Lynlapper program: Adobe klar med hasteopdatering

Grafikgiganten Adobe udsender nu en kritisk opdatering til Flash-afspilleren. Den er så vigtig, at der opdateres uden for den normale cyklus.

Artikel top billede

Adobe set sig nødsaget til at udsende en haste-opdatering til firmates populære Flash-afspiller.

Opdateringen var ikke med i Patch Tuesday-opdateringerne fra 8. marts, men den er kritisk, og nu lukkes den altså uden for den normale opdateringscyklus.

Microsoft, Adobe og andre firmaer bruger den anden tirsdag i hver måned til at udsende opdateringer. Deraf navnet Patch Tuesday.

Læs mere om den seneste tirsdagspakke her: Microsoft og Adobe udsender en bunke sikkerhedsrettelser - flere er kritiske

Den aktuelle sårbarhed gør det muligt for en ondsindet person at køre kode på systemer med Adobe Flash Player installeret.

Adobe oplyser på den del af firmaets websted, der handler om sikkerhed, at patchen nu er skippet afsted.

Desuden skriver grafikgiganten, at opdateringen er kritisk og potentielt giver angribere adgang til at overtage systemer, der ikke er opdaterede.

Udnyttes af kriminelle

Ligeledes skriver grafikvirksomheden, at sårbarheden bliver udnyttet af it-kriminelle, dog i begrænset omfang.

Sikkerhedsfirmaet CSIS er enige i den Adobe-betragtning.

"Sikkerhedsopdateringen lapper en sårbarhed som udnyttes i begrænset omfang. Vi har endnu ikke set denne sårbarhed misbrugt i angreb mod danske mål," oplyser man via en sikkerhedsudsendelse.

Opdateringer henvender sig til samtlige platforme, hvilket vil sige Windows, Mac og Linux.

Du kan finde flere oplysninger på Adobes webside.

Læs også:
Microsoft og Adobe udsender en bunke sikkerhedsrettelser - flere er kritiske

Efter farlig sms til Android: Bare rolig iPhone-brugere, I slipper med skrækken denne gang

Microsoft springer ud som sikkerhedsselskab: Derfor kan ny løsning få stor betydning

11 millioner webservere er sårbare overfor nyt kritisk SSL-sikkerhedshul

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S