Havneledelse kritiserede it-sikkerheden hos Mærsk allerede i 2016

Mærsks terminaler i Rotterdam blev hårdt ramt af Petya-angrebet. It-sikkerheden har tilsyneladende haltet i flere år.

Artikel top billede

Det har tilsyneladende stået skidt til med it-sikkerheden på en af Mærsks vigtigste lokationer i flere år.

Industrihavnen i Rotterdam blev særdeles hårdt ramt af Petya-angrebet for to uger siden, og ifølge det hollandske medie de Volkskrant har havneledelsen senest i 2016 bedt Mærsk om at stramme op.

Mærsk har angiveligt ikke haft installeret antivirus på de systemer, der styrer havnen, før 2015, ligesom der heller ikke er gennemført penetrationstest før 2015. Desuden kritiseres det i den hollandske avis, at Mærsk i Rotterdam ikke gemmer al sin kommunikation med moderselskabet bag firewall-beskyttelse.

”Mærsk har tilsyneladende ikke haft styr på to ting. Overvågning og opdeling af netværk,” siger David Maasland, der er direktør for sikkerhedsfirmaet ESET, til de Volkskrant.

Mærsk er stadig tavs

Petya-angrebet lagde Mærsks systemer ned i hele verden, og herhjemme har sikkerhedsfirmaet Cyberkeel, der specialiserer sig i shipping-industriens it-sikkerhed, også kritiseret Mærsk.

CEO Lars Jensen, der selv har arbejdet hos Mærsk i 12 år, hæftede sig også ved Mærsks manglende evne til at isolere Petya-malwaren, og han vurderede i sidste uge overfor Computerworld, at shipping-giganten simpelthen ikke var forberedt.

Det kan du læse mere om her: Dansk CEO i skarp kritik af cybersikkerheden hos Mærsk: Mærsk kan simpelthen ikke have haft et særligt højt niveau af cybersikkerhed"

Mærsk afviser at stille op til interview om virksomhedens it-sikkerhed.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job