Bog: Sådan skaber teknologi en bedre verden – og helt nye problemer

I den nye minibog Hvordan kan teknologi redde verden? giver seniorforsker hos DIIS bud på, hvordan vores opfindsomhed kan være med til at gøre verden til et lidt bedre sted, også for de allerfattigste.

Artikel top billede

Da de vestallierede trak sig fra Afghanistan, løb Taleban på uhyggelig kort tid landet over ende. Men sikkerhedspolitiske eksperter var ikke kun bekymrede over de ufattelige mængder avancerede militære isenkram, som den uduelige og korrupte afghanske hær overlod til ekstremisterne.

For det var alligevel værre, hvis talebanerne – eller deres venner i den pakistanske efterretningstjeneste – forstod at knække databasen til det avancerede Handheld Interagency Identity Detection Equipment (HIIDE), der bruger bl.a. ansigtsgenkendelse til at skelne samarbejdspartner fra fjende.

Historien stammer fra den helt nye Hvordan kan teknologi redde verden?, en miniudgivelse på 68 sider fra Informations Forlag og del af serien Moderne Ideer.

Her giver seniorforsker Adam Moe Fejerskov fra DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier) et overblik over nogle af de områder, hvor teknologi og IT kan gøre verden til et bedre sted. Eller – som i tilfældet med HIIDE – kan være med til at gøre den værre og mere usikker.

Det handler et langt stykke hen ad vejen om kontekst. Omtrent som når en dolk kan være praktisk på spejderlejren, men skidt i hånden på en beruset fyr, der lige har set sin kæreste kysse med en anden.

På samme måde kan droneteknologi både redde liv under en katastrofe eller i humanitært arbejde, men også gøre skade. Og hvor vi herhjemme måske hygger os – eller raser ud – med Facebook, så er Myanmars rohinga-minoritet mindre begejstret for, hvordan platformen blev brugt til at opildne til folkemordet på dem.

Dette og andre dilemmaer behandler Fejerskov i bogen. Men han kommer også omkring den måde, hvorpå teknologi kan være med til at udvikle demokrati, handel og velstand – og eller kan være udslagsgivende for, hvor hurtigt man får has på eksempelvis Covid-19 og andre farlige sygdomme.

Tilsvarende diskuterer han, hvordan vi i praksis kan sætte teknologien i spil med henblik på at mindske ulighed og fattigdom – og hvordan kommercielle løsningerne nogle gange (men ikke altid) kan gøre en positiv forskel i dén sammenhæng.

Titel: Hvordan kan teknologi redde verden? / Forfatter: Adam Moe Fejerskov

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest