Nyt smartwatch fra Samsung fungerer uden telefon

Den ukronede konge på det unge smartwatchmarked kommer nu med tredje generation i deres smartwatch-serie. Denne gang er det et luksus-ur i stil med Samsungs Tab S-tablets.

Artikel top billede

Foto: Samsung

Den koreanske telegigant Samsung er det firma, som har spyttet flest smartwatches ud på et marked, som endnu er fyldt med "unge" og ikke altid helt gennemførte produkter. 

Med det ene ur efter det andet har Samsung nærmet sig den rigtige opskrift for et smartwatch. Og i dag har Samsung så offentliggjort dets kommende smartwatch, Samsung Gear S.

S'et kommer fra samme serie som Tab S og er et udtryk for Samsungs absolutte topprodukter. Uret minder om en blanding mellem Gear 2 og Gear fit, der med en AMOLED-skærm på to tommer (360 x 480) kurver en smule hen over håndleddet. Armbåndet er også udstyret med alverdens målere som accelerometer, gyroskop, kompas, pulsmåler og barometer.

Smartwatch uden smartphone
Alle andre smartwatches fra Samsung - og for den sags skyld fra andre producenter - har tidligere skullet være tilsluttet en smartphone for at fungere optimalt.

Samsungs Gear Fit for eksempel kunne ikke opmåle træning særlig præcist, hvis den ikke under hele turen var tilsluttet med Bluetooth til en smartphone, hvilket har været et af de punkter, hvor traditionelle træningsure stadig har haft en fordel.

Men Gear S kommer nu med muligheden for at få tilføjet et 3G-simkort, så man automatisk kan få opdateringer direkte fra sociale tjenester. Desuden kan apps udnytte dataforbindelsen, for eksempel Samsungs eget træningsprogram eller Nike+.

Uret har både Wi-Fi og Bluetooth, så den kan stadig bruges som et mellemled mellem din smartphone og dig, men kan altså i princippet også bruges som et rigtigt Bond-ur, hvor du taler ned i det - uden at man skal have en telefon i lommen samtidig. Hvorvidt man så gider ligne noget fra en 80'er-film, er så noget andet. 

Ikke Android Wear

Det nye ur bruger Samsungs Tizen platform i stedet for Googles egen Android Wear, som ellers blev offentliggjort for et par måneder siden. Samsungs valg af Tizen kan ses som endnu et aktivt valg væk fra Googles monopollignende platform, som Samsung længe har skulet ondt på, da de langt hellere vil have deres egen app-platform.

Fordelen ved Tizen er, at det kræver en del mindre strøm, hvilket er et must på de små ure. Batteriet i Gear S kan ifølge Samsung holde i to dage.

Samsung har endnu ikke offentliggjort priser eller lanceringsdatoer, men skulle begynde at sende urene ud i oktober 2014.

Læs også: Test: Samsung-tablet er tynd, lækker og har en fantastisk skærm

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S