Her er verdens (nok) mindste Linux-server til 35 kroner

Den næste Linux-baserede mini-computer er på størrelse med et kirsebær, og portoen bliver nok højere end købsprisen. Se den her.

Artikel top billede

Foto: Onion.

Omega2 hedder det seneste skud på stammen i rækken af kort-computere, der skal tage kampen om mod blandt andet Raspberry Pi.

Kickstarter-projektet præsenteres enheden som "verdens mindste Linux-server", og det lever formodentlig op til praleriet.

Computeren er knap på størrelse med et frimærke, og så koster den fem dollar, hvilket rundt regnet svarer til 35 kroner.

På ydelsessiden er der ikke tale et damptog, men om en komprimeret maskine.

Enheden er udrustet med en Mediatek-processor på 580 MHz, 64 megabyte hukommelse, 16 megabyte lagerplads og WiFi.

Den kommer også i en variant med dobbeltstørrelse lagerplads og hukommelse, med navnet Omega2 Plus. Der er desuden en micro-SSD-læser på kortet, der løber op i ni dollar eller 60 kroner.

Det er firmaet Onion, der står bag Omega-kortene, og de har selv og i samarbejde med tredjepartsfirmaer også udviklet en række moduler, der kan kobles sammen med kort-computeren.

Der er således en stribe dock-stationer, som man kan placere enheden i for at få USB-porte, batterikraft eller Arduino-kompabilitet.

Ligeledes kan man koble komponenter som netværksporte, OLED-display eller en GPS-modtager på.

Det betyder, at du på den ene side kan skræddersy din løsning og på den anden side, at du kommer til at mangedoble prisen på de 35 kroner.

På trods af størrelsen kan Omega2 afvikle en fuld Linux-version eller eksempelvis Apache, hvilket nok gør den til verdens mindste webserver.

Onion vil også bygge en app-butik, hvor udviklere kan del applikationer samt en cloud-tjeneste, der eksempelvis skal gøre det nemt at fjernstyre sin enhed.

Målet på Kickstarter var 15.000 dollar for at sætte produktionen i gang.

Der er nu indsamlet knap 300.000 dollar og der er stadig to uger tilbage af indsamlingen.

Ifølge planen kommer de første enheder i november 2016.

Du kan se firmaets præsentation af kort-computeren herunder.

Læs også:
Lille genial computer på vej ud til en million skoleelever: "Der findes et hav af muligheder for at programmere den, så alle kan være med"

Galleri: Denne mini-computer skal lære en million unge at programmere

Coding Pirates formand advarer: Skoler skal undervise i programmering, ellers bliver Danmark hægtet af

Ny mini-computer får Raspberry Pi til at ligne en kæmpe

Læses lige nu

    Annonce

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S