Microsoft: Nu får du dobbelt så meget OneDrive-plads

Microsoft driller Apple ved at give iPhone-brugere dobbelt op på lagerpladsen i cloud-tjenesten OneDrive. Men andre kan også være med.

Artikel top billede

Microsofts store datacenter i Dublin.

Microsoft driller Apple i forbindelse med lanceringen af æble-firmates nye telefon.

Entry-modellen fra Apple har 16 gigabyte lagerplads, hvilket Redmond-fabrikken åbenbart ikke mener, er nok.

"Her til aften (fredag den 19. september, red,) kan vi annoncere, at vi fordobler størrelsen af den gratis lagerplads på OneDrive," skriver Microsoft på sin OneDrive-blog.

"Det kan virke underligt, at komme med nye funktioner en fredag aften, men vi har lyttet til kommentarerne angående lagerplads på den nye iPhone, og vi vil give dig mere lagerplads med det samme," fortsætter bloggen med et vink med en vognstang om, at entry-modellen af iPhone 6 blot leveres med 16 gigabyte lagerplads.

Få hele overblikket her: Overblik: Her er specs på iPhone 6 - og ni andre smartphones

"Vi tror, du vil sætte pris på mere gratis lagerplads, når du sætter din iPhone 6 op eller opgraderer til iOS 8," fortsætter drillerierne.

Anledningen er således også, som antydet på bloggen, at Apples nye styresystem i version 8, der blev lanceret i sidste uge, kræver fem gigabyte ledig lagerplads på telefonen for at opgradere fra iOS 7.

Ved at kopiere billederne til OneDrive, behøver brugerne - ifølge Microsoft - ikke slette dem, fordi der skal skabes plads til opdateringen på telefonen.

Selv om drillerierne er rettet mod Apple, fungerer de 15 ekstra gigabyte også med Android og Windows Phone.

Fra 15 til 30 gigabyte

Normalt tilbyder Microsoft tre gigabyte ekstra, når du slår sikkerhedskopieringen af billeder til i OneDrive, men i resten af september har Redmond-butikken altså hævet loftet til 15 gigabyte.

Det, Microsoft helt konkret tilbyder, er muligheden for at fordoble lagerpladsen fra 15 til 30 gigabyte, uden beregning.

Det kan du gøre resten af denne måned, og du kan gøre det fra samtlige platforme. 

Det eneste, du skal gøre som bruger, er at hente OneDrive-app'en og slå funktionen sikkerhedskopiering af billeder til i menuen.

I praksis betyder det, at alle billede du tager med telefonen automatisk sikkerhedskopieres til OneDrive.

I juni fordoblede Microsoft også lagerpladsen fra 7,5 gigabyte til de 15 gigabyte.

Konkurrencen om at hive brugerne ind i de forskellige online-univers er hård, hvilket du kan læse mere om her: Google dumper prisen på ubegrænset lagerplads i skyen

Her er ni forskellige lagerbygninger i skyen.

Læs også:

Galleri: Gratis cloud-tjenester du bare ikke må misse

Sådan fungerer Amazons gratis cloud-storage

Nu skal du betale: Populær webtjeneste dropper gratis online storage

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S