Atea køber netværks-kometen Axcess

Breaking news: It-investoren Ib Kunøe køber netværksfirmaet Axcess for 317 millioner kroner.

Artikel top billede

Norden største it-forhandler Atea har her til morgen meddelt, at man har indgået aftale om køb af samtlige aktier i netværksforhandleren Axcess, der er et Danmarks førende netværksfirmaer.

Det fremgår af en meddelelse fra Atea til børsen i Oslo, hvor Ateas aktie er noteret.

Parterne i handlen har aftalt en pris på 317  millioner kroner for aktierne i Axcess.

Ejerne af Axcess står dermed til solid gevinst. Den største vinder er Axcess administrerende direktør og stifter Stig Abildsø, som sidder på godt halvdelen af ejerskabet.

Sammen med Axcess-stifteren får de to it-veteraner Preben Damgaard og Peter Warnøe også en kontant gevinst. De skød i 2007 penge i Axcess og sidder i dag på omkring en fjerdedel af ejerskabet.

Axcess havde i sit seneste regnskab en omsætning på godt en halv milliard - 586 millioner kroner - og med købet har Ateas hovedaktionær Ib Kunøe samtidig fjernet en af Ateas vigtigste konkurrenter fra landkortet.

Axcess vandt for knap to år siden et udbud af netværksydelser til staten for næsen af blandt andet Atea. Aftalen havde en værdi på 280 millioner kroner, og med købet sætter Atea sig nu på den statslige leverance.

I sit seneste regnskab have Axcess et overskud før skat på 32 millioner kroner og et bruttoresultat (EBITDA) på 40 millioner kroner.

Ifølge meddelelsen fra Atea fortsætter både Axcess' ledelse og firmaets medarbejdere efter overtagelsen i deres nuværende job.

Købet af Axcess forudsætter godkendelse fra de danske konkurrencemyndigheder.

Læs også:

Atea varsler nye opkøb

It-milliardær: "Jeg er ikke nogen steder, hvor jeg ikke har kontrol"

Atea taber klage: Må vinke farvel til 280 millioner

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Sampension A/S

Netværksadministrator til Sampension

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job