Nyt scanner-værktøj: Tjek om din printer, dit webcam eller din pc bliver udnyttet af et botnet

Et DDoS-angreb lagde fornylig store dele af internettet ned ved hjælp af et netværk af usikre IoT-enheder. Men du kan lynhurtigt tjekke, om dine internetforbundne enheder bliver udnyttet af et botnet.

Artikel top billede

Et DDoS-angreb mod det amerikanske domæne-selskab Dyn resulterede fornylig i, at dele af internettet gik ned heriblandt Twitter og Reddit. 

Det kan du læse mere om her: Amatører stod bag det gigant-DDoS-angreb, der lagde Twitter og Spotify ned

Angrebet blev tilsyneladende gennemført af en gruppe kinesiske hackere, der benyttede et utal af hackede forbundne enheder som internetforbundne kameraer til at lægge de amerikanske servere ned med.

De mange enheder blev hacket via standard-adgangskoder og brugernavne, som brugerne aldrig har skiftet. Har du for eksempel nogensinde skiftet din internetforbundne printers adgangskode? 

Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

Hvis du er i tvivl, om dine forbundne enheder kan tilgås usikkert fra internettet, kan du prøve at tjekke via Bullguards IoT-scanner.

Skanner-tjenesten tjekker i første omgang, om dine enheder kan tilgås fra Shodan.

Shodan er IoT-universets svar på Google, og er en søgemaskine, hvor du kan søge efter enheder, der offentligt kan tilgås fra internettet. 

Bullguards IoT-scanner kan derefter foretage en "Deep Scan", der viser, om du har åbne porte i dit system.

Hvis du ikke bevidst har opsat en åben port til eksempelvis en NAS-server (som du bør sikre), er det et sikkerhedsproblem, som du bør få ordnet. 

IoT-scanneren er kun første skridt, hvis du har internetforbundne enheder i hjemmet. For du bør løbe dem igennem og se, hvordan de er sikret mod udefrakommende. 

Du bør som minimum ændre brugernavn og adgangskode på dine forbundne enheder, og husk også at opdatere dine forbundne enheder med den nyeste firmware, for at holde dem så sikre som muligt. 

Du kan også overveje at placere forbundne enheder til et separat netværk, der ikke har adgang til resten af dit netværk for eksempel på en routers gæstenetværk.

Du kan finde skanneren her.

Læs også: 

Hacker-konference afslørede store sikkerhedsfejl: IoT er meget usikker - og logfiler bliver syltet

Amatører stod bag det gigant-DDoS-angreb, der lagde Twitter og Spotify ned

Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

Internet of Things er en kæmpe sikkerhedstrussel: Vil store bøder være en løsning?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job