Microsoft er klar med firmaets næste konsol: Her er lanceringsdatoen i Danmark

Det nye familiemedlem ankommer i butikkerne den 2. august. Se hvad der bydes på af nyheder til spil-og film-folket.

Artikel top billede

Så er datoen for Redmond-gigantens nyeste skud på konsol-stammen fastlagt.

Den 2. august 2016 lander Xbox One S på hylderne.

Det oplyser firmaet på sin Xbox-blog.

Xbox One stammer fra 2013, og den er nok kendt af de fleste, men når der tilføjes et enkelt S til det navn, så er der tale om en nyhed.

Xbox One S er nemlig den næste spilkonsol fra Microsoft.

Den har været på trapperne i et stykke tid, og den blev præsenteret på computerspilmessen E3 i juni, men nu er der blevet fastsat en lanceringsdato i udvalgte regioner herunder også i Danmark.

Læs også: Microsoft lancerer ny XBox One S: Her er den

Amerikansk pris: 2.700 kroner
Det er udgaven med to terabyte lagerplads, som kommer til salg i første omgang.

Den kommer til at koste 399 dollar, hvilket svarer til en dansk pris på små 2.700 kroner.

Den endelige pris i Danmark bliver dog nok noget højere blandt andet på grund af afgifter. Præcis, hvad prisen lander på i kongeriget, er endnu uklart.

Konsollen kommer senere i en mindre udgaver med 500 gigabyte lagerplads til en pris på 299 dollar, cirka 2.000 kroner, der matcher den almindelige Xbox One-pris.

Konsollen er ifølge Microsoft 40 procent mindre end forgængeren, og den har evnerne til at vise 4K Blu-Ray og Netflix, Amazon og så videre i 4K.

Desuden kan den lille konsol også vise både video og spil i HDR-kvalitet, hvis du altså har et fjernsyn med HDR.

Xbox One S kommer i hvid, denkan stå oprejst, og så har den en ny hvid, trådløs controller.

Ligeledes er selve strømforsyningen blevet bygget ind i selve konsollen.

One S skal nok mest ses som en opdatering af et eksisterende produkt og ikke en ny generation af konsoller.

I demovideoen herunder kan du se, hvordan Microsoft selv præsenterer produktet.

Læs også:

Tre måneders test: Xbox One er en fed gaming-maskine - men skuffer fælt som mediecenter

Microsoft løfter sløret for næste års spillekonsol: 4K-spil, VR og vilde specifikationer

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S