Sikkerhedsekspertens råd: Du kan godt dræbe Java derhjemme

Java udgør en potent sikkerhedsrisiko, og derfor bør danskerne afinstallere Java, lyder rådet fra en sikkerhedsekspert. Der er dog visse computer-brugere, som ikke bare kan slå Java ihjel.

Artikel top billede

Efter Digitaliseringsstyrelsen torsdag meldte ud, at login med NemID på stort set alle offentlige hjemmesider og i netbanken overgår til JavaScript, er der ikke længere den store brug for Java på folks hjemme-computere.

Det pointerer sikkerhedsekspert Peter Kruse fra selskabet CSIS Security Group, som direkte mener, at størstedelen af alle danskere med fordel kan afinstallere Java på deres computer.

"Hvis du ikke har programmer, der automatisk opdaterer Java, så lyder anbefalingen, at man bør afinstallere Java på sin computer," siger Peter Kruse til Computerworld.

Digitaliseringsstyrelsen oplyser, at henimod slutningen af november er stort set alle offentlige hjemmesider tilgængelige fra NemID's JavaScript-version, mens det samme er tilfældet for netbankerne.

At det 'kun' er 99,4 procent af de offentlige hjemmesider, der er tilgængelige med JavaScript, får Peter Kruse til at trække en anelse i håndbremsen.

"Du skal selvfølgelig lige undersøge, om din egen netbank og de offentlige hjemmesider, som du besøger, nu også er tilgængelige via JavaScript, inden du sletter Java," siger han.

Har en uheldig historik

Sikkerhedseksperten forklarer, at årsagen til at slå Java ihjel på computeren ligger i, at Java i de seneste år har været ramt af en række uheldige sikkerhedsepisoder.

"Java har en historie, som en af de dokumenterbart mest usikre komponenter i et Windows-miljø. Derudover har det været svært at opdatere, fordi man ikke har kunnet være sikker på, at man nu også havde den nyeste version," lyder det fra Peter Kruse.

Han tilføjer, at installationsprocessen af Java desuden også har været bøvlet, fordi Java-ejeren Oracle har forsøgt at tilbyde et browser-værktøj, Ask-toolbaren, der har vakt en del kritik.

Debatten om denne Ask-toolbar kan du læse mere om her.

"Alt i alt har vi i Java at gøre med en væsentlig sikkerhedsrisiko og en hovedpine for brugerne, som de fleste velsagtens kan leve foruden," opsummerer Peter Kruse sine pointer.

Her skal du ikke afinstallere

Oracle oplyser, at tre milliarder digitale enheder i dag gør brug af Java, og der er da også visse situationer, hvor det vil være direkte dumt at afinstallere Java.

"Hvis du har børn, der spiller spil på computeren, så er de typisk afhængige af Java. Derfor kan du opleve, at hvis du afinstallerer Java, så vil ungerne komme rendende og sige, der mangler Java på computeren," fortæller Peter Kruse.

Han nævner også, at i mange virksomheder er Java flere steder en vigtig komponent for eksempelvis at kunne køre virksomhedens regnskabsapplikationer eller ESDH-system.

"Små, mellemstore og store virksomheder skal derfor ikke bare ukritisk afinstallere Java. I stedet bør de nok undersøge, om de i virkeligheden har brug for Java, der som sagt udgør en potent sikkerhedsrisiko," siger Peter Kruse.

Hvis du ønsker at installere Java på din computer, kan du få hjælp på Oracles hjemmeside.

Hvis du blot ønsker at deaktivere Java i din browser, kan du få hjælp her

Læs også:
Oracle-direktør: Tiden er løbet fra Java-applets

Her er seks prof-tip til sikker Java i firmaet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job