Sikkerhedsekspertens råd: Du kan godt dræbe Java derhjemme

Java udgør en potent sikkerhedsrisiko, og derfor bør danskerne afinstallere Java, lyder rådet fra en sikkerhedsekspert. Der er dog visse computer-brugere, som ikke bare kan slå Java ihjel.

Artikel top billede

Efter Digitaliseringsstyrelsen torsdag meldte ud, at login med NemID på stort set alle offentlige hjemmesider og i netbanken overgår til JavaScript, er der ikke længere den store brug for Java på folks hjemme-computere.

Det pointerer sikkerhedsekspert Peter Kruse fra selskabet CSIS Security Group, som direkte mener, at størstedelen af alle danskere med fordel kan afinstallere Java på deres computer.

"Hvis du ikke har programmer, der automatisk opdaterer Java, så lyder anbefalingen, at man bør afinstallere Java på sin computer," siger Peter Kruse til Computerworld.

Digitaliseringsstyrelsen oplyser, at henimod slutningen af november er stort set alle offentlige hjemmesider tilgængelige fra NemID's JavaScript-version, mens det samme er tilfældet for netbankerne.

At det 'kun' er 99,4 procent af de offentlige hjemmesider, der er tilgængelige med JavaScript, får Peter Kruse til at trække en anelse i håndbremsen.

"Du skal selvfølgelig lige undersøge, om din egen netbank og de offentlige hjemmesider, som du besøger, nu også er tilgængelige via JavaScript, inden du sletter Java," siger han.

Har en uheldig historik

Sikkerhedseksperten forklarer, at årsagen til at slå Java ihjel på computeren ligger i, at Java i de seneste år har været ramt af en række uheldige sikkerhedsepisoder.

"Java har en historie, som en af de dokumenterbart mest usikre komponenter i et Windows-miljø. Derudover har det været svært at opdatere, fordi man ikke har kunnet være sikker på, at man nu også havde den nyeste version," lyder det fra Peter Kruse.

Han tilføjer, at installationsprocessen af Java desuden også har været bøvlet, fordi Java-ejeren Oracle har forsøgt at tilbyde et browser-værktøj, Ask-toolbaren, der har vakt en del kritik.

Debatten om denne Ask-toolbar kan du læse mere om her.

"Alt i alt har vi i Java at gøre med en væsentlig sikkerhedsrisiko og en hovedpine for brugerne, som de fleste velsagtens kan leve foruden," opsummerer Peter Kruse sine pointer.

Her skal du ikke afinstallere

Oracle oplyser, at tre milliarder digitale enheder i dag gør brug af Java, og der er da også visse situationer, hvor det vil være direkte dumt at afinstallere Java.

"Hvis du har børn, der spiller spil på computeren, så er de typisk afhængige af Java. Derfor kan du opleve, at hvis du afinstallerer Java, så vil ungerne komme rendende og sige, der mangler Java på computeren," fortæller Peter Kruse.

Han nævner også, at i mange virksomheder er Java flere steder en vigtig komponent for eksempelvis at kunne køre virksomhedens regnskabsapplikationer eller ESDH-system.

"Små, mellemstore og store virksomheder skal derfor ikke bare ukritisk afinstallere Java. I stedet bør de nok undersøge, om de i virkeligheden har brug for Java, der som sagt udgør en potent sikkerhedsrisiko," siger Peter Kruse.

Hvis du ønsker at installere Java på din computer, kan du få hjælp på Oracles hjemmeside.

Hvis du blot ønsker at deaktivere Java i din browser, kan du få hjælp her

Læs også:
Oracle-direktør: Tiden er løbet fra Java-applets

Her er seks prof-tip til sikker Java i firmaet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S