Pc-producent finpudser 2-i-1-pc'en med et tastatur helt uden taster

Lenovo introducerer et tastatur helt uden fysiske taster. Det giver lav vægt og størrelse, men betyder også et kompromis i forhold til ergonomien. Se konceptet her.

Artikel top billede

Den bærbare computer med en skærm, der kan drejes, så du også kan anvende den som tablet, har fået en fiks funktion.

Hybridmaskinen eller 2-i-1-computeren, som den også kaldes, har således fået et nyt og interessant indspark fra producenten Lenovo, der sammen med massevis af andre pc-fabrikanter fremviser lækkerierne på årets IFA-messe, der løber af stablen i Berlin i disse dage.

Ingen taster

På messen har folkene fra Lenovo altså hevet en ny Yoga Book frem.

Den har de funktioner, som en hybridmaskine skal have med drejelig skærm og tabletfunktion, men med en ekstra lille finesse.

På tastaturdele af Lenovo-maskinen er der nemlig ingen fysiske taster. I stedet har firmaet udstyret denne del med en helt flad berøringsflade.

Det smarte er, at denne berøringsflade kan anvendes som tastatur ved at vise omridset af tasterne på fladen. Når man ikke har behov for tasterne, kan fladen i stedet benyttes med de funktioner, som man kender fra en almindelig tablet.

Læs også: Forbrugerne knuselsker denne computer: 2-i-1-maskinen viser vejen frem

Fraværet af den mekaniske del af tastaturet betyder, at både vægt og livvidde kan holdes ned.

I lukket tilstand måler maskinen kun 9,6 millimeter og har en vægt på 690 gram, hvilket ifølge Lenovo gør den til verdens letteste og tyndeste 2-i-1-maskine.

På minussiden mister brugeren taster med vandring, hvilket ellers gør skrivningen langt mere behagelig og giver bedre ergonomi.

De øvrige specifikationer på tablet-delen er en 10,1-tommer skærm med 1080p-opløsning. Maskinen har en Intel Atom X5-prosessor, fire gigabyte hukommelse og et batteri, som ifølge producenten kan holde i 15 timer.

På software-siden er det værd at bemærke, at computeren kan erhverves med Android eller med Windows 10 ombord.

Yoga Book kommer til Danmark i oktober, og prisen er på henholdsvis 3.700 kroner og 4.450 kroner alt efter, om du vil have Android 6.0 eller Windows 10.

Der er mere fra IFA-messen her:
Nye wearables fra Samsung og Asus: Endelig begynder smartwatches at ligne rigtige ure

Intel lancerer ny processor: Kaby Lake er i nye computere allerede fra næste måned

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job