Advarsel: Samsung-brugere bør ikke installere Windows 10

Samsungs it-support skriver til en bruger, at opdatering til Windows 10 ikke anbefales på en Samsung-maskine. Anbefalingen om at holde nallerne fra Windows 10 skyldes manglende Samsung-drivere til det 'nye' styresystem.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Elektronikgiganten Samsung advarer sine laptop-brugere om ikke at installere styresystemet på Windows 10 på deres bærbare computere.

Advarslen kommer i kølvandet på Microsofts noget aggressive og automatiske opdatering af Windows 7- og Windows 8-maskiner til det knap et år gamle Windows 10.

Det kan du læse mere om her: Microsoft forsøger at tvinge de sidste over på Windows 10: Luk din browser og du accepterer download

Årsagen til, at Samsung nu advarer sine laptop-brugere, er, at Samsung simpelthen ikke har fået drivere klar til det 'nye' styresystem fra Microsoft.

Det skriver det britiske it-medie The Register.

"Vi taler med Microsoft"

En Register-læser har henvendt sig til tidsskriftet, fordi han ikke kunne opdatere Samsung NP-R590 laptop til Windows 10 på en måde, så hans trådløse Broadcom-kort virkede efter hensigten.

Senere har læseren fået en mail fra den britiske Samsung-support, som The Register gengiver på sit website med følgende ordlyd:

"Ærligt talt, så foreslår vi, at du ikke installerer Windows 10 på nogen som helst Samsung laptop eller PC, da vi stadig koordinerer med Microsoft angående disse ting," lyder det fra Samsungs britiske supportafdeling ifølge The Register.

Mailen fra Samsung-supporten fortsætter således:

"Driverne på vores hjemmeside er endnu ikke kompatible med den nyeste version af Windows. Vi anbefaler normalt, at man beholder den nuværende version af Windows, og vi vil opdatere, når der ikke længere er Windows 10-udfordringer med Samsungs laptops, computere og sågar skærme."

Samsung har umiddelbart ikke ønsket at uddybe sit svar fra sin britiske supportafdeling. Microsoft skriver i en mail til The Register, at selskabet arbejder sammen med Samsung for at give kunderne den bedste Windows 10-oplevelse.

Læs også:
Danskerne helt vilde med Windows 10: Så meget fylder Windows 10 i Danmark i forhold til resten af verden

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank