iPhone 7 er mere kraftfuld end den bedste Macbook Air

iPhone 7 er den hurtigste smartphone til dato.

Artikel top billede

Den nye iPhone 7 er den bedste iPhone til dato, men det er også den bedste smartphone til dato, hvis vi måler på rå ydeevne.

Målt i benchmarkprogrammet Geekbench ser vi, at den nye iPhone 7 lægger sig i toppen både målt på single core- og på multi core-opgaver.

(Oversigten her under er et screendump fra bloggen DaringFireball, men vi har tjekket tallene efter.)

iPhone 7 og 7Plus er hurtigere end begge Samsungs nyeste smartphones, Galaxy S6 og Note 7... og for den sags skyld alle andre smartphones på markedet. Det kan dog meget vel ændre sig efter jul, når nye Android-telefoner bliver lanceret med Qualcomms nyeste processor.

Men den nye iPhone 7 er ikke kun bedre end de nuværende telefoner. Den er også bedre end flere af Apples egne computere.

De to nye iPhone-telefoner er betydeligt hurtigere end samtlige Macbook Air-computere bortset fra den seneste Macbook Air fra 2015, der er en snert hurtigere end iPhone 7 målt på Multi Core-opgaver.

Telefonerne er mere kraftfulde på Single Core-målinger end Apples svindedyre Mac Pro-computer fra 2013, og de er endda hurtigere end den nye 2016-model af den lette Macbook-computer med en Core M-processor.

Alt sammen på grund af Apples egen A10 Fusion-processor.

Fra telefon til supercomputer

Det er fascinerende at se mobiltelefoner have udviklet sig fra at være opkaldsenheder til at være små supercomputere.

Jo, der er forskel på både arkitekturen og formålet med processorer i telefoner og computere, og specielt på serverområdet vil der nok gå længe før Apples processor kan erstatte Intels Xeon-processorer, lige som du heller ikke kan bruge iPhone-processoren til at arbejde i Final Cut Pro eller Photoshop.

Men tallene er reelle: Her er en smartphone med bedre ydelse end de fleste computere. Det viser tydeligt udviklingen inden for personlige computerenheder med en overgang fra pc til mobilenheder.

Der blev i 2015 produceret mere end 1,4 milliarder smartphone i verden. Til sammenligning blev der solgt under 300 millioner computere i samme periode - et fald på 10 procent i forhold til året før.

Læs også: Barsk besked til pc-producenterne: Lav jeres forretninger om - eller forlad markedet helt

Men hvad betyder det?

Processoren i iPhone 7 er en A10 Fusion-processor, som Apple selv har udviklet.

Med processoren vil du kunne bruge mere avancerede apps end tidligere, heriblandt hurtigere redigering og rendering af 4K-video i iMovie på iPhone 7.

Spil vil også blive både flottere og mere avancerede. En iPhone vil aldrig kunne erstatte et vandkølet gamertower med et par SLI-forbundne Nvidia GTX 1080-kort og 32 GB RAM, men der er i dag lige så mange penge i mobilgaming, som der er i pc-gaming. 

Langt de fleste iPhone 7-brugere vil dog ikke opleve, at iPhonen er synderligt hurtigere end andre smartphones. Eksisterende apps vil fungere som de plejer, men med så stærk en processor, er der rig mulighed for spekulationer for, hvad den kan bruges til. 

Medier er begyndt at spekulere i, om vi en dag vil se Apples A-processorer i Apples egne computere, der i dag er udstyret med processorer fra Intel. Det vil kræve, at MacOS erstattes af iOS eller et andet ARM-baseret styresystem, men tanken er ikke længere så fjern, at det er usandsynligt. 

Konkurrerende producenter har allerede forsøgt sig med nytænking i, hvordan man kan bruge al den computerkraft i sine smartphones.

Microsoft forsøgte sig med Continuum for Phones i sine mest kraftfulde Windows 10-telefoner, en funktion til at projicere skærmbilledet op på en skærm og omdanne telefonen til en "næsten"-computer.

Læs også: Endelig kan du hente dine desktop-programmer i Windows Store

Annonce

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S