HTC lancerer ny smartphone med "verdens bedste mobilkamera" og trykfølsom kant

HTC lancerer nu dette års top-telefon kaldet HTC U 11 med en særlig trykfølsom kant, som du kan indstille til alverdens funktioner.

Artikel top billede

HTC's tre seneste telefoner har været lidt svage udspil for den taiwanske smartphone-producent, men nu er HTC tilbage med, hvad der ligner en god flagskibstelefon.

HTC har lanceret HTC U 11, efterfølgeren til sidste års HTC 10, men med samme flydende "Liquid"-design fra HTC's nye U-serie.

Det minder lidt om T-1000 Terminator-robotten fra filmen af samme navn.

Telefonen byder på en 5,5 tommer stor skærm med en opløsning på 2.560 x 1.440 pixels fordelt på et 16:9 format i HTC's SuperLCD-teknologi.

Det virker måske gammeldags i forhold til Samsungs nye Galaxy S8 eller LG G6, der har markant mere skærm på fronten end HTC U 11, men nogle vil måske foretrække det klassiske design.

Inde i telefonen finder du Qualcomms nyeste og bedste chip-sæt, Snapdragon 835, samt et 3.000 mAh-batteri, 3 GB RAM og 64 GB lagerplads med plads til et microSD-kort.

"Verdens bedste kamera"

Kameraet i telefonen har desuden fået sig en opdatering i forhold til sidste års HTC 10 eller Google Pixel, som HTC også har produceret.

Ifølge kameratest-sitet DxOMark når HTC U 11 en score på 90, hvilket er det højeste nogensinde for en smartphone. Det er en ganske fin placering for HTC, som også har anden- og tredjepladsen med HTC 10 og Google Pixel.

Samsungs Galaxy S8 har "kun" en score på 88 point.

HTC har også droppet sit "UltraPixel"-fokus som ingen forstod. I stedet har kameraet en mere almindelig 12 megapixel sensor (f/1.7) med en optisk billedestabilisator og en autofokus, der kan fokusere på 0.3 sekunder.

Telefonen kommer også med HTC's BoomSound-højttalere, hvilket har været fraværende på de seneste telefoner fra selskabet.

HTC har også - igen - droppet audioporten på telefonen.

I stedet medfølger der et headset med aktiv støjreduktion, som fungerer via telefonens USB C-port, og har du allerede et dyrt headset med kabel, kan du bruge den medfølgende adapter.

Læs også: Test af Samsung Galaxy S8+: Super lækker smartphone med få, men ærgerlige mangler

Klem telefonen


HTC U 11 kommer med en særlig trykfølsom kant omkring telefonen, som du kan "klemme" for at aktivere forskellige funktioner.

Det lyder som et dumt marketingstrick, en gimmick, men flere journalister, som har haft fingre i telefonen, skriver, at det faktisk ikke er så tåbeligt endda.

Giver du telefonen et kort klem, aktiveres eksempelvis kameraet. Et klem mere fungerer som afløser-knap til at tage billedet, og du kan også klemme længe for at tænde lommelygten.

Det giver god mening til enhåndsbrug og fungerer selv med handsker på.

Pris og tilgængelighed

Prisen for den nye HTC U 11 bliver 5.790 kroner uden abonnement og kommer i farverne sølv og sort.

U 11 kommer med Android 7.1 og kan klare både vand og støv som de fleste andre toptelefoner.

Telefonen bliver i første omgang sat til salg hos Elgiganten, Power, HTC's egen web-butik og andre mindre online-forhandlere fra starten af juni. Ingen af teleudbyderne har meldt ud, at de vil føre telefonen i deres butikker.

Læs også: Test af HTC 10 Evo: Lækker telefon med sprød lyd... og gammel hardware

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job