Atea køber netværks-kometen Axcess

Breaking news: It-investoren Ib Kunøe køber netværksfirmaet Axcess for 317 millioner kroner.

Artikel top billede

Norden største it-forhandler Atea har her til morgen meddelt, at man har indgået aftale om køb af samtlige aktier i netværksforhandleren Axcess, der er et Danmarks førende netværksfirmaer.

Det fremgår af en meddelelse fra Atea til børsen i Oslo, hvor Ateas aktie er noteret.

Parterne i handlen har aftalt en pris på 317  millioner kroner for aktierne i Axcess.

Ejerne af Axcess står dermed til solid gevinst. Den største vinder er Axcess administrerende direktør og stifter Stig Abildsø, som sidder på godt halvdelen af ejerskabet.

Sammen med Axcess-stifteren får de to it-veteraner Preben Damgaard og Peter Warnøe også en kontant gevinst. De skød i 2007 penge i Axcess og sidder i dag på omkring en fjerdedel af ejerskabet.

Axcess havde i sit seneste regnskab en omsætning på godt en halv milliard - 586 millioner kroner - og med købet har Ateas hovedaktionær Ib Kunøe samtidig fjernet en af Ateas vigtigste konkurrenter fra landkortet.

Axcess vandt for knap to år siden et udbud af netværksydelser til staten for næsen af blandt andet Atea. Aftalen havde en værdi på 280 millioner kroner, og med købet sætter Atea sig nu på den statslige leverance.

I sit seneste regnskab have Axcess et overskud før skat på 32 millioner kroner og et bruttoresultat (EBITDA) på 40 millioner kroner.

Ifølge meddelelsen fra Atea fortsætter både Axcess' ledelse og firmaets medarbejdere efter overtagelsen i deres nuværende job.

Købet af Axcess forudsætter godkendelse fra de danske konkurrencemyndigheder.

Læs også:

Atea varsler nye opkøb

It-milliardær: "Jeg er ikke nogen steder, hvor jeg ikke har kontrol"

Atea taber klage: Må vinke farvel til 280 millioner

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice