers. 

"Jeg kan kun sige, hvad vi hidtil har meldt ud: Der kommer Superchargers i hele Europa, og Danmark er en del af det," siger han til Computerworld.

Stiftet af it-milliardær

Tesla blev i 2003 stiftet af it-milliardæren Elon Musk, der var med til at grundlægge betalingstjenesten Paypal. I 2008 sendte Tesla sin første bil, Tesla Roadster, på markedet, og i juni 2012 rullede den første udgave af den seneste model, Model S, ud til de første amerikanske kunder.

Tesla Model S kan ifølge de officielle opgørelser køre op til 502 km på en opladning, og med udrulningen af Supercharger-infrastrukturen håber Tesla på at kunne eliminere al skepsis om elbilers rækkevidde, hvilket hidtil har været de fleste andre elbilers store achilleshæl. 

I Norge har Tesla allerede etableret seks Supercharger-stationer, mens der er et tilsvarende antal i vores sydlige naboland, Tyskland.

I et interview med dagbladet Børsen i fjor sagde Tesla-stifteren Elon Musk følgende om planen for et europæisk Supercharger-netværk: 

"Vi begynder i Norge, hvor vi har den største kundebase, og fortsætter så til Danmark og Sverige - og derefter videre ned gennem Nord- og Vesteuropa. Så det bliver fra nord til syd. Og med tiden ruller vi vores Supercharger-netværk ud, så det bliver muligt at rejse overalt i Europa," sagde Elon Musk

I USA er Tesla betydeligt længere fremme med udbygningen af Supercharger-netværket, og her er det i dag muligt at køre fra kyst til kyst ved hjælp af lade-netværket.

Læs også:
Danske tech-iværksættere vil skabe 150 nye job med Teslaer 

Test: Tesla S er køreglæde og gadget i en fantastisk pakke

 

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S