Godt nyt til de nostalgiske: Commodore 64 genopstår efter 35 år

Den legendariske computer Commodore 64 kommer nu i en ny version til at de nostalgiske.

Artikel top billede

For mange var Commodore 64 den første spillekonsol - endda den første computer - de prøvede hjemme i stuerne.

Commodore 64 blev lanceret i 1982, hvor den revolutionerede med 64 kilobyte RAM og netop havde fået farver og indbygget lyd.

Opløsningen var på 320 x 200 pixels. Det er cirka samme opløsning som Apples Apple Watch Series 2 38mm har. 

Meget er sket i de 35 år, der er gået. Savner du den tid, hvor alting var mere enkelt end nu, kan du godt glæde dig.

Selskabet Retro Games lancerer i begyndelsen af 2018 en C64 Mini, fuldt licenseret og med 64 (selvfølgelig) forudinstallerede spil.

Den kommer til Danmark til en pris på omkring de 650 kroner og har indbygget gemmefunktion modsat dengang og pixelfiltre, der får skærmbilledet til at ligne noget fra 1980’erne, selvom du spiller på en moderne fladskærm.

Og der følger også det helt klassiske joystick med, der forbindes via en af to USB-porte.

Selve C64 Mini er, som navnet antyder, knap halvt så stor som den gamle version, men har stadig det klassiske sorte tastatur.

De forudinstallerede spil vil blandt andet være California Games, Speedball 2: Brutal Deluxe, Paradroid og Impossible Mission, men du kan selvfølgelig stadig programmere dine egne spil og programmer på den lille enhed.

Retrobølge i gang

C64 Mini er ikke den eneste retro-konsol på markedet.

Også Nintendo er i færd med at udgive indtil flere retro-maskiner og har allerede udgivet sin NES Classic Mini og SNES Classic Mini-maskiner med stor succes hos de nostalgiske.

Begge maskiner blev udsolgte kort tid efter lancering.

Også Atari er på vej med en Ataribox, der kan emulere de gamle Atari-spil.

Læs også: 19 fede tech-gaver til din ønskeseddel

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S