Apple-grundlægger bekymret om Apple Watch: Er det virkelig den vej Apple skal?

Steve Wozniak er bekymret over Apples kurs.

Artikel top billede

Steve Wozniak deltog onsdag aften i en Ask Me Anything-tråd på sitet Reddit, hvor over 10.000 brugere stillede spørgsmål til den mand, som sammen med Steve Jobs støbte fundamentet til Apple.

Blandt andet blev Steve Wozniak spurgt, hvad Tim Cook, den nuværende CEO hos Apple, gør rigtigt og forkert.

"Tim Cook anerkender både ansatte og kunderne som rigtige mennesker. Det nye Apple viderebygger den stærke tradition med at bygge produkter for at hjælpe folk, og ikke for at tjene flest mulige penge. Som en hardware-fyr varmer det mit hjerte," svarer Steve Wozniak.

"Jeg er dog lidt bekymret. Jeg elsker mit Apple Watch, men Apple bevæger sig også ned ad en vej for juvel- og smykkemarkedet, hvor du køber et ur alt efter, hvor vigtig du føler dig selv. Den eneste forskel på et ur til 500 dollars og et til 1100 dollars er urremmen? Det er et meget anderledes Apple, end det var engang," tilføjer Steve Wozniak, og roser igen Tim Cook.

"Jeg godkender Tim Cooks arbejde og det nye Apple. Jeg savner dog inderligt Steve Jobs.."

Blander sig i FBI-sag

Spørgsmålene var mange til Steve Wozniak, som kom omkring både privatlivet, udvikling og hvorfor, at Steve Wozniak forlod Apple.

Men der blev også spurgt ind til Steve Wozniaks holdning til den aktuelle sag mellem Apple og FBI, hvor sidstnævnte ønsker Apples hjælp til at bryde ind i en krypteret iPhone.

"To gange i mit liv har jeg skrevet kode, som kunne have været en virus. Begge gange smed jeg hver eneste lille del af koden væk. Jeg fik kuldegysninger alene ved tanken om, hvad den slags farlige kode kan bruges til. Hvis der bliver skrevet kode, som kan lukke folk ind i Apple-produkter, så vil den kode på et tidspunkt ende i de forkertes hænder," siger Steve Wozniak, som samtidig også siger, at han er stor fortaler for borgerrettigheder. 

Du kan læse hele Steve Wozniaks "AMA" her, hvor der også tales om Apple Car.

Læs også: Flertal af amerikanerne - og [b]Bill Gates - vil have Apple til at åbne krypteret iPhone
[/b]

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS