Ny dansk telekæde: 12 TDC Erhverv-butikker danner nyt selskab

12 af de tidligere TDC Erhverv-butikker genfødes nu som en ny dansk telekæde med 150 ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC's beslutning om at droppe en lang række partneraftaler sidste år bliver ved med at give efterdønninger.

TDC valgte i efteråret at opsige 60 partneraftaler rundt omkring i landet, så selskabet gik fra 65 partnere til blot fem. Det betød samtidig, at en lang række TDC Erhverv-butikker pludselig mistede eksistensgrundlaget: Nemlig retten til at forhandle TDC's produkter og anvende TDC-brandet. 

Nu meddeler 12 af de tidligere TDC Erhverv-butikker, at de starter en ny telekæde, KLC Erhverv, der kommer til at bestå af butikker over hele landet.

"Vi mener, at der er et stærkt, lokalt grundlag for at drive telebutikker. Vi synes, det er en dårlig idé at centralisere alting," udtaler kædedirektør Keld Scheel.

Der kommer omkring 150 ansatte i den nye kæde, der mener at kunne få en samlet omsætning på 150 - 200 millioner kroner.

KLC Erhverv er klar til at gå i luften 1. marts, og i følge en pressemeddelelse har flere end de 12 butikker, der er med fra starten, ytret interesse i at komme med i det nye samarbejde.

"Det er planen, at vi beholder vores nuværende størrelse i 2015. Men vi kommer formentlig til at vokse de kommende år. Måske bliver det organisk vækst med opstart at nye butikker, måske bliver det med opkøb af butikker inden for branchen," udtaler Keld Scheel.

Har allerede aftalerne på plads

KLC Erhverv har allerede indgået aftaler med flere forskellige teleoperatører og IP-telefoniselskaber, afsløres det videre. KLC Erhverv har samtidig indgået en aftale med Atea, så de kan forhandle Ateas løsninger.

"Jeg opfatter det som en stor fordel at kunne tilbyde kunderne præcis den løsning, de ønsker uden at være bundet til en bestemt operatør," lyder det fra Keld Scheel, der dermed sender en inddirekte stikpille til TDC.

Atea, der også var blandt de partnere, der blev opsagt af TDC, har tidligere forklaret, at TDC gerne ville stramme partner-aftalerne.

"Det koncept, der var i forvejen, var vi faktisk ganske godt tilfreds med, fordi det giver os mulighed for at være en uafhængig spiller, så vi kan rådgive vores kunder om de løsninger, de har lyst til og så tilbyde dem TDC fra de hylder. Der vil TDC meget gerne stramme tingene til at være eneforhandler," forklarede administrerende direktør Morten Felding fra Atea til Computerworld.

Siden valgte Atea at indgå et samarbejde med 14 af de ellers dødsdømte erhvervscentre, så de fra den 1. marts bliver forhandlere af Ateas produkter og løsninger. Det er senere blevet reduceret til 11 centre, kunne vi fortælle i sidste uge.

Det hele er så i sidste ende mundet ud i 12 butikker under KLC-brandet, der blandt andet har indgået et samarbejde med Atea - men altså også med teleoperatører og IP-telefoniselskaber. 

Her ligger de nye butikker

KLC står for KommunikationLøsningsCenter. Den nye kæde har butikker i følgende byer:

Hjørring, Aalborg, Randers, Thisted, Silkeborg, Holstebro, Varde, Vejle, Horsens, Brøndby, København og Lyngby.

Læs også:

Konkursbegæringer på stribe hos dødsdømte TDC Erhvervscentre

Atea genopliver dødsdømte TDC Erhvervscentre med overraskende plan

TDC opsagde 60 partneraftaler: Nu overvejer Atea fremtiden med TDC

TDC opsagde 60 partneraftaler: Kunderne blev spammet

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S