Løftet pegefinger til alle it-leverandører: It-sikkerheden skal blive bedre - sådan kan det ske

Manglende styr på it-sikkerhed gør digitalisering til mere bøvl end bundlinje for mange virksomheder. Det er også branchens ansvar.

Artikel top billede

(Foto: Maksim Kabakou / Maksim Kabakou)

Halleluja! Miraklernes tid er ikke forbi, og juleaften kommer to gange i år.

Det var reaktionen, da Virksomhedsrådet for IT-sikkerhed med formand Per Palmkvist Knudsen i spidsen forleden fremlagde rådets anbefalinger til erhvervsminister Brian Mikkelsen.

Rådet har fat i den lange ende, og mens titlen "Et konkurrencedygtigt dansk erhvervsliv gennem styrket IT-sikkerhed" kan lyde som endnu en støvet embedsmandsrapport, rammer både titlen og rådets 17-siders rapport hovedet på sømmet - og markerer tre vigtige, løftede pegefingre.

Det er der tre vigtige grunde til.

Den første grund er, at it-sikkerhed er en klar national og offentlig opgave.

Det kan virke indlysende, men efter 10, 20 og 30 år med vildt spredte indsatser uklart fordelt mellem politi, forsvar og efterretningstjenester, efter utallige konferencer og oplysningskampagner og efter besparelser på Datatilsynet er det desværre knap så klart.

Når digitalisering er mere bøvl end bundlinje

Blandt andet derfor er digitalisering oftere lig med mere bøvl end bundlinje i de små- og mellemstore virksomheder, som Virksomhedsrådet for IT-sikkerhed er sat i verden for at hjælpe.

For hvad hjælper muligheden for smarte it-løsninger, hvis virkelige eller imaginære it-trusler holder virksomhedsejerne fra at investere? Den tilbageholdenhed vil og kan komme til at koste på erhvervslivets konkurrencedygtighed.

Den anden grund er, at myndighederne ikke kan straffe sig ud af problemet. Heller ikke selv om den kommende EU-regulering truer med bøder i millionklassen. I stedet opfordrer Virksomhedsrådet de offentlige myndigheder til at samordne og strømline indsatsen inden for it-sikkerhed.

Det burde ikke være så svært. Men denne skribent mindes med rædsel, hvordan det for blot et par år siden gik med den kaotiske implementering af regelsættet om cookies på hjemmesider.

Det må og skal gøres bedre, hvis ikke virksomheder skal bruge tusindvis af timer på at gætte på myndighedernes intentioner med truslen om massive bøder hængende over hovedet.

Den tredje og måske vigtigste pointe er, at it- og it-sikkerhedsbranchen må tage en større del af ansvaret for bedre løsninger. Virksomhedsrådet slår godt nok fast, at det er den enkelte virksomhed, der har ansvar for egen sikkerhed.

Vink med en vognstang til leverandører

Men samtidig anbefaler rådet, at der skal arbejdes for at "fremme brugen af internationale og nationale standarder og mærkningsordninger for it-sikkerhed og ansvarlig datahåndtering, som skal gøre det let og overskueligt at vurdere, om potentielle leverandører har sikkerheden i orden."

Det er vist det, man kalder et vink med en vognstang til leverandørerne om, at der skal fokuseres lidt mere på sikkerhed og lidt mindre på salg. En opfordring, sikkerhedsbranchen bliver nødt til at tage alvorligt.

Læs mere: Du kan læse hele rapporten her (17 sider, PDF-link)

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job