Manden bag verdens største torrent-site anholdt

Den formodede hjerne bag verdens største torrentsite KickassTorrents er blevet anholdt i Danmarks naboland Polen. Herfra forsøger amerikanske myndigheder at få ham udleveret til retsforfølgelse i USA. Læs her, hvad han står anklaget for.

Artikel top billede

Amerikanske myndigheder har med hjælp fra polsk politi anholdt den 30-årige Artem Vaulin, som formodes at være manden bag verdens største bittorrent-site, KickassTorrents.

Formelt er Artem Vaulin anklaget for hvidvask og flere tilfælde af copyright-brud på trods af, at KickassTorrents i sig selv ikke indeholder copyright-beskyttede filer, men snarere faciliterer fildeling mellem brugere i stil med det svenske ThePirateBay-site.

Den 30-årige ukrainer Artem Vaulin blev arresteret i går onsdag i Polen, og det amerikanske Justitsministerium vil nu have ham udleveret til retsforfølgelse i USA.

Udleveringen til USA skyldes, at KickassTorrents ifølge et anklageskrift indtil januar 2016 i flere år har haft hjemme i den amerikanske by Chigago.

Det skriver Ars Technica.

Ulovligheder for milliarder

Ifølge en pressemeddelelse fra det amerikanske Justitsministerium har Artem Vaulin stået som hovedmanden bag KickassTorrents-fildelingssitet.

I pressemeddelelsen forklarer den assisterende rigsadvokat Leslie R. Caldwell, at ukraineren har distribueret film, spil, musik og andre elektroniske medier for mere end en milliard dollar svarende til mere end 6,75 milliarder danske kroner.

"I et forsøg på at undgå retsforfølgelse har Vaulin angiveligt brugt servere i lande overalt i verden og flytte sine domæner på grund af de gentagende forsøg på beslaglæggelse (af hardware, red) og civile søgsmål," lyder det fra Leslie R. Caldwell.

"Hans anholdelse i Polen viser igen, at cyberkriminelle kan løbe, men de kan ikke gemme sig fra retfærdighed," fortsætter den assisterende amerikanske rigsadvokat i pressemeddelelsen.

I skrivende stund er KickassTorrents nede på sin faste adresse, men der findes andre muligheder for at tilgå KickassTorrents, som en hurtig Google-søgning vil afsløre.

Disse alternative tilgange til torrent-sitet vil de amerikanske myndigheder nu forsøge at lukke for.

Myndighederne har blandet andet været i kontakt med de costaricanske og filippinske myndigheder for at få lukket de mest brugte webadresser, som har været kat.cr og kat.ph.

Respekterede loven, men...

De amerikanske myndigheder har i et 50 sider langt anklageskrift beskrevet, hvordan KickassTorrents forsøgte at leve op til copyright-lovgivningen, skriver Ars Technica.

Men trods påståede ønsker om at følge den amerikanske lovgivning på området, Digital Millennium Copyright Act, ignorerede torrent-sitet gentagende gange blandt andre Hollywood-studiernes forsøg på at få fjernet indhold i fildelingstjenesten.

I anklageskriftet fremgår det også, hvordan en undercover-skattemedarbejder forsøgte at købe reklamer på sitet for 300 dollar (cirka 2.000 kroner) om dagen, hvorefter pengene skulle overføres til en lettisk bank ifølge KickassTorrents-medarbejderen 'Mr. White'.

Efter købet fik den amerikanske skattemedarbejder at vide, at der ikke længere kunne købes 'hurtigere download'-reklamer, men at der var bannerreklamer til salg for mellem 1.000 og 3.200 dollar om dagen (mellem 6.750 og 21.600 kroner).

Herefter skulle pengene denne gang sættes ind på en konto i Estland, forklarede 'Mr. White' den amerikanske undercover-skattemedarbejder. 

I alt menes KickassTorrents at have omsat for omkring 16 millioner dollar årligt, hvilket svarer til en årsomsætning på godt 100 millioner kroner.

Strafferammen for copyright-brud i USA ligger på fængsel op til fem år, mens den for hvidvask af penge kan være fængsel i op mod 20 år, skriver det amerikanske Justitsministerium i sin pressemeddelelse. 

Læs også:
Sommeren bliver varm for danske film-pirater: Nu ruller retssagerne

Hvis du bliver knaldet for fildeling: Her er dine rettigheder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job