Voldsom crashtest: Så hurtigt kan man smadre og drukne iPhone SE

Den nye iPhone SE er ikke nær så solidt bygget som forgængerne, viser voldsom crashtest (advarsel om voldsomme billeder)

Artikel top billede

Apples nye iPhone, iPhone SE, er ikke nær så holdbar som forgængeren iPhone 6s.

Du kan læse om den nye iPhone SE her: Her er Apples helt nye mini-iPhone

Det viser en ny crash-test, som SquareTrade står bag.

Her er iPhone SE'eren blevet udsat for forskellige voldsomme handlinger.

Den er blandt andet blevet knækket i en særlig maskine, der måler det tryk, der skal til for henholdsvis at bøje og knække telefonen.

Her blev resultatet, at den opspændte iPhone SE bøjede under et pres på 160 pund, mens den knækkede ved et pres på 178 pund.

Det er noget mindre end det tryk, der skulle til at ødelægge en iPhone 6s, der samtidig er tynder end den nye iPhone.

6s'eren begynder ifølge SquareTrade først at bøje ved et tryk på 170 pund, mens iPhone 6s Plus først begynder at bøje ved 180 pund tryk.

Ikke så vandtæt som forgængeren

Også når det gælder evnen til at modstå vand og fugt halter den nye iPhone efter forgængerne.

Modstandsdygtighed mod vand er blandt de vigtige parametre for smartphones, der i sagens natur udsættes for lidt af hvert, når de bæres med rundt overalt.

SquareTrade nedsænker i sine test smartphonene på halvanden meter vand.

Nedsænket til denne dybde holdt iPhone SE kun stand i under et minut, inden den opgav ævred.

Læs også: Ny iPhone: Her er alternativerne til den nye lille iPhone SE

Til sammenligning holdt iPhone 6s Plus stand i 10 minutter, inden den afgik ved druknedøden på halvanden meter vand.

Under vand viser iPhone 6s sig at være den langt mest holdbare, i det blot audio-funktionerne i denne model gik i stykker efter 30 minutter under vand.

Fald-test

Samme billede gør sig gældende i SquareTrades fald-test, hvor telefonerne kastes på gulvet fra 180 cm højde.

Efter 10 kast var der kun 'mindre kosmetiske' på iPhone 6 og 6s, mens den nye iPHone SE begyndte at flække på tværs over skærmen efter det femte fald.

Efter det 10. fald var iPhone SE'eren helt flækket langs den ene side.

Læs også: Stor sammenligning: Sådan klarer iPhone 6S sig i forhold til andre topmodeller

Ingen af de testede telefoner kunne imidlertid holde til et fald med hele forsiden mod gulvet.

Her splintrede alle de testede modellers skærme ved første fald.

Se crashtesten fra SquareTrade i videoen herunder:

Faktisk viser SquareTrades voldsomme behandling, at iPhone SE'eren nemt kan bøjes ved håndkraft.

Det er fornylig blevet anslået, at det koster Apple blot 160 dollar - cirka 1.000 kroner - at samle en iPhone SE.

Se 'hånd-bøjning' af telefonen her:

Læses lige nu

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job