Godt nyt til de nostalgiske: Commodore 64 genopstår efter 35 år

Den legendariske computer Commodore 64 kommer nu i en ny version til at de nostalgiske.

Artikel top billede

For mange var Commodore 64 den første spillekonsol - endda den første computer - de prøvede hjemme i stuerne.

Commodore 64 blev lanceret i 1982, hvor den revolutionerede med 64 kilobyte RAM og netop havde fået farver og indbygget lyd.

Opløsningen var på 320 x 200 pixels. Det er cirka samme opløsning som Apples Apple Watch Series 2 38mm har. 

Meget er sket i de 35 år, der er gået. Savner du den tid, hvor alting var mere enkelt end nu, kan du godt glæde dig.

Selskabet Retro Games lancerer i begyndelsen af 2018 en C64 Mini, fuldt licenseret og med 64 (selvfølgelig) forudinstallerede spil.

Den kommer til Danmark til en pris på omkring de 650 kroner og har indbygget gemmefunktion modsat dengang og pixelfiltre, der får skærmbilledet til at ligne noget fra 1980’erne, selvom du spiller på en moderne fladskærm.

Og der følger også det helt klassiske joystick med, der forbindes via en af to USB-porte.

Selve C64 Mini er, som navnet antyder, knap halvt så stor som den gamle version, men har stadig det klassiske sorte tastatur.

De forudinstallerede spil vil blandt andet være California Games, Speedball 2: Brutal Deluxe, Paradroid og Impossible Mission, men du kan selvfølgelig stadig programmere dine egne spil og programmer på den lille enhed.

Retrobølge i gang

C64 Mini er ikke den eneste retro-konsol på markedet.

Også Nintendo er i færd med at udgive indtil flere retro-maskiner og har allerede udgivet sin NES Classic Mini og SNES Classic Mini-maskiner med stor succes hos de nostalgiske.

Begge maskiner blev udsolgte kort tid efter lancering.

Også Atari er på vej med en Ataribox, der kan emulere de gamle Atari-spil.

Læs også: 19 fede tech-gaver til din ønskeseddel

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS