Atea køber netværks-kometen Axcess

Breaking news: It-investoren Ib Kunøe køber netværksfirmaet Axcess for 317 millioner kroner.

Artikel top billede

Norden største it-forhandler Atea har her til morgen meddelt, at man har indgået aftale om køb af samtlige aktier i netværksforhandleren Axcess, der er et Danmarks førende netværksfirmaer.

Det fremgår af en meddelelse fra Atea til børsen i Oslo, hvor Ateas aktie er noteret.

Parterne i handlen har aftalt en pris på 317  millioner kroner for aktierne i Axcess.

Ejerne af Axcess står dermed til solid gevinst. Den største vinder er Axcess administrerende direktør og stifter Stig Abildsø, som sidder på godt halvdelen af ejerskabet.

Sammen med Axcess-stifteren får de to it-veteraner Preben Damgaard og Peter Warnøe også en kontant gevinst. De skød i 2007 penge i Axcess og sidder i dag på omkring en fjerdedel af ejerskabet.

Axcess havde i sit seneste regnskab en omsætning på godt en halv milliard - 586 millioner kroner - og med købet har Ateas hovedaktionær Ib Kunøe samtidig fjernet en af Ateas vigtigste konkurrenter fra landkortet.

Axcess vandt for knap to år siden et udbud af netværksydelser til staten for næsen af blandt andet Atea. Aftalen havde en værdi på 280 millioner kroner, og med købet sætter Atea sig nu på den statslige leverance.

I sit seneste regnskab have Axcess et overskud før skat på 32 millioner kroner og et bruttoresultat (EBITDA) på 40 millioner kroner.

Ifølge meddelelsen fra Atea fortsætter både Axcess' ledelse og firmaets medarbejdere efter overtagelsen i deres nuværende job.

Købet af Axcess forudsætter godkendelse fra de danske konkurrencemyndigheder.

Læs også:

Atea varsler nye opkøb

It-milliardær: "Jeg er ikke nogen steder, hvor jeg ikke har kontrol"

Atea taber klage: Må vinke farvel til 280 millioner

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS