Havneledelse kritiserede it-sikkerheden hos Mærsk allerede i 2016

Mærsks terminaler i Rotterdam blev hårdt ramt af Petya-angrebet. It-sikkerheden har tilsyneladende haltet i flere år.

Artikel top billede

Det har tilsyneladende stået skidt til med it-sikkerheden på en af Mærsks vigtigste lokationer i flere år.

Industrihavnen i Rotterdam blev særdeles hårdt ramt af Petya-angrebet for to uger siden, og ifølge det hollandske medie de Volkskrant har havneledelsen senest i 2016 bedt Mærsk om at stramme op.

Mærsk har angiveligt ikke haft installeret antivirus på de systemer, der styrer havnen, før 2015, ligesom der heller ikke er gennemført penetrationstest før 2015. Desuden kritiseres det i den hollandske avis, at Mærsk i Rotterdam ikke gemmer al sin kommunikation med moderselskabet bag firewall-beskyttelse.

”Mærsk har tilsyneladende ikke haft styr på to ting. Overvågning og opdeling af netværk,” siger David Maasland, der er direktør for sikkerhedsfirmaet ESET, til de Volkskrant.

Mærsk er stadig tavs

Petya-angrebet lagde Mærsks systemer ned i hele verden, og herhjemme har sikkerhedsfirmaet Cyberkeel, der specialiserer sig i shipping-industriens it-sikkerhed, også kritiseret Mærsk.

CEO Lars Jensen, der selv har arbejdet hos Mærsk i 12 år, hæftede sig også ved Mærsks manglende evne til at isolere Petya-malwaren, og han vurderede i sidste uge overfor Computerworld, at shipping-giganten simpelthen ikke var forberedt.

Det kan du læse mere om her: Dansk CEO i skarp kritik af cybersikkerheden hos Mærsk: Mærsk kan simpelthen ikke have haft et særligt højt niveau af cybersikkerhed"

Mærsk afviser at stille op til interview om virksomhedens it-sikkerhed.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job