Microsoft er klar med firmaets næste konsol: Her er lanceringsdatoen i Danmark

Det nye familiemedlem ankommer i butikkerne den 2. august. Se hvad der bydes på af nyheder til spil-og film-folket.

Artikel top billede

Så er datoen for Redmond-gigantens nyeste skud på konsol-stammen fastlagt.

Den 2. august 2016 lander Xbox One S på hylderne.

Det oplyser firmaet på sin Xbox-blog.

Xbox One stammer fra 2013, og den er nok kendt af de fleste, men når der tilføjes et enkelt S til det navn, så er der tale om en nyhed.

Xbox One S er nemlig den næste spilkonsol fra Microsoft.

Den har været på trapperne i et stykke tid, og den blev præsenteret på computerspilmessen E3 i juni, men nu er der blevet fastsat en lanceringsdato i udvalgte regioner herunder også i Danmark.

Læs også: Microsoft lancerer ny XBox One S: Her er den

Amerikansk pris: 2.700 kroner
Det er udgaven med to terabyte lagerplads, som kommer til salg i første omgang.

Den kommer til at koste 399 dollar, hvilket svarer til en dansk pris på små 2.700 kroner.

Den endelige pris i Danmark bliver dog nok noget højere blandt andet på grund af afgifter. Præcis, hvad prisen lander på i kongeriget, er endnu uklart.

Konsollen kommer senere i en mindre udgaver med 500 gigabyte lagerplads til en pris på 299 dollar, cirka 2.000 kroner, der matcher den almindelige Xbox One-pris.

Konsollen er ifølge Microsoft 40 procent mindre end forgængeren, og den har evnerne til at vise 4K Blu-Ray og Netflix, Amazon og så videre i 4K.

Desuden kan den lille konsol også vise både video og spil i HDR-kvalitet, hvis du altså har et fjernsyn med HDR.

Xbox One S kommer i hvid, denkan stå oprejst, og så har den en ny hvid, trådløs controller.

Ligeledes er selve strømforsyningen blevet bygget ind i selve konsollen.

One S skal nok mest ses som en opdatering af et eksisterende produkt og ikke en ny generation af konsoller.

I demovideoen herunder kan du se, hvordan Microsoft selv præsenterer produktet.

Læs også:

Tre måneders test: Xbox One er en fed gaming-maskine - men skuffer fælt som mediecenter

Microsoft løfter sløret for næste års spillekonsol: 4K-spil, VR og vilde specifikationer

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura