Bog: Sådan skaber teknologi en bedre verden – og helt nye problemer

I den nye minibog Hvordan kan teknologi redde verden? giver seniorforsker hos DIIS bud på, hvordan vores opfindsomhed kan være med til at gøre verden til et lidt bedre sted, også for de allerfattigste.

Artikel top billede

Da de vestallierede trak sig fra Afghanistan, løb Taleban på uhyggelig kort tid landet over ende. Men sikkerhedspolitiske eksperter var ikke kun bekymrede over de ufattelige mængder avancerede militære isenkram, som den uduelige og korrupte afghanske hær overlod til ekstremisterne.

For det var alligevel værre, hvis talebanerne – eller deres venner i den pakistanske efterretningstjeneste – forstod at knække databasen til det avancerede Handheld Interagency Identity Detection Equipment (HIIDE), der bruger bl.a. ansigtsgenkendelse til at skelne samarbejdspartner fra fjende.

Historien stammer fra den helt nye Hvordan kan teknologi redde verden?, en miniudgivelse på 68 sider fra Informations Forlag og del af serien Moderne Ideer.

Her giver seniorforsker Adam Moe Fejerskov fra DIIS (Dansk Institut for Internationale Studier) et overblik over nogle af de områder, hvor teknologi og IT kan gøre verden til et bedre sted. Eller – som i tilfældet med HIIDE – kan være med til at gøre den værre og mere usikker.

Det handler et langt stykke hen ad vejen om kontekst. Omtrent som når en dolk kan være praktisk på spejderlejren, men skidt i hånden på en beruset fyr, der lige har set sin kæreste kysse med en anden.

På samme måde kan droneteknologi både redde liv under en katastrofe eller i humanitært arbejde, men også gøre skade. Og hvor vi herhjemme måske hygger os – eller raser ud – med Facebook, så er Myanmars rohinga-minoritet mindre begejstret for, hvordan platformen blev brugt til at opildne til folkemordet på dem.

Dette og andre dilemmaer behandler Fejerskov i bogen. Men han kommer også omkring den måde, hvorpå teknologi kan være med til at udvikle demokrati, handel og velstand – og eller kan være udslagsgivende for, hvor hurtigt man får has på eksempelvis Covid-19 og andre farlige sygdomme.

Tilsvarende diskuterer han, hvordan vi i praksis kan sætte teknologien i spil med henblik på at mindske ulighed og fattigdom – og hvordan kommercielle løsningerne nogle gange (men ikke altid) kan gøre en positiv forskel i dén sammenhæng.

Titel: Hvordan kan teknologi redde verden? / Forfatter: Adam Moe Fejerskov

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S