Nyt design til Windows 10: Med tiden vil dit skrivebord og dine apps komme til at se fuldstændig anderledes ud

Microsoft er klar med endnu et designskift til apps i Windows 10, der omfavner gennemsigtige flader

Artikel top billede

Microsoft har officielt løftet sløret for sit nye designsprog, som kodegiganten opfordrer udviklere til at tage til sig i fremtidige Windows 10 apps.

Det skete til Microsofts store udviklerkonference Build i Seattle, der fandt sted i sidste uge.

Navnet for designsproget er Fluent Design System, og gik tidligere under navnet Project Neon, da det stadig blev testet i Microsofts beta-program, Windows Insider.

Det nye designsprog bliver en del af den kommende Fall Creator Update, der vil udkomme til september i år.

Fluent Design System er den første egentlige efterfølger til Microsofts Metro Design-retningslinjer, om selskabet udgav i forbindelse med Windows 8.

Gradueringer og løbende udrulning

Størstedelen ved det nye designsprog er gennemsigtige "glas-flader" og gradueringer i farver og slørede effekter, lidt i stil med Aero-overfladen i Windows Vista og 7.

Andre steder ligner faner, programmer og apps papir-stykker med tekst. 

Fluent Design System skal dog ikke tvinges ud på alle apps og programmer, men vil gradvist blive introduceret i systemet for ikke at virke anmassende, fortæller en Microsoft-talsmand til Computerworlds udsendte.

Dette er formodentligt en lære fra Metro-tiden, hvor mange designere hadede Metro-stilen med store firkantede felter i solide farver.

Billederne herunder er klippet ud fra Micosofts design-video, og lokker med en radikalt ændret stifinder. 

Artiklen fortsætter under billedet...

Microsofts Joe Belfiore var selv på scenen i dag til at præsentere Fluent Design System og fortalte, at design-linjerne vil være at finde i Microsofts egne Windows-apps og i Windows 10-brugergrænsefladen i forbindelse med Fall Creator Update, der udkommer til september.

Designlinjerne vil også være at finde i Microsofts andre apps på iOS og Android i løbet af året.

Vil du allerede nu se nogle eksempler på Fluent Design System, kan du blive en del af Windows Insider, hvor flere apps, heriblandt Groove-musikafspilleren - har modtaget små, men tydelige designændringer.

Som udvikler kan du læse mere om Fluent Design System her.

Læs også: Microsoft udgiver Visual Studio for Mac og ny verdensomspændende database

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job