Nyt Apple Watch på vej - så meget bedre bliver det

Apple er på vej med nyt Apple Watch. Ifølge en analytiker bliver det udstyret med en længe ventet feature.

Artikel top billede

Apple ventes at præsentere den næste generation af Apple Watch til efteråret. Det vurderer Apple-analytikeren Ming-Chi Kuo ifølge Macrumors

Opgraderingen vil i så fald komme knap to år efter, at Apple første gang fremviste Apple Watch for offentligheden og knap halvandet år efter, at det blev sat til salg.

Ifølge Ming-Chi Kuo vil Apple både lancere et Apple Wach 2 samt en opdateret udgave af det eksisterende Apple Watch.

Får GPS

Den største nyhed er formodentligt, at Apple Watch 2 vil blive udstyret med GPS, hvilket er efterspurgt blandt mange løbere.

Derudover vil den også få et støre batteri, der efter alt at dømme skal kompensere for det øgede strømforbrug, som tilføjelsen af en GPS-enhed vil resultere i.

Derudover vil den få et indbygget barometer samt hurtigere processor og forbedret vandafvisning.

Designet vil dog være stort set identisk med den nuværende version af Apple Watch.

Ny udgave af Apple Watch 1

Den opdaterede udgave af det eksisterende Apple Watch vil dog ifølge Ming-Chi Kuo kun få den hurtigere processor og den forbedrede vandafvisning.

Apple vil formodentligt løfte sløret for det nye Apple Watch til september, hvor Apple ligeledes ventes at lancere den næste iPhone.

Udsigten til den snarlige opdatering er muligvis en del af forklaringen på, at it-analysehuset IDC tidligere på sommeren kunne meddele, at Apple Watch-salget i andet kvartal af 2015 er faldet med 55 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år, hvor uret netop var blevet lanceret.

Apple oplyser ikke selv salgstal for Apple Watch, men den amerikanske avis Wall Street Journal har tidligere estimeret, at Apple har solgt knap 12 millioner Apple Watch i løbet af produktet første år på markedet.

Det svarer til en omsætning på omkring 6 milliarder dollar eller knap 40 milliarder danske kroner.

Læs også: 
Salget af Apple Watch skuffer - får tæsk af Fitbit

Efter seks uger med Apple Watch: Her er vores endelige dom

Derfor bruger Apple masser af penge på at udvikle til blinde og kørestolsbrugere

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job