Havneledelse kritiserede it-sikkerheden hos Mærsk allerede i 2016

Mærsks terminaler i Rotterdam blev hårdt ramt af Petya-angrebet. It-sikkerheden har tilsyneladende haltet i flere år.

Artikel top billede

Det har tilsyneladende stået skidt til med it-sikkerheden på en af Mærsks vigtigste lokationer i flere år.

Industrihavnen i Rotterdam blev særdeles hårdt ramt af Petya-angrebet for to uger siden, og ifølge det hollandske medie de Volkskrant har havneledelsen senest i 2016 bedt Mærsk om at stramme op.

Mærsk har angiveligt ikke haft installeret antivirus på de systemer, der styrer havnen, før 2015, ligesom der heller ikke er gennemført penetrationstest før 2015. Desuden kritiseres det i den hollandske avis, at Mærsk i Rotterdam ikke gemmer al sin kommunikation med moderselskabet bag firewall-beskyttelse.

”Mærsk har tilsyneladende ikke haft styr på to ting. Overvågning og opdeling af netværk,” siger David Maasland, der er direktør for sikkerhedsfirmaet ESET, til de Volkskrant.

Mærsk er stadig tavs

Petya-angrebet lagde Mærsks systemer ned i hele verden, og herhjemme har sikkerhedsfirmaet Cyberkeel, der specialiserer sig i shipping-industriens it-sikkerhed, også kritiseret Mærsk.

CEO Lars Jensen, der selv har arbejdet hos Mærsk i 12 år, hæftede sig også ved Mærsks manglende evne til at isolere Petya-malwaren, og han vurderede i sidste uge overfor Computerworld, at shipping-giganten simpelthen ikke var forberedt.

Det kan du læse mere om her: Dansk CEO i skarp kritik af cybersikkerheden hos Mærsk: Mærsk kan simpelthen ikke have haft et særligt højt niveau af cybersikkerhed"

Mærsk afviser at stille op til interview om virksomhedens it-sikkerhed.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job