Nyt scanner-værktøj: Tjek om din printer, dit webcam eller din pc bliver udnyttet af et botnet

Et DDoS-angreb lagde fornylig store dele af internettet ned ved hjælp af et netværk af usikre IoT-enheder. Men du kan lynhurtigt tjekke, om dine internetforbundne enheder bliver udnyttet af et botnet.

Artikel top billede

Et DDoS-angreb mod det amerikanske domæne-selskab Dyn resulterede fornylig i, at dele af internettet gik ned heriblandt Twitter og Reddit. 

Det kan du læse mere om her: Amatører stod bag det gigant-DDoS-angreb, der lagde Twitter og Spotify ned

Angrebet blev tilsyneladende gennemført af en gruppe kinesiske hackere, der benyttede et utal af hackede forbundne enheder som internetforbundne kameraer til at lægge de amerikanske servere ned med.

De mange enheder blev hacket via standard-adgangskoder og brugernavne, som brugerne aldrig har skiftet. Har du for eksempel nogensinde skiftet din internetforbundne printers adgangskode? 

Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

Hvis du er i tvivl, om dine forbundne enheder kan tilgås usikkert fra internettet, kan du prøve at tjekke via Bullguards IoT-scanner.

Skanner-tjenesten tjekker i første omgang, om dine enheder kan tilgås fra Shodan.

Shodan er IoT-universets svar på Google, og er en søgemaskine, hvor du kan søge efter enheder, der offentligt kan tilgås fra internettet. 

Bullguards IoT-scanner kan derefter foretage en "Deep Scan", der viser, om du har åbne porte i dit system.

Hvis du ikke bevidst har opsat en åben port til eksempelvis en NAS-server (som du bør sikre), er det et sikkerhedsproblem, som du bør få ordnet. 

IoT-scanneren er kun første skridt, hvis du har internetforbundne enheder i hjemmet. For du bør løbe dem igennem og se, hvordan de er sikret mod udefrakommende. 

Du bør som minimum ændre brugernavn og adgangskode på dine forbundne enheder, og husk også at opdatere dine forbundne enheder med den nyeste firmware, for at holde dem så sikre som muligt. 

Du kan også overveje at placere forbundne enheder til et separat netværk, der ikke har adgang til resten af dit netværk for eksempel på en routers gæstenetværk.

Du kan finde skanneren her.

Læs også: 

Hacker-konference afslørede store sikkerhedsfejl: IoT er meget usikker - og logfiler bliver syltet

Amatører stod bag det gigant-DDoS-angreb, der lagde Twitter og Spotify ned

Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

Internet of Things er en kæmpe sikkerhedstrussel: Vil store bøder være en løsning?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job