Microsoft: Nu får du dobbelt så meget OneDrive-plads

Microsoft driller Apple ved at give iPhone-brugere dobbelt op på lagerpladsen i cloud-tjenesten OneDrive. Men andre kan også være med.

Artikel top billede

Microsofts store datacenter i Dublin.

Microsoft driller Apple i forbindelse med lanceringen af æble-firmates nye telefon.

Entry-modellen fra Apple har 16 gigabyte lagerplads, hvilket Redmond-fabrikken åbenbart ikke mener, er nok.

"Her til aften (fredag den 19. september, red,) kan vi annoncere, at vi fordobler størrelsen af den gratis lagerplads på OneDrive," skriver Microsoft på sin OneDrive-blog.

"Det kan virke underligt, at komme med nye funktioner en fredag aften, men vi har lyttet til kommentarerne angående lagerplads på den nye iPhone, og vi vil give dig mere lagerplads med det samme," fortsætter bloggen med et vink med en vognstang om, at entry-modellen af iPhone 6 blot leveres med 16 gigabyte lagerplads.

Få hele overblikket her: Overblik: Her er specs på iPhone 6 - og ni andre smartphones

"Vi tror, du vil sætte pris på mere gratis lagerplads, når du sætter din iPhone 6 op eller opgraderer til iOS 8," fortsætter drillerierne.

Anledningen er således også, som antydet på bloggen, at Apples nye styresystem i version 8, der blev lanceret i sidste uge, kræver fem gigabyte ledig lagerplads på telefonen for at opgradere fra iOS 7.

Ved at kopiere billederne til OneDrive, behøver brugerne - ifølge Microsoft - ikke slette dem, fordi der skal skabes plads til opdateringen på telefonen.

Selv om drillerierne er rettet mod Apple, fungerer de 15 ekstra gigabyte også med Android og Windows Phone.

Fra 15 til 30 gigabyte

Normalt tilbyder Microsoft tre gigabyte ekstra, når du slår sikkerhedskopieringen af billeder til i OneDrive, men i resten af september har Redmond-butikken altså hævet loftet til 15 gigabyte.

Det, Microsoft helt konkret tilbyder, er muligheden for at fordoble lagerpladsen fra 15 til 30 gigabyte, uden beregning.

Det kan du gøre resten af denne måned, og du kan gøre det fra samtlige platforme. 

Det eneste, du skal gøre som bruger, er at hente OneDrive-app'en og slå funktionen sikkerhedskopiering af billeder til i menuen.

I praksis betyder det, at alle billede du tager med telefonen automatisk sikkerhedskopieres til OneDrive.

I juni fordoblede Microsoft også lagerpladsen fra 7,5 gigabyte til de 15 gigabyte.

Konkurrencen om at hive brugerne ind i de forskellige online-univers er hård, hvilket du kan læse mere om her: Google dumper prisen på ubegrænset lagerplads i skyen

Her er ni forskellige lagerbygninger i skyen.

Læs også:

Galleri: Gratis cloud-tjenester du bare ikke må misse

Sådan fungerer Amazons gratis cloud-storage

Nu skal du betale: Populær webtjeneste dropper gratis online storage

Læses lige nu

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS