Apple-grundlægger bekymret om Apple Watch: Er det virkelig den vej Apple skal?

Steve Wozniak er bekymret over Apples kurs.

Artikel top billede

Steve Wozniak deltog onsdag aften i en Ask Me Anything-tråd på sitet Reddit, hvor over 10.000 brugere stillede spørgsmål til den mand, som sammen med Steve Jobs støbte fundamentet til Apple.

Blandt andet blev Steve Wozniak spurgt, hvad Tim Cook, den nuværende CEO hos Apple, gør rigtigt og forkert.

"Tim Cook anerkender både ansatte og kunderne som rigtige mennesker. Det nye Apple viderebygger den stærke tradition med at bygge produkter for at hjælpe folk, og ikke for at tjene flest mulige penge. Som en hardware-fyr varmer det mit hjerte," svarer Steve Wozniak.

"Jeg er dog lidt bekymret. Jeg elsker mit Apple Watch, men Apple bevæger sig også ned ad en vej for juvel- og smykkemarkedet, hvor du køber et ur alt efter, hvor vigtig du føler dig selv. Den eneste forskel på et ur til 500 dollars og et til 1100 dollars er urremmen? Det er et meget anderledes Apple, end det var engang," tilføjer Steve Wozniak, og roser igen Tim Cook.

"Jeg godkender Tim Cooks arbejde og det nye Apple. Jeg savner dog inderligt Steve Jobs.."

Blander sig i FBI-sag

Spørgsmålene var mange til Steve Wozniak, som kom omkring både privatlivet, udvikling og hvorfor, at Steve Wozniak forlod Apple.

Men der blev også spurgt ind til Steve Wozniaks holdning til den aktuelle sag mellem Apple og FBI, hvor sidstnævnte ønsker Apples hjælp til at bryde ind i en krypteret iPhone.

"To gange i mit liv har jeg skrevet kode, som kunne have været en virus. Begge gange smed jeg hver eneste lille del af koden væk. Jeg fik kuldegysninger alene ved tanken om, hvad den slags farlige kode kan bruges til. Hvis der bliver skrevet kode, som kan lukke folk ind i Apple-produkter, så vil den kode på et tidspunkt ende i de forkertes hænder," siger Steve Wozniak, som samtidig også siger, at han er stor fortaler for borgerrettigheder. 

Du kan læse hele Steve Wozniaks "AMA" her, hvor der også tales om Apple Car.

Læs også: Flertal af amerikanerne - og [b]Bill Gates - vil have Apple til at åbne krypteret iPhone
[/b]

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS