Microsoft løfter sløret for næste års spillekonsol: 4K-spil, VR og vilde specifikationer

Microsoft er på vej med ny generation af spilkonsoller. Se her, hvad du kan forvente.

Artikel top billede

"Project Scorpio" er kodenavnet på Microsofts kommende superkonsol, som selskabet løftede sløret for mandag ved computerspilsmessen E3 i Los Angeles.

Er du konsolgamer - måske mere specifikt Xbox-spiller - kan du godt begynde at glæde sig til juletid 2017, hvor konsollen bliver lanceret - højst sandsynligt med et andet navn.

Superkonsollen vil have en stadig unavngiven GPU, der vil yde seks teraflops og som kan køre spil i 4K-opløsning på 60Hz.

Højere opløsninger såsom 2.560 x 1.440 pixels er så småt begyndt at blive udbredt i gamer-kredse, men den eksisterende Xbox One kan stadig kun vise spil i 1.080 x 1.920-oplønsing (FHD).

Den nye konsol vil også i højere grad omfavne hele Windows 10's "crossplatform-ide", hvor du kan købe et spil på din pc og spille det på din Project Scorpio-konsol.

Virtual reality - måske sammen med Oculus
Ud over omfavnelsen af 4K-opløsningen, er den kommende konsol også VR-klar.

Spilfirmaet Bethesda har allerede meldt ud, at Scorpio kan køre Fallout 4 i Virtual Reality.

Hvilket VR-headset der skal bruges til konsollen er endnu uvist, men ved sidste års E3 offentliggjorde Microsoft og Oculus et større samarbejde, så chancen er stor for, at det bliver Oculus' Rift-headset.

Der er endnu ingen specifik lanceringsdato ud over juletid 2017, ligesom der heller ikke er nogen pris.

Microsoft lancerede også ved E3 en opdateret Xbox One-konsol, Xbox One S, der er mindre og kan afspille 4K-video.

Det kan du læse mere om her: Microsoft lancerer ny XBox One S: Her er den.

Læs også: Nye grafikkort fra Nvidia: Bedre og billigere end de bedste på markedet i dag

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S