Skal du droppe den næste RFP og gennemføre et hackathon i stedet?

Klumme: I en fjern fortid havde jeg en traumatisk oplevelse i en amerikansk ’bake-off’. Allligevel tror jeg at nutidens pendant – nemlig hackathons – har fremtiden for sig. Også i forhold til virksomheders komplekse it-problemstillinger. Men hackathons skal finde tilbage til rødderne.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Venveo on Unsplash)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Engang for længe siden arbejdede jeg hos en leverandør til telefonselskaber.

Som ung ingeniør sagde jeg – guderne må vide hvorfor – ’ja’ til med kort varsel at vikariere for en anden og deltage i en såkaldt ’bake-off’ hos AT&T i Atlanta.

Formatet mindede meget om et hackathon. Vi var forskellige konkurrerende teams samlet og AT&T’s styrekomite fulgte med i løjerne.

Seancen varede to dage. Dag 1 var en katastrofe, natten blev brugt til at justere, hvorefter dag 2 blev lidt mindre katastrofal. Vi vandt ikke…

Samlet set var jeg 48 timer i USA og sov hele vejen hjem i flyveren. Grufuld, men også lærerig oplevelse.

Fra bake-offs til hackathons i flæng

Nu er bake-offs (udtrykket stammer oprindeligt fra kokkedueller a la bagedysten) afløst af de voldsomt populære hackathons (sammentrækning af hack og marathon).

Men populariteten betyder, at begrebet bruges i flæng. Ofte lugter hackathons af workshop eller idefasen i et design thinking-forløb. Og så bliver slutproduktet ikke en faktisk løsning men en mock-up eller et powerpoint-show.

I virksomhederne og tæt på arbejdet i it-afdelingen har det klassiske teknologi-orienterede hackathon masser af potentiale.

Forleden hørte jeg eksempelvis om en virksomhed, som gennemfører interne hackathons.

Målet var at udbrede kendskab og begejstring i forhold til at bruge data på en strømlinet platform til at skabe ny forretning.

Et oplagt værktøj til at nedbryde skel mellem it og forretning og skabe kreativ brug af data.

Hackathon i udbudsproccesen

Og så er der de kære RFP’er (request for proposals). Disse vildt tidskrævende processer, hvor kunden (eller rettere kundens rådgiver) stiller 1.000 spørgsmål til leverandørerne.

Hvorfor ikke kombinere disse skoleridt med afgrænsede hackathons på en tilpas realistisk og kompleks case?

Virksomheden får jo et fantastisk indblik i, hvad et værktøj, en softwareløsning og en platform kan gøre i praksis og samtidig en fornemmelse for hvilke ressourcer det vil kræve at udvikle ny funktionalitet (sværhedsgrad, hvor hurtigt kan det realiseres og hvad vil det koste).

Her tilbyder et hackathon et meget værdifuldt og effektivt shortcut. Hvilken proces benytter leverandøren? Hvilke plugins? Iterationer? Hvad skal der til for at komme i mål på fem dage? Måske kan slutproduktet ligefrem gå i produktion.

Uden cola - med honorar

Det skal være 100 procent seriøst og skabe den grad af oplysthed, som kunden forventer.

Og måske kræver det et opgør med et par klassiske dogmer.

Et hackathon kan sagtens gennemføres af voksne mennesker i arbejdstiden, og de kan også godt indtage andet end cola undervejs.

Og da en RFP-proces alligevel er omfangsrig og dyr, hvorfor så ikke tilbyde et honorar til leverandører, som stiller op for at dyste? Et hackathon behøver ikke at være ulønnet arbejde, hvis det er voldsomt værdiskabende.

Selvfølgelig stiller et hackathon også store krav til kunden selv.

Casen skal defineres skarpt og intelligent, og kunden skal selv stille med de rette folk til at vurdere proces og slutresultat.

Det giver et her-og-nu ansvar, som man ikke har i en ”indkøbt” udbudsproces, hvor flinke konsulenter kan styre processen omkring leverandørvalget.

Men jeg tror, at det er alt besværet værd.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Teamchef for Data & Data Governance

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job