Se de vilde prisdyk: SSD'er fortsætter med at falde i pris

At vælge en SSD-lagerenhed til din computer er ikke længere den samme dyre investering.

Artikel top billede

Der er mange fordele ved at vælge en SSD frem for en HDD til din computer, men prisen har tidligere absolut ikke været en af dem.

Du har altid kunne få flere gigabyte per kroner i en klassisk harddisk (HDD) end med en Solid State Disk (SSD), men til gengæld giver SSD'er hurtigere skrive- og læsehastigheder.

Men efter længere tids udvikling i prisen for en SSD-enhed, er priserne på SSD'er placeret meget tættere på sine mekaniske fætre.

Alene i sidste kvartal faldt prisen for en SSD for PC-producenterne med 12 procent, hvilket i fremtiden kan betyde enten billigere computere eller computere med mere lagerplads til en lavere pris.

Det skriver PCworld.com, som bygger tallene på en rapport fra DRAMeXchange, der er en afdeling hos analyseselskabet TrendForce.

Vildt prisfald på et år
Baseret på DRAMeXchanges analyse, vil forbrugere snart kunne betale det samme for en 128 GB SSD som de vil betale for en 500 GB HDD.

Et hurtigt kig på Pricerunner og EDBpriser viser, at vi allerede er meget tæt på en matchende pris. Her koster både en 128 GB SSD og en HDD med 500 GB lagerplads mellem 250 og 350 kroner.

Der er dog stadig stor forskel mellem en 500 GB HDD og en 500 GB SSD. Imens du kan købe en 500GB HDD fra WD til 280 kroner, koster den billigste SSD på 500 GB cirka 1.100 kroner. 

Det er dog stadig en stor udvikling i forhold til, hvad 500 GB SSD kostede for bare et år siden. 

Dengang kostede samme Smasung Evo 850 på 500 GB 1.700 kroner, og er altså faldet med næsten en tredjedel af prisen. 

Ligeledes er SanDisk Extreme Pro-SSD faldet med 400 kroner fra 1.200 til 800 kroner i 240GB-størrelsen.

Hvis du vil have en SSD til dit Windows-system på din stationære computer, så koster en 120GB-model fra Kingston omkring 350 kroner i stedet for 500 kroner for et år siden.

Ifølge rapporten fra DRAMeXchange vil det specielt være SSD'er med 250 til 500 GB lagerplads, som i de kommende år vil se den største vækst. Ligeledes vil mængden af SSD'er i bærbare computere stige med 30 procent i løbet af i år.

Dog skal du være forberedt på, at der inden for det kommende år kommer til at ske store ændringer på SSD-markedet, da den nye generation af SSD'er begynder at komme på markedet. Det kan du læse mere om her: 

Store omvæltninger på storagemarkedet: SSD står til at vinde det hele

Læs også: Dyr og dejlig: Her er verdens største SSD-disk

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest