Pizza-kæde bygger robot-biler til mad-levering

I de kommende år bliver der testet ganske alternative leveringsrobotter på vejen og i luften. Læs her, hvordan pizzakæden Domino's Pizza fremover helst vil sende pizzaen ud til kunderne.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Efter Amazon for nylig fortalte verden om sine drone-leveringer af bøger og andet materiale fra net-butikken, barsler fast food-kæden Domino's Pizza nu med robotbiler til madlevering.

Den første prototype fra pizzaselskabets DRU-afdeling (Domino's Robotic Unit) er blevet udviklet i samarbejde med det australske tech-iværksætterselskab Marathon Targets til at køre på vejene i Australiens største delstat Queensland.

Læs også: Her er Amazons nye post-drone - pakker vil stå på dit dørtrin 30 minutter efter bestilling

Pizzaleverings-robotten er i store stræk bygget op som en selvkørende bil med sensorer på ydersiden, hvor indmaden er proppet med militært robot-isenkram for flere tusinde australske dollar.

Blandt andet har pizzarobotten indbygget gps med forbindelse til Google Maps og det samme LIDAR-systemet til afstandsmåling, som bliver brugt til selvkørende biler.

Det skriver Engadget.com.

Har indbygget pizzarum

Pizzakæden, og it-iværksætterfirmaet Marathon Targets har arbejdet sammen med Queenslands Transportdepartement for at udvikle en trafiksikker madlevering.

De første pizzaer er således allerede blevet leveret fra den selvkørende pizza-robotten, som udover sit navigationsudstyr også er i besiddelse af en pizzaboks med kode på.

Dette rum er bygget, så ingen forbipasserende med lange fingre får sig et stykke gratis pizza.

Når robotten triller op til en ens fortovskant er det derfor også kun personen med ordren, der med en mobil-kode kan åbne rummet ind til pizzaen.

Udover et rum med opvarmningsmuligheder er der også rum til kølige drikkevarer.

Domino's Pizza har meldt ud, at selskabet arbejder med globale partnere for at få rullet pizzaer ud på gade og stræder i andre lande end Australien, hvor det forventes, at de selvkørende pizzapiloter bliver et helt almindeligt syn om få år.

Læs også:
Ny advarsel fra politiet: Pas på - hackere kan overtage din bil

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S