Nyt smartwatch fra Samsung fungerer uden telefon

Den ukronede konge på det unge smartwatchmarked kommer nu med tredje generation i deres smartwatch-serie. Denne gang er det et luksus-ur i stil med Samsungs Tab S-tablets.

Artikel top billede

Foto: Samsung

Den koreanske telegigant Samsung er det firma, som har spyttet flest smartwatches ud på et marked, som endnu er fyldt med "unge" og ikke altid helt gennemførte produkter. 

Med det ene ur efter det andet har Samsung nærmet sig den rigtige opskrift for et smartwatch. Og i dag har Samsung så offentliggjort dets kommende smartwatch, Samsung Gear S.

S'et kommer fra samme serie som Tab S og er et udtryk for Samsungs absolutte topprodukter. Uret minder om en blanding mellem Gear 2 og Gear fit, der med en AMOLED-skærm på to tommer (360 x 480) kurver en smule hen over håndleddet. Armbåndet er også udstyret med alverdens målere som accelerometer, gyroskop, kompas, pulsmåler og barometer.

Smartwatch uden smartphone
Alle andre smartwatches fra Samsung - og for den sags skyld fra andre producenter - har tidligere skullet være tilsluttet en smartphone for at fungere optimalt.

Samsungs Gear Fit for eksempel kunne ikke opmåle træning særlig præcist, hvis den ikke under hele turen var tilsluttet med Bluetooth til en smartphone, hvilket har været et af de punkter, hvor traditionelle træningsure stadig har haft en fordel.

Men Gear S kommer nu med muligheden for at få tilføjet et 3G-simkort, så man automatisk kan få opdateringer direkte fra sociale tjenester. Desuden kan apps udnytte dataforbindelsen, for eksempel Samsungs eget træningsprogram eller Nike+.

Uret har både Wi-Fi og Bluetooth, så den kan stadig bruges som et mellemled mellem din smartphone og dig, men kan altså i princippet også bruges som et rigtigt Bond-ur, hvor du taler ned i det - uden at man skal have en telefon i lommen samtidig. Hvorvidt man så gider ligne noget fra en 80'er-film, er så noget andet. 

Ikke Android Wear

Det nye ur bruger Samsungs Tizen platform i stedet for Googles egen Android Wear, som ellers blev offentliggjort for et par måneder siden. Samsungs valg af Tizen kan ses som endnu et aktivt valg væk fra Googles monopollignende platform, som Samsung længe har skulet ondt på, da de langt hellere vil have deres egen app-platform.

Fordelen ved Tizen er, at det kræver en del mindre strøm, hvilket er et must på de små ure. Batteriet i Gear S kan ifølge Samsung holde i to dage.

Samsung har endnu ikke offentliggjort priser eller lanceringsdatoer, men skulle begynde at sende urene ud i oktober 2014.

Læs også: Test: Samsung-tablet er tynd, lækker og har en fantastisk skærm

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S