Danmarks teleminister slår fast: Denne gang skal Bredbåndspuljen sløjfes

Bredbåndspuljen kommer ikke til at overleve til næste år. Det slår klima-, energi-, og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) fast på et samråd.

Artikel top billede

På trods af stor kritik kommer bredbåndspuljen ikke til at overleve, slår klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) på et åbent samråd.

"Regeringen ønsker selvfølgelig stadig top bredbåndsdækning i hele landet. Men at vi ikke er overbevist om, at Bredbåndspuljen er det rette redskab til at sikre mest bredbånd til hele Danmark," lød det fra ministeren til samrådet.

Derfor har regeringen i sit finanslovsforslag lagt op til at afskaffe puljen, der hvert år bliver brugt til at uddele millioner til bredbåndsprojekter i Danmarks yderområder.

"Men når vi ser markedet i så høj grad løfte opgaven på egen hånd, så mener vi faktisk, at det er sund fornuft at prioritere pengene til andre områder," siger Dan Jørgensen ifølge ITWatch og fortsætter:

"Vi skal se markedet an og komme med initiativer, der understøtter den videre markedsudrulning. Derefter kan vi lave målrettede ting og tiltag til at sikre adgang til de sidste adresser, når det bliver tydeligt, hvilke adresser markedet ikke når ud til."

Ministeren var indkaldt til samrådet, fordi Venstre mener, at man bør bevare puljen for at sikre, at yderområderne fortsat kan få hurtigt internet i fremtiden.

Flere andre af Folketingets partier har tidligere udtrykt lignende kritik.

Sidste år lagde regeringen også op til at afskaffe Bredbåndspuljen. Det lykkedes som bekendt ikke, da regeringens støttepartier krævede at puljen ikke blev droppet.

Læs også: Regeringen fortsætter bredbåndspuljen: Afsætter 100 millioner i finansloven

Indført af Lars Løkke Rasmussen

Bredbåndspuljen blev oprettet af tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussens Venstre-regering i 2015.

Formålet var at sikre, at der også blev udrullet hurtigt internet til de egne af Danmark, hvor det ikke var økonomisk rentabelt for teleselskaberne udrulle internetforbindelserne.

Siden den blev indført for knap fire år siden har den bidraget til hurtigere internet på 12.000 adresser rundt om i landet.

Læs også: Energistyrelsen i ny redegørelse om den lukningstruede bredbåndspulje: "Der er behov for en statslig indsats for at sikre dækning"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos