Verdens fem bedste fladskærme

Vinderen koster cirka det samme som du skal give for en ny Peugeot, i England.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jeppe R. Børsting, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der findes næsten lige så mange forskellige fladskærme som der findes tv-programmer. Desværre er det ikke helt let at finde ud af hvilke der duer til noget, og hvilke man skal holde sig fra. Men hvis du har mod på at hive den helt store tegnebog op, så har engelske techradar.com nogle bud på hvor du får det bedste fjernsyn.

Sitet har set på alle de fladskærme som har besøgt deres testbænk, samlet de fem mest fantastiske og kåret det tv som er allerbedst. Og måske er det tilfældigt, men det ser i hvert fald ud til at pris og kvalitet hænger uløseligt sammen.

Det bedste fjernsyn som de kloge hoveder har haft fat i er fra Sharp. Det hedder LC-52XS1E og koster det samme i England som en ny Peugeot 206. Men det er også det tyndeste masseproducerede lcd-tv i verden, med en tykkelse på 2,3 centimeter. Alligevel leverer det fremragende billeder, men til en pris på den trælse side af 75.000 kroner er det måske ikke så mærkeligt.

De fire følgende pladser på top-5 listen bliver alle samme optaget af plasmaskærme fra Poineer, hvis Kuro-serie allerede har slået sig fast som den bedste blandt plasmaskærme.

Listens nummer to er Pioneers Kuro KRP-600A, der med en pris på 37.000 kroner koster cirka det halve af Sharps model. Nummer tre er Kuro KRP-500A, der er nede i mere menneskelige 18.000 kroner. Det er stadig mange penge, men men hvis det vitterligt er verdens tredjebedste tv, som Techradar påstår, så er det måske alligevel ikke så galt.

Du kan læse mere om hvert enkelt tv og se listens sidste to fjernsyn hos Techradar.com.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S