Lynlapper program: Adobe klar med hasteopdatering

Grafikgiganten Adobe udsender nu en kritisk opdatering til Flash-afspilleren. Den er så vigtig, at der opdateres uden for den normale cyklus.

Artikel top billede

Adobe set sig nødsaget til at udsende en haste-opdatering til firmates populære Flash-afspiller.

Opdateringen var ikke med i Patch Tuesday-opdateringerne fra 8. marts, men den er kritisk, og nu lukkes den altså uden for den normale opdateringscyklus.

Microsoft, Adobe og andre firmaer bruger den anden tirsdag i hver måned til at udsende opdateringer. Deraf navnet Patch Tuesday.

Læs mere om den seneste tirsdagspakke her: Microsoft og Adobe udsender en bunke sikkerhedsrettelser - flere er kritiske

Den aktuelle sårbarhed gør det muligt for en ondsindet person at køre kode på systemer med Adobe Flash Player installeret.

Adobe oplyser på den del af firmaets websted, der handler om sikkerhed, at patchen nu er skippet afsted.

Desuden skriver grafikgiganten, at opdateringen er kritisk og potentielt giver angribere adgang til at overtage systemer, der ikke er opdaterede.

Udnyttes af kriminelle

Ligeledes skriver grafikvirksomheden, at sårbarheden bliver udnyttet af it-kriminelle, dog i begrænset omfang.

Sikkerhedsfirmaet CSIS er enige i den Adobe-betragtning.

"Sikkerhedsopdateringen lapper en sårbarhed som udnyttes i begrænset omfang. Vi har endnu ikke set denne sårbarhed misbrugt i angreb mod danske mål," oplyser man via en sikkerhedsudsendelse.

Opdateringer henvender sig til samtlige platforme, hvilket vil sige Windows, Mac og Linux.

Du kan finde flere oplysninger på Adobes webside.

Læs også:
Microsoft og Adobe udsender en bunke sikkerhedsrettelser - flere er kritiske

Efter farlig sms til Android: Bare rolig iPhone-brugere, I slipper med skrækken denne gang

Microsoft springer ud som sikkerhedsselskab: Derfor kan ny løsning få stor betydning

11 millioner webservere er sårbare overfor nyt kritisk SSL-sikkerhedshul

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos