Kode-amok: 100 danske børn programmerede i 24 timer med Coding Pirates

Reportage: Colaer, computere, søvnmangel og intens koncentration - det var opskriften, da 100 børn brugte 24 timer på at blive bedre til programmering. Mød Coding Pirates, som vil lære danske børn at programmere.

Artikel top billede

Det er nogle klatøjede børn, som Computerworld møder lørdag klokken 10.

"De sidste gik i seng kl. 03 - og så var de tidligt oppe igen for at arbejde videre. Der er også et par enkelte, som slet ikke har været i seng", forklarer Martin Exner - formanden for Coding Pirates, et privat initiativ, som skal lære børn at programmere.

Coding Pirates, som oprindeligt startede som en ide hos den læreruddannede Martin Exner i oktober 2013, er normalt såkaldte klubber, som mødes 2 til 4 gange om måneden og lader børn og unge mellem 7 og 17 prøve kræfter med programmering og spiludvikling.

24 timers Game Jam

Men i weekenden var der dømt Game Jam i lånte lokaler hos Microsoft i Hellerup - og 100 børn og 30 frivillige arbejdede næsten uafbrudt i 24 timer med at få spilkoncepter og spil klar. Du kan se videoer med nogle af spilkoncepterne her.

Undervejs med besøg fra eksperter som Jakob Stegelmann fra DRs Troldspejlet og Tim Shepherd fra spilfirmaet Chroma Studio.

Og skulle du være i tvivl om, hvorvidt de fremmødte børn tager det alvorligt, så er det bare at se på de bøjede nakker, den koncentrerede mumlen i grupperne - eller de 10 gange vi bliver afbrudt i interviewet: "Martin...øhhhh, hvad var det nu det screen capture tool hed?".

Heldigvis er de 30 frivillige voksne parat til at yde hjælp - uanset om det drejer sig om (endnu) en væltet cola eller en mere it-relateret udfordring.

Den dedikationen er ikke overraskende for Martin Exner, for Coding Pirates er baseret på frivillig arbejdskraft. Og de holder ved, forklarer Martin Exner:

"Af de 15 frivillige, vi startede med, så er 12 af dem stadig med. De frivillige er i øvrigt en god blanding af it-folk og så folk med underviser-erfaring."

Dedikationen gælder også børnene, som efter et 4 ugers introduktionsforløb med for eksempel Small Basic, kan vælge at arbejde videre med sprog som Python eller Computercraft til Minecraft:

"Vi har mest drenge, men jeg er imponeret over så mange piger - i teenageralderen - som også finder det spændende. Mange af børnene er børn af folk som selv arbejder med it. Og så holder de fleste børn fast, de skifter lidt afdeling alt efter, hvad der passer. Men de bliver ved," uddyber Martin Exner.

Coding Pirates har ikke selv lokaler, men samarbejder med skoler, it-virksomheder og offentlige institutioner som biblioteker eller universiteter om at lægge hus til en lokal afdeling - sådan som det er sket med de to seneste afdelinger hos it-virksomheden Pentia på Islands Brygge og hos Datalogisk Institut på Østerbro.

I alt har det - indtil videre - resulteret i 7 lokale klubber. De er for det meste baseret i Københavnsområdet, men senest er afdelinger i både Roskilde og i Århus kommet til.

Det er der også behov for, for allerede nu tæller ventelisten hos Coding Pirates 300 håbefulde børn med interesse for programmering.

Du kan læse mere om Coding Pirates og deres lokalafdelinger her.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S