Apple sænker priserne på iPad - og fordobler lagerplads på flere modeller

Efter onsdagens lancering af den nye iPhone 7 sænker Apple priserne på en stribe iPads. Samtidig hæver Apple mængden af lagerplads på andre.

Artikel top billede

Apple er presset på tablet-markedet.

Alene i sidste kvartal solgte Apple en million færre iPads end samme kvartal i fjor.

Det kan du læse mere om her: Apples omsætning og indtjening styrtdykker: Salg af iPhone falder med stor hast.

Grundene til det vigende salg er blandt andet en længere udskiftningscyklus hos forbrugerne og det faktum, at vores smartphones er blevet så gode - og store - at mange ikke ser et behov for en tablet.

Som en reaktion på dette sænker Apple priserne på en række af sine iPads i forbindelse med lanceringen af iPhone 7, som onsdag blev præsenteret af Apple: Apples nye iPhone 7 kommmer til Danmark om få dage: Vandafvisende og med vildt kamera.

Desuden stopper Apple produktionen af alle iPad-computere med 16 GB lagerplads.

Istedet bliver mindste maskine i butikkerne modellen med 32 GB lagerplads, mens den største bliver en model med 128 GB..

Det drejer sig specifikt om iPad Mini 2, iPad Mini 4 og iPad Air 2. iPad Mini 2 vil fortsat koste 2.299 kroner, men altså med en større lagerplads på 32 GB i stedet for 16 GB, og derudover er priserne faldet en smule på de andre enheder.

Nye priser:

Apple iPad mini 4, 32GB - 3.499 kroner.
Apple iPad mini 4, 128GB - 4.399 kroner.
Apple iPad Air 2, 32GB - 3.499 kroner.
Apple iPad Air 2, 128GB - 4.399 kroner.

Hvis du ønsker indbygget 4G-forbindelse, skal du regne med en merpris på 1.000 kroner.

Billigere iPad Pros

Trods fald i salget af det samlede antal iPads, er Apples omsætning på området steget.

Det skyldes hovedsageligt lanceringen af de nye iPad Pro-tablet. iPad Pro er rettet mod virksomheder og professionelle, der glædeligt betaler mere for en mere kraftfuld iPad med en bedre skærm. 

Således steg Apples omsætning på iPads - trods faldet antal solgte enheder - med knap 400 millioner dollars i forhold i fjor.

Læs også: Test: Ny iPad Pro på 9,7-tommer er den bedste tablet - men måske skal du købe en anden

Også her finder du et prisfald, men kun på enheder med mere lagerplads end 32 GB.

Ved lanceringen kostede en iPad Pro 9,7 tommer med 128 GB for eksempel 6.699 kroner. Den samme iPad Pro koster i dag 6.199 kroner. 

En iPad pro 12,9 med 256 GB lagerplads går fra en lanceringspris på 10.890 kroner til en pris på 8.799 kroner. 

De nye iPad Pro-priser: 

Apple iPad Pro 9.7, 32GB - 5.299 kroner
Apple iPad Pro 9.7, 128GB - 6.199 kroner
Apple iPad Pro 9.7, 256GB - 6.999 kroner
Apple iPad Pro 12.9, 32GB - 6.999 kroner
Apple iPad Pro 12.9, 128GB - 7.899 kroner
Apple iPad Pro 12.9, 256GB - 8.799 kroner

Hvis du vil have indbygget 4G-forbindelse, skal du betale en merpris på cirka 1.000 kroner.

Læs også: Er den bedre eller dårligere? Sådan klarer iPhone 7 sig mod de nærmeste konkurrenter

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Softwareudvikler til PET

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S