Godt nyt til de nostalgiske: Commodore 64 genopstår efter 35 år

Den legendariske computer Commodore 64 kommer nu i en ny version til at de nostalgiske.

Artikel top billede

For mange var Commodore 64 den første spillekonsol - endda den første computer - de prøvede hjemme i stuerne.

Commodore 64 blev lanceret i 1982, hvor den revolutionerede med 64 kilobyte RAM og netop havde fået farver og indbygget lyd.

Opløsningen var på 320 x 200 pixels. Det er cirka samme opløsning som Apples Apple Watch Series 2 38mm har. 

Meget er sket i de 35 år, der er gået. Savner du den tid, hvor alting var mere enkelt end nu, kan du godt glæde dig.

Selskabet Retro Games lancerer i begyndelsen af 2018 en C64 Mini, fuldt licenseret og med 64 (selvfølgelig) forudinstallerede spil.

Den kommer til Danmark til en pris på omkring de 650 kroner og har indbygget gemmefunktion modsat dengang og pixelfiltre, der får skærmbilledet til at ligne noget fra 1980’erne, selvom du spiller på en moderne fladskærm.

Og der følger også det helt klassiske joystick med, der forbindes via en af to USB-porte.

Selve C64 Mini er, som navnet antyder, knap halvt så stor som den gamle version, men har stadig det klassiske sorte tastatur.

De forudinstallerede spil vil blandt andet være California Games, Speedball 2: Brutal Deluxe, Paradroid og Impossible Mission, men du kan selvfølgelig stadig programmere dine egne spil og programmer på den lille enhed.

Retrobølge i gang

C64 Mini er ikke den eneste retro-konsol på markedet.

Også Nintendo er i færd med at udgive indtil flere retro-maskiner og har allerede udgivet sin NES Classic Mini og SNES Classic Mini-maskiner med stor succes hos de nostalgiske.

Begge maskiner blev udsolgte kort tid efter lancering.

Også Atari er på vej med en Ataribox, der kan emulere de gamle Atari-spil.

Læs også: 19 fede tech-gaver til din ønskeseddel

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S