Microsoft løfter sløret for næste års spillekonsol: 4K-spil, VR og vilde specifikationer

Microsoft er på vej med ny generation af spilkonsoller. Se her, hvad du kan forvente.

Artikel top billede

"Project Scorpio" er kodenavnet på Microsofts kommende superkonsol, som selskabet løftede sløret for mandag ved computerspilsmessen E3 i Los Angeles.

Er du konsolgamer - måske mere specifikt Xbox-spiller - kan du godt begynde at glæde sig til juletid 2017, hvor konsollen bliver lanceret - højst sandsynligt med et andet navn.

Superkonsollen vil have en stadig unavngiven GPU, der vil yde seks teraflops og som kan køre spil i 4K-opløsning på 60Hz.

Højere opløsninger såsom 2.560 x 1.440 pixels er så småt begyndt at blive udbredt i gamer-kredse, men den eksisterende Xbox One kan stadig kun vise spil i 1.080 x 1.920-oplønsing (FHD).

Den nye konsol vil også i højere grad omfavne hele Windows 10's "crossplatform-ide", hvor du kan købe et spil på din pc og spille det på din Project Scorpio-konsol.

Virtual reality - måske sammen med Oculus
Ud over omfavnelsen af 4K-opløsningen, er den kommende konsol også VR-klar.

Spilfirmaet Bethesda har allerede meldt ud, at Scorpio kan køre Fallout 4 i Virtual Reality.

Hvilket VR-headset der skal bruges til konsollen er endnu uvist, men ved sidste års E3 offentliggjorde Microsoft og Oculus et større samarbejde, så chancen er stor for, at det bliver Oculus' Rift-headset.

Der er endnu ingen specifik lanceringsdato ud over juletid 2017, ligesom der heller ikke er nogen pris.

Microsoft lancerede også ved E3 en opdateret Xbox One-konsol, Xbox One S, der er mindre og kan afspille 4K-video.

Det kan du læse mere om her: Microsoft lancerer ny XBox One S: Her er den.

Læs også: Nye grafikkort fra Nvidia: Bedre og billigere end de bedste på markedet i dag

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen