Se de vilde prisdyk: SSD'er fortsætter med at falde i pris

At vælge en SSD-lagerenhed til din computer er ikke længere den samme dyre investering.

Artikel top billede

Der er mange fordele ved at vælge en SSD frem for en HDD til din computer, men prisen har tidligere absolut ikke været en af dem.

Du har altid kunne få flere gigabyte per kroner i en klassisk harddisk (HDD) end med en Solid State Disk (SSD), men til gengæld giver SSD'er hurtigere skrive- og læsehastigheder.

Men efter længere tids udvikling i prisen for en SSD-enhed, er priserne på SSD'er placeret meget tættere på sine mekaniske fætre.

Alene i sidste kvartal faldt prisen for en SSD for PC-producenterne med 12 procent, hvilket i fremtiden kan betyde enten billigere computere eller computere med mere lagerplads til en lavere pris.

Det skriver PCworld.com, som bygger tallene på en rapport fra DRAMeXchange, der er en afdeling hos analyseselskabet TrendForce.

Vildt prisfald på et år
Baseret på DRAMeXchanges analyse, vil forbrugere snart kunne betale det samme for en 128 GB SSD som de vil betale for en 500 GB HDD.

Et hurtigt kig på Pricerunner og EDBpriser viser, at vi allerede er meget tæt på en matchende pris. Her koster både en 128 GB SSD og en HDD med 500 GB lagerplads mellem 250 og 350 kroner.

Der er dog stadig stor forskel mellem en 500 GB HDD og en 500 GB SSD. Imens du kan købe en 500GB HDD fra WD til 280 kroner, koster den billigste SSD på 500 GB cirka 1.100 kroner. 

Det er dog stadig en stor udvikling i forhold til, hvad 500 GB SSD kostede for bare et år siden. 

Dengang kostede samme Smasung Evo 850 på 500 GB 1.700 kroner, og er altså faldet med næsten en tredjedel af prisen. 

Ligeledes er SanDisk Extreme Pro-SSD faldet med 400 kroner fra 1.200 til 800 kroner i 240GB-størrelsen.

Hvis du vil have en SSD til dit Windows-system på din stationære computer, så koster en 120GB-model fra Kingston omkring 350 kroner i stedet for 500 kroner for et år siden.

Ifølge rapporten fra DRAMeXchange vil det specielt være SSD'er med 250 til 500 GB lagerplads, som i de kommende år vil se den største vækst. Ligeledes vil mængden af SSD'er i bærbare computere stige med 30 procent i løbet af i år.

Dog skal du være forberedt på, at der inden for det kommende år kommer til at ske store ændringer på SSD-markedet, da den nye generation af SSD'er begynder at komme på markedet. Det kan du læse mere om her: 

Store omvæltninger på storagemarkedet: SSD står til at vinde det hele

Læs også: Dyr og dejlig: Her er verdens største SSD-disk

Læses lige nu

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S