Atomar platform

Intel viser helt nye toner med deres Atom-processor. Vægten er lagt på
ultra-lavt strømforbrug frem for rå ydelse. Gigabyte GA-GC230D og den
integrerede Atom 230-cpu er et noget umage makkerpar, der trods alt
overbeviser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Intel viser nye takter med deres Atom-processor og lægger op til, at de vil mere end blot at dominere scenen for performance-processorer. Med Atom-processoren bryder de ind i et markedssegment, hvor Via hidtil har domineret.

Der er tale om flere serier af små ekstremt strømbesparende processorer. I dette tilfælde i form af et bundkort med integreret cpu, som vi kender det fra Via, til en pris af ca. 650 kroner for bundkortet, inklusive en Intel Atom 230-processor på 1,6GHz.

Prisen og den beskedne Micro-ATX formfaktor på 17x17 cm lægger op til små diskrete internet-pc’er til lettere arbejdsopgaver samt mediecenter-pc’er. Der er også begyndt at dukke Atom-baserede bærbare frem, Mobile Internet Devices (MID) er et andet anvendelses-område. Men her er der tale om andre Atom-processorer, der er endog endnu mere sparsommelige. Intel arbejder med forskellige systembetegnelser, alt efter hvilken platform Atom-processoren skal anvendes i.

Afhængig af hvilken platform det drejer sig om, er der tale om forskellige Atom-modeller med egenskaber specielt målrettet til pågældende platform. Nettops er betegnelsen for billige desktopcomputere, og »netbooks« er betegnelsen for billige notebooks begge baseret på Atom-processoren.

Vores Gigabyte GA-GC230D kunne isættes 1 DDR2 ram-
modul på maks. 2GB, der var 2 SATA 3.0Gb/s-stik, såvel som et IDE-stik og et enkelt udvidelsesslot i form af et PCI-stik. 4 usb 2.0-stik, et serielt samt parrallelt stik og et VGA D-Sub-stik på bagpanelet. Og endelig var der 10/100Mbit/s LAN.

Showets stjerne

Det er selve Atom 230-processoren, der er den egentlige stjerne på denne platform. Det er et lille single-core vidunder bygget på 45nm teknologi med beskedne 47 millioner transistorer, og med en diestørrelse på under 25mm2. Det er en 64-bit processor med en fsb på 533MHz og 512KB L2 cache, og så har den velkendte Hyperthreading fået renæssance i processoren, så operativsystemet ser to virtuelle processorer som i de gamle Pentium-dage.

Det virkeligt specielle ved processoren er det yderst beskedent opgivne energiforbrug på maks 4 watt i brug. Det bemærkelsesværdige ved Gigabyte GA-GC230D, og andre Atom-baserede platforme til desktopbrug, er, at de anvender det noget bedagede Intel 945GC chipsæt, inklusive den velkendte GMA950 integrerede grafik.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S