Få nu styr på dine softwarelicenser: Ny afgørelse bør være 'top of mind" hos alle it-ansvarlige

Klumme: Få nu styr på licenserne, inden du får besøg af en auditør fra en af software-producenterne. Det kan ende dyrt, og chancen for, at du får besøg stiger for hver dag, der går.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Ved en nylig retssag i England fik SAP medhold i et krav om ekstra betaling på op mod 478 millioner kroner. Det skete med baggrund i firmaet Diageo's indirekte anvendelse af SAP systemer, som ikke var en del af licensaftalen med SAP.

Du kan læse mere om sagen her: Opsigtsvækkende licens-dom: Regningen for dine SAP-installationer kan pludselig eksplodere

Indirekte anvendelse af it-systemer og data på disse er ikke et ukendt tema. Faktisk er det et område, hvor producenter og auditører ser, at mange virksomheder finder det vanskeligt at operere i overensstemmelse med licensbetingelserne.

Denne sag bør derfor få enhver virksomhed, offentlig som privat, til at rette opmærksomheden mod arkitekturen i egne it-systemer og spørge sig selv: Har vi kontrol med brugen af software i henhold til de rettigheder, vi har erhvervet gennem licensaftaler med software producenterne?

"SAP vs Diageo"-sagen kort

Lidt baggrund: Diageo havde købt licens til mySAP ERP og en række andre produkter herunder en software engine - SAP Process Integration - som distribuerer meddelelser mellem mySAP ERP og andre systemer.

Diageo havde herefter introduceret to nye applikationer, der anvendte en Salesforce-platform til blandt andet at håndtere salgs- og servicemedarbejdere og en anden løsning, som giver Diageos kunder adgang til at håndtere deres egen konto.

Problemet var, at anvendelsen af disse applikationer udløste udveksling af data, som var genereret af mySAP ERP.

Det var SAP's holdning, at anvendelsen af disse to systemer udgjorde en indirekte anvendelse af mySAP ERP, hvilket kræver "Named user licenses" af typen "Professional User" - den dyreste kategori af "Named User licenses" under Diageo's licensaftale. Og det gav retten altså SAP medhold i.

Hvad nu? De videre perspektiver

Indirekte anvendelse ("Indirect usage") er ikke koncentreret omkring SAP. "Indirect usage" og "multiplexing" er begreber, der også bruges af Oracle, Microsoft m.fl. i forbindelse med audits.

Hver eneste dag bliver virksomheder, private og offentlige, udfordret af software producenter som auditerer og ønsker yderligere licensbetalinger.

Audits er blevet en integreret måde for producenterne at opkræve yderligere betalinger og der er ikke tegn på, at det vil mindskes i de kommende år.

Udviklingen vil fortsætte primært pga tre forhold.

Vanskelig opgave

For det første er det en vanskelig opgave i et stadigt mere komplekst it-miljø at håndtere anvendelsen af software i forhold til de rettigheder, man har i sin licensaftale.

Og det er i særdeleshed udfordrende i en verden, hvor kun et fåtal af virksomhederne har deres SAM-processer (Service Asset Management) under kontrol. Et kontrolleret SAM-miljø kunne gavne virksomhederne ved kontinuerligt at måle og vurdere licensbehovet op imod de rettigheder, man har erhvervet gennem aftaler med producenterne.

For det andet ligger der en helt særskilt udfordring i løbende at være opdateret på licensregler, der jævnligt ændres, når man opererer i et it-miljø, hvor nye teknologier til stadighed introduceres.

Det er udfordrende i en grad, så det vel kan betragtes som et "moving target" for licensansvarlige og SAM-ansvarlige samtidigt at skulle håndtere både anvendelsen og licensregler, der løbende ændres.

For det tredje ser problemet ud til blot at blive forstærket i de kommende år.

I en nylig undersøgelse foretaget af IDG forudses det, at IT-indkøb fra forretningsenhederne vokser hurtigere end indkøb foretaget af it-organisationen. Et fænomen der allerede har fået sit eget navn: "skygge-IT". Undersøgelsen kan læses her

Hvad nu?

Hvis vi ser bort fra erstatningen på næsten en halv milliard kroner, så er Diageo-sagen egentlig kun usædvanlig i den forstand, at den overhovedet er nået til domstolene.

Uenighed om fortolkning af licensregler afklares som regel mellem parterne i fortrolighed og uden at uoverensstemmelserne kommer til offentlighedens kendskab.

Men problematikken med rod i licenserne er på ingen måde usædvanlig. Det er et problem, som virksomhederne kun har set starten af indtil nu.

Så herfra skal egentlig bare lyde et stille råd: Få nu styr på licenserne inden du får besøg af en auditør fra en af software-producenterne. Det kan ende dyrt, og chancen for, at du får besøg, stiger for hver dag der går.

Du kan læse mere om SAP-sagen her: Opsigtsvækkende licens-dom: Regningen for dine SAP-installationer kan pludselig eksplodere

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling. 

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt? 

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S