HTC lancerer ny smartphone med "verdens bedste mobilkamera" og trykfølsom kant

HTC lancerer nu dette års top-telefon kaldet HTC U 11 med en særlig trykfølsom kant, som du kan indstille til alverdens funktioner.

Artikel top billede

HTC's tre seneste telefoner har været lidt svage udspil for den taiwanske smartphone-producent, men nu er HTC tilbage med, hvad der ligner en god flagskibstelefon.

HTC har lanceret HTC U 11, efterfølgeren til sidste års HTC 10, men med samme flydende "Liquid"-design fra HTC's nye U-serie.

Det minder lidt om T-1000 Terminator-robotten fra filmen af samme navn.

Telefonen byder på en 5,5 tommer stor skærm med en opløsning på 2.560 x 1.440 pixels fordelt på et 16:9 format i HTC's SuperLCD-teknologi.

Det virker måske gammeldags i forhold til Samsungs nye Galaxy S8 eller LG G6, der har markant mere skærm på fronten end HTC U 11, men nogle vil måske foretrække det klassiske design.

Inde i telefonen finder du Qualcomms nyeste og bedste chip-sæt, Snapdragon 835, samt et 3.000 mAh-batteri, 3 GB RAM og 64 GB lagerplads med plads til et microSD-kort.

"Verdens bedste kamera"


Kameraet i telefonen har desuden fået sig en opdatering i forhold til sidste års HTC 10 eller Google Pixel, som HTC også har produceret.

Ifølge kameratest-sitet DxOMark når HTC U 11 en score på 90, hvilket er det højeste nogensinde for en smartphone. Det er en ganske fin placering for HTC, som også har anden- og tredjepladsen med HTC 10 og Google Pixel.

Samsungs Galaxy S8 har "kun" en score på 88 point.

HTC har også droppet sit "UltraPixel"-fokus som ingen forstod. I stedet har kameraet en mere almindelig 12 megapixel sensor (f/1.7) med en optisk billedestabilisator og en autofokus, der kan fokusere på 0.3 sekunder.

Telefonen kommer også med HTC's BoomSound-højttalere, hvilket har været fraværende på de seneste telefoner fra selskabet.

HTC har også - igen - droppet audioporten på telefonen.

I stedet medfølger der et headset med aktiv støjreduktion, som fungerer via telefonens USB C-port, og har du allerede et dyrt headset med kabel, kan du bruge den medfølgende adapter.

Læs også: Test af Samsung Galaxy S8+: Super lækker smartphone med få, men ærgerlige mangler

Klem telefonen


HTC U 11 kommer med en særlig trykfølsom kant omkring telefonen, som du kan "klemme" for at aktivere forskellige funktioner.

Det lyder som et dumt marketingstrick, en gimmick, men flere journalister, som har haft fingre i telefonen, skriver, at det faktisk ikke er så tåbeligt endda.

Giver du telefonen et kort klem, aktiveres eksempelvis kameraet. Et klem mere fungerer som afløser-knap til at tage billedet, og du kan også klemme længe for at tænde lommelygten.

Det giver god mening til enhåndsbrug og fungerer selv med handsker på.

Pris og tilgængelighed

Prisen for den nye HTC U 11 bliver 5.790 kroner uden abonnement og kommer i farverne sølv og sort.

U 11 kommer med Android 7.1 og kan klare både vand og støv som de fleste andre toptelefoner.

Telefonen bliver i første omgang sat til salg hos Elgiganten, Power, HTC's egen web-butik og andre mindre online-forhandlere fra starten af juni. Ingen af teleudbyderne har meldt ud, at de vil føre telefonen i deres butikker.

Læs også: Test af HTC 10 Evo: Lækker telefon med sprød lyd... og gammel hardware

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks