Microsoft godt i gang med "Redstone 3"-udvikling: Ny funktion samler alle dine kommunikations-apps i én fane

Microsoft tester allerede offentligt den næste store "Redstone 3"-opdatering, der vil udkomme til Windows 10 til september

Artikel top billede

Kun en måned efter årets første store Windows 10-lancering, tester Microsoft allerede nye funktioner til selskabets evigtforandrende styresystem.

En af funktionerne er "My People"-tilføjelsen. 

Nogen er måske allerede er bekendte med funktionen, som var planlagt til at udkomme i forbindelse med Creators Update tilbage i marts, men blev skubbet af uvisse årsager.

Nu forsøger Microsoft igen, og har implementeret My People i Redstone 3-opdateringen. My People er en samlingsfunktion til de personer, du kommunikerer allermest med, og som du derfor bør have lige ved hånden.

My People fungerer som elementer i din taskbar i bunden af skærmen. Her kan du tilføje venner - tre indtil videre - ved siden af dine andre apps som Skype, Chrome eller OneDrive. 

Trykker du på en af dine venners billeder, får du en oversigt over oplysninger på personen samt mulighed for at skrive direkte til personen. Som udgangspunkt benytter My People Skype. Du får også vist andre apps såsom OneDrive og mails, så du let kan få vist fælles mapper eller alle modtagne og sendte mails til personen.

Tanken er, at du hurtigt kan tilføje dine nærmeste kollegaer, samarbejdspartnere, børn eller venner, til procesbaren og hurtigt sende dem information eller beskeder. 

Forbedret mail-klient

I den seneste beta-version af Windows 10, Build 16184, har Microsoft opdateret den indbyggede mailklient. Nu kan du blandt andet bedre sortere dine mails i en fokuseret fane, hvis du benytter Gmail.

Ligeledes får mailklienten også mulighed for at følge og visualisere pakkeovervågning og rejsereservationer ligesom i Gmails egen app.

Det er funktioner, som allerede har fungeret for folk med outlook.com eller en Office 365-mailadresse, men nu også til Gmail-folket.

Funktionen bliver testet i det nuværende build, men forventes at udkomme før september.

Microsoft afholder sin årlige udviklerkonference, Build, i næste uge, og vi forventer at høre mere om "Redstone 3"-opdateringen der.

Du kan læse mere om det seneste build fra Microsoft her. 

Læs også: Nyt Windows 10-design på vej?: Lækket billede af ny startmenu åbenbarer "Projekt Neon"

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S