Havneledelse kritiserede it-sikkerheden hos Mærsk allerede i 2016

Mærsks terminaler i Rotterdam blev hårdt ramt af Petya-angrebet. It-sikkerheden har tilsyneladende haltet i flere år.

Artikel top billede

Det har tilsyneladende stået skidt til med it-sikkerheden på en af Mærsks vigtigste lokationer i flere år.

Industrihavnen i Rotterdam blev særdeles hårdt ramt af Petya-angrebet for to uger siden, og ifølge det hollandske medie de Volkskrant har havneledelsen senest i 2016 bedt Mærsk om at stramme op.

Mærsk har angiveligt ikke haft installeret antivirus på de systemer, der styrer havnen, før 2015, ligesom der heller ikke er gennemført penetrationstest før 2015. Desuden kritiseres det i den hollandske avis, at Mærsk i Rotterdam ikke gemmer al sin kommunikation med moderselskabet bag firewall-beskyttelse.

”Mærsk har tilsyneladende ikke haft styr på to ting. Overvågning og opdeling af netværk,” siger David Maasland, der er direktør for sikkerhedsfirmaet ESET, til de Volkskrant.

Mærsk er stadig tavs

Petya-angrebet lagde Mærsks systemer ned i hele verden, og herhjemme har sikkerhedsfirmaet Cyberkeel, der specialiserer sig i shipping-industriens it-sikkerhed, også kritiseret Mærsk.

CEO Lars Jensen, der selv har arbejdet hos Mærsk i 12 år, hæftede sig også ved Mærsks manglende evne til at isolere Petya-malwaren, og han vurderede i sidste uge overfor Computerworld, at shipping-giganten simpelthen ikke var forberedt.

Det kan du læse mere om her: Dansk CEO i skarp kritik af cybersikkerheden hos Mærsk: Mærsk kan simpelthen ikke have haft et særligt højt niveau af cybersikkerhed"

Mærsk afviser at stille op til interview om virksomhedens it-sikkerhed.

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect