Nyt smartwatch fra Samsung fungerer uden telefon

Den ukronede konge på det unge smartwatchmarked kommer nu med tredje generation i deres smartwatch-serie. Denne gang er det et luksus-ur i stil med Samsungs Tab S-tablets.

Artikel top billede

Foto: Samsung

Den koreanske telegigant Samsung er det firma, som har spyttet flest smartwatches ud på et marked, som endnu er fyldt med "unge" og ikke altid helt gennemførte produkter. 

Med det ene ur efter det andet har Samsung nærmet sig den rigtige opskrift for et smartwatch. Og i dag har Samsung så offentliggjort dets kommende smartwatch, Samsung Gear S.

S'et kommer fra samme serie som Tab S og er et udtryk for Samsungs absolutte topprodukter. Uret minder om en blanding mellem Gear 2 og Gear fit, der med en AMOLED-skærm på to tommer (360 x 480) kurver en smule hen over håndleddet. Armbåndet er også udstyret med alverdens målere som accelerometer, gyroskop, kompas, pulsmåler og barometer.

Smartwatch uden smartphone
Alle andre smartwatches fra Samsung - og for den sags skyld fra andre producenter - har tidligere skullet være tilsluttet en smartphone for at fungere optimalt.

Samsungs Gear Fit for eksempel kunne ikke opmåle træning særlig præcist, hvis den ikke under hele turen var tilsluttet med Bluetooth til en smartphone, hvilket har været et af de punkter, hvor traditionelle træningsure stadig har haft en fordel.

Men Gear S kommer nu med muligheden for at få tilføjet et 3G-simkort, så man automatisk kan få opdateringer direkte fra sociale tjenester. Desuden kan apps udnytte dataforbindelsen, for eksempel Samsungs eget træningsprogram eller Nike+.

Uret har både Wi-Fi og Bluetooth, så den kan stadig bruges som et mellemled mellem din smartphone og dig, men kan altså i princippet også bruges som et rigtigt Bond-ur, hvor du taler ned i det - uden at man skal have en telefon i lommen samtidig. Hvorvidt man så gider ligne noget fra en 80'er-film, er så noget andet. 

Ikke Android Wear

Det nye ur bruger Samsungs Tizen platform i stedet for Googles egen Android Wear, som ellers blev offentliggjort for et par måneder siden. Samsungs valg af Tizen kan ses som endnu et aktivt valg væk fra Googles monopollignende platform, som Samsung længe har skulet ondt på, da de langt hellere vil have deres egen app-platform.

Fordelen ved Tizen er, at det kræver en del mindre strøm, hvilket er et must på de små ure. Batteriet i Gear S kan ifølge Samsung holde i to dage.

Samsung har endnu ikke offentliggjort priser eller lanceringsdatoer, men skulle begynde at sende urene ud i oktober 2014.

Læs også: Test: Samsung-tablet er tynd, lækker og har en fantastisk skærm

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S