Nu æder Google sig ind på tv-markedet: YouTube boomer på dit fjernsyn

YouTube er ikke længere et fænomen, der er isoleret til computerskærmen. Nu boomer YouTube også på tv'et i dagligstuen. Google har rettet kanonerne mod det traditionelle tv-marked.

Artikel top billede

Youtube, der er ejet af Googles moderselskab Alphabet, har længe forsøgt at angribe tv-markedet.

Det er en indsats, der nu ser ud til at bære frugt, skriver det amerikanske tech-medie Recode.

Ifølge mediet oplyste Googles administrerende direktør Sundar Pichai i forbindelse med aflæggelsen af Alphabets kvartalsregnskab, at der nu alene via internet-tilsluttede tv, spillekonsoller og tv-bokse bliver set 100 millioner timers YouTube-klip hver eneste dag.

Det er en stigning på 70 procent sammenlignet med sidste år.

Læs også: Googles omsætning stiger med hele 24 procent: Markedet for smartphone-annoncering vokser vildt

Æder sig ind på tv-markedet

Tallet understeger dermed, at Google er i gang med at æde sig ind på tv-markedet og i stigende grad udgør en trussel mod traditionelle tv-kanaler.

YouTubes ambitioner om at få en bid af tv-markedet har været kendt længe.

Allerede i 2015 lancerede YouTube tjenesten YouTube Red, og senest er YouTube begyndt at sælge en tv-pakke med navnet YouTube TV, som i foråret gik i luften på det amerikanske marked.

Med YouTube TV kan amerikanske forbrugere for 35 dollar (221 kroner med den aktuelle dollarkurs, red.) streame mere end 50 traditionelle kabel-tv-kanaler over internettet.

Læs også:
Google på vej med frontal-angreb på kabel-tv - og snart kan Apple følge med

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S