Nyt Apple Watch på vej - så meget bedre bliver det

Apple er på vej med nyt Apple Watch. Ifølge en analytiker bliver det udstyret med en længe ventet feature.

Artikel top billede

Apple ventes at præsentere den næste generation af Apple Watch til efteråret. Det vurderer Apple-analytikeren Ming-Chi Kuo ifølge Macrumors

Opgraderingen vil i så fald komme knap to år efter, at Apple første gang fremviste Apple Watch for offentligheden og knap halvandet år efter, at det blev sat til salg.

Ifølge Ming-Chi Kuo vil Apple både lancere et Apple Wach 2 samt en opdateret udgave af det eksisterende Apple Watch.

Får GPS

Den største nyhed er formodentligt, at Apple Watch 2 vil blive udstyret med GPS, hvilket er efterspurgt blandt mange løbere.

Derudover vil den også få et støre batteri, der efter alt at dømme skal kompensere for det øgede strømforbrug, som tilføjelsen af en GPS-enhed vil resultere i.

Derudover vil den få et indbygget barometer samt hurtigere processor og forbedret vandafvisning.

Designet vil dog være stort set identisk med den nuværende version af Apple Watch.

Ny udgave af Apple Watch 1

Den opdaterede udgave af det eksisterende Apple Watch vil dog ifølge Ming-Chi Kuo kun få den hurtigere processor og den forbedrede vandafvisning.

Apple vil formodentligt løfte sløret for det nye Apple Watch til september, hvor Apple ligeledes ventes at lancere den næste iPhone.

Udsigten til den snarlige opdatering er muligvis en del af forklaringen på, at it-analysehuset IDC tidligere på sommeren kunne meddele, at Apple Watch-salget i andet kvartal af 2015 er faldet med 55 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år, hvor uret netop var blevet lanceret.

Apple oplyser ikke selv salgstal for Apple Watch, men den amerikanske avis Wall Street Journal har tidligere estimeret, at Apple har solgt knap 12 millioner Apple Watch i løbet af produktet første år på markedet.

Det svarer til en omsætning på omkring 6 milliarder dollar eller knap 40 milliarder danske kroner.

Læs også: 
Salget af Apple Watch skuffer - får tæsk af Fitbit

Efter seks uger med Apple Watch: Her er vores endelige dom

Derfor bruger Apple masser af penge på at udvikle til blinde og kørestolsbrugere

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S