Oracle propper crapware ned i halsen på Java-brugere

Der er mange sikkerheds-problemer med Java. Oracle har udsendt 11 opdateringer i det sidste halvandet år og forsøger hver gang at installere crapware på din computer.

Artikel top billede

Forleden blev der igen opdaget et alvorligt sikkerhedshul i Java og Oracle måtte reagere med en hurtig opdatering for at lukke hullet. De mange problemer med sikkerheden i Java rammer danske brugere hårdt. Det danske NemID-login, der bruges til netbanker og myndigheder, anvender nemlig Java.

Men det er ikke kun sikkerheden, der er gal i Java. Oracle bruger også sine mange Java-opdateringer til at tvinge crapware ind på din computer. ZDNet har kigget nærmere på denne praksis, og her er der tørre tæsk til Oracle.

Firmaets metoder beskrives som de mest kyniske og bruger-fjendske i hele software-branchen. Så er der ikke sagt for meget.

Når du bruger Javas automatiske opdaterings-funktion til at installere vigtige sikkerheds-opdateringer, er der altid inkluderet software fra tredjeparter. Her er der tale om Ask Toolbar og McAfee Security Scanner.

Du skal selv aktivt fravælge installation af denne "crapware" - altså uønsket software fra tredjeparter - med hver eneste download af en ny Java-opdatering. Hvis du klikker forkert blot en enkelt gang, får du uønsket software på din computer.

ZDNet advarer også om, at Oracles partner IAC, der står bag Ask, bruger metoder, som kan være ulovlige i nogle lande. Samtidig konstateres det, at Ask.com søgesiden leverer dårlige søgeresultater og forsøger at vildlede brugerne til at klikke på betalte annoncer.

Allerede efter den første installation af Java bliver du spurgt om, hvorvidt Ask skal installeres på computeren. Du klikker selvfølgelig nej. Men snart kommer en ny kritisk sikkerheds-opdatering, og du bliver igen tvunget til at gennemgå den samme installations-proces.

Her er det værd at bemærke, at fluebenet for installation af Ask allerede er afkrydset. Du skal altså fravælge det aktivt for at undgå at få crapware på computeren.

Der er selvfølgelig en grund til, at Oracle har valgt at inkludere denne software. Oracle får penge, hver gang en bruger accepterer at installere værktøjsbjælken.

Det bliver endnu mere mærkeligt. ZDNet kan dokumentere, at installations-programmet til Ask gemmer sig i baggrunden og først starter, 10 minutter efter Java-installationen er afsluttet. Det betyder altså, at brugeren bliver snydt til at tro, at crapware slet ikke er installeret på systemet, selv om man har glemt at fjerne fluebenet. Men det ligger altså og venter i baggrunden.

"Jeg har aldrig set et legitimt program med en installer, der opfører sig på denne måde," skriver ZDNet-eksperten Ed Bott.

Han fortsætter med at beskrive, hvordan Ask overtager og ændrer indstillinger på computeren, blander annoncer med rigtige søgeresultater og videreleder søgninger fra Google til firmaets egen søgemaskine.

Den bruger også en avanceret form for "social engineering", hvor brugeren snydes til at ignorere advarsler fra browseren i forbindelse med installation af værktøjsbjælken.

Ed Bott slutter med at anbefale, at Windows-brugere bør undgå at installere Java, hvis det overhovedet er muligt. Det er bare svært for danske brugere, som har brug for Java for at komme på deres netbank. Men der findes værktøjer som Ninite, der kan holde din computer opdateret med de seneste softwareversioner uden crapware.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos