Ukraines regering gør klar til at flytte kritiske servere ud af landet

Følsomme data skal ikke ødelægges eller falde i de forkerte hænder, og derfor forbereder Ukraine sig på at flytte sine servere.

Artikel top billede

(Foto: The Presidential Office of Ukraine)

Generelt har der de seneste år været mange diskussioner om, at data bør forblive inden for landegrænser – især ovenpå GDPR og Schrems II.

Ukraine står dog i en så ekstrem situation, at landets regering nu forbereder at flytte kritiske servere – og muligvis helt ud af landet – hvis de russiske tropper lykkes med at fortsætte deres fremgang, skriver Reuters.

Det sker for at undgå, at landets data går tabt eller falder i russiske hænder, fortæller Victor Zhora, vicechefen for Ukraines statstjeneste for særlig kommunikation og informationsbeskyttelse, ifølge mediet.

Han fortæller dog, at selvom der er forberedelser i gang, er det kun "Plan B eller C" at flytte serverne til et andet land.

Victor Zhora har tidligere fortalt Politico, at Ukraine har modtaget flere tilbud fra lande, som har indvilliget i at være vært for serverne, men han har overfor mediet ikke ønsket at specificere. Han oplyser dog, at et europæisk land er at foretrække.

"Alle forslag er meget velkomne og værd at overveje," siger han ifølge Reuters.

Udflytningen af data kræver først, at en lovændring gennemføres.

Der er få detaljer om, hvordan dette skal gennemføres, men ved tidligere bestræbelser på at holde data væk fra Rusland har Ukraine enten kørt serverne væk, benyttet transportable lagerenheder eller kunne overføre dataene fra en server til en anden.

Læses lige nu

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura