Lynlapper program: Adobe klar med hasteopdatering

Grafikgiganten Adobe udsender nu en kritisk opdatering til Flash-afspilleren. Den er så vigtig, at der opdateres uden for den normale cyklus.

Artikel top billede

Adobe set sig nødsaget til at udsende en haste-opdatering til firmates populære Flash-afspiller.

Opdateringen var ikke med i Patch Tuesday-opdateringerne fra 8. marts, men den er kritisk, og nu lukkes den altså uden for den normale opdateringscyklus.

Microsoft, Adobe og andre firmaer bruger den anden tirsdag i hver måned til at udsende opdateringer. Deraf navnet Patch Tuesday.

Læs mere om den seneste tirsdagspakke her: Microsoft og Adobe udsender en bunke sikkerhedsrettelser - flere er kritiske

Den aktuelle sårbarhed gør det muligt for en ondsindet person at køre kode på systemer med Adobe Flash Player installeret.

Adobe oplyser på den del af firmaets websted, der handler om sikkerhed, at patchen nu er skippet afsted.

Desuden skriver grafikgiganten, at opdateringen er kritisk og potentielt giver angribere adgang til at overtage systemer, der ikke er opdaterede.

Udnyttes af kriminelle

Ligeledes skriver grafikvirksomheden, at sårbarheden bliver udnyttet af it-kriminelle, dog i begrænset omfang.

Sikkerhedsfirmaet CSIS er enige i den Adobe-betragtning.

"Sikkerhedsopdateringen lapper en sårbarhed som udnyttes i begrænset omfang. Vi har endnu ikke set denne sårbarhed misbrugt i angreb mod danske mål," oplyser man via en sikkerhedsudsendelse.

Opdateringer henvender sig til samtlige platforme, hvilket vil sige Windows, Mac og Linux.

Du kan finde flere oplysninger på Adobes webside.

Læs også:
Microsoft og Adobe udsender en bunke sikkerhedsrettelser - flere er kritiske

Efter farlig sms til Android: Bare rolig iPhone-brugere, I slipper med skrækken denne gang

Microsoft springer ud som sikkerhedsselskab: Derfor kan ny løsning få stor betydning

11 millioner webservere er sårbare overfor nyt kritisk SSL-sikkerhedshul

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S