Bog: Skriv klart, din hund – eller bliv groft misforstået!

Den meget roste og bredt anvendte ”Den digitale læsers hjerne – en skriveguide til fagfolk” giver konkrete og vidensbaserede råd, som gør det muligt at kombinere forståelighed med faglighed.

Artikel top billede

Selv om man undertiden kan have mistanke om det modsatte, vil virksomheder, myndigheder og fagfolk jo for det meste helst have, at modtageren forstår dem.

På den anden side er tingene aldrig helt så enkle endda, så derfor klæder de for god ordens skyld kommunikationen i en solid rustning af forbehold og hensyn.

Nogle gange lykkes det mod alle odds alligevel at udtrykke sig, så budskabet faktisk går rent igennem.

Men tænk nu, hvis klar tale reflekterer negativt på fagligheden? Bliver det måske alligevel lidt for populært eller – Gud bedre det! – ligefrem ekstrabladsagtigt? Næh, så hellere smide lidt flere fagtermer og passive sætninger på. Bare for en sikkerheds skyld.

Men det er slet ikke nødvendigt. For med bogen Den digitale læsers hjerne – en skriveguide til fagfolk i hånden får man værktøjer i hånden, som gør det muligt at kombinere forståelighed med faglighed. Bogen er skrevet af Kresten Bjerg og netop udkommet i tredje udgave.

Man får også en fin redegørelse for, hvordan ”den læsende hjerne” fungerer i praksis og hvorfor vi opfatter digitale tekster anderledes end tekster på et stykke papir og hvilke krav det stiller til afsenderen.

Her er også en fin forklaring på, hvorfor vi som læsende mennesker er rigtig glade for metaforer.

Et af bogens kerneelementer er 22 konkrete råd til, hvordan man bygger sit sprog, sine sætninger og sine dokumenter op, så budskabet går klart igennem.

Både de 22 råd og bogen som helhed er organiseret logisk og tilgængeligt. Det er både en fordel ved første gennemlæsning og når man efterfølgende kommer til at slå op i den. Hvilket man sandsynligvis kommer til at gøre rigtig mange gange i årene, der kommer.

Titlen Den digitale læsers hjerne til trods kan den dog også udmærket bruges i alle mulige andre sammenhænge end af dem, der kun kommunikerer digitalt.

De forrige udgaver anvendes for eksempel som lærebog i skriftlig kommunikation på en række uddannelser – og kan med lige så stort udbytte læses af journalisten og af den kommunikationsansatte som af forskeren eller forvaltningschefen.

Den digitale læsers hjerne bygger på viden om, hvordan tekster opfattes af forskellige målgrupper og i forskellige sammenhænge.

Her er også en masse eksempler på henholdsvis god og knap så velfungerende kommunikation og gode forklaringer på, hvorfor det ene virker og det andet ikke gør.

Til sidst i bogen får man også de to skriveguides, der anvendes af Rigsrevisionen og VIVE (Det nationale forsknings- og analysecenter for velfærd).

Begge institutioner lægger nemlig vægt på, at når de nu bruger så mange ressourcer på at afdække forhold af betydning for samfundets ve og vel, så ville det dog være frygteligt trist, hvis ingen fattede en brik af konklusionerne.

Titel: Den digitale læsers hjerne – en skriveguide til fagfolk (3. udgave)

Forfatter: Kresten Bjerg/Hans Reitzels Forlag

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet