Forbrugerombudsmanden melder Dealhunter.dk til politiet

Deal-side anmeldes til politiet af forbrugerombudsmanden på grund af flere tilbud, der angiveligt har vildledt forbrugerne Tilbudssiden mener, at der er tale om en fejl.

Artikel top billede

"Det er ekstra vigtigt, at forbrugerne kan regne med, at tilbuddet udløber på det angivne tidspunkt," siger forbrugerombudsmand, Christina Toftegaard Nielsen. (Foto: Fotograf Hans Soendergaard/www.soendergaard.com / Hans Soendergaard Hans Søndergaard _www.soendergaard.com)

Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen melder tilbudssitet Dealhunter.dk til politiet.

Hun mener nemlig, at der er foregået noget ulovligt.

Det handler om, at Dealhunter i fire tilfælde har reklameret med, at forbrugerne kunne købe en sushi-menu til rabatpriser, hvis de bestilte tilbudet inden for en bestemt frist.

Da tilbudsperioden på de enkelte tilbud udløb, forlængede Dealhunter dem imidlertid med flere dage, så tilbuddene begyndte forfra.

Den manøvre må man ifølge forbrugerombudsmanden ikke anvende.

Hun vurderer, at det er vildledende og i strid med markedsføringsloven og politianmelder derfor nu Dealhunter.

"Dealhunter lover forbrugerne store rabatter, hvis de slår til, inden fristen på de fire deals udløber. Herefter forlænger dealsitet tilbudsperioden. Det er vildledende, og derfor politianmelder jeg selskabet," skriver forbrugerombudsmand, Christina Toftegaard Nielsen på websiden.

"Køb nu"

Efter Forbrugerombudsmandens vurdering er det en skærpende omstændighed, at vildledningen er foregået på en hjemmeside, hvor forbrugerne typisk skal træffe hurtige beslutninger om køb.

Ved siden af de enkelte deals tikkede et ur således ned til, at tilbudsfristen udløb, og der stod "køb nu".

"I en sådan situation er det ekstra vigtigt, at forbrugerne kan regne med, at tilbuddet udløber på det angivne tidspunkt."

Politianmeldelsen vedrører fire deals, der lå på dealhunter.dk i juni, juli og oktober 2014.

Dealhunter har oplyst til Forbrugerombudsmanden, at de ikke kan se, at de pågældende tilbud skulle have været forlænget, og at der derfor var tale om en fejl.

Overfor Computerworld henviser Dealhunter til udtalelsen til Forbrugerombudsmanden, og man ønsker ikke at kommentere yderligere.

Læs også:
Scor.dk er måske lidt for smart - Forbrugerombudsmanden ser nærmere på sagen

Dansk forbrugervagthund anmelder onlinegigant til politiet for spam

Telenor politianmeldt efter smartphone-reklame

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks