Verdens fem bedste fladskærme

Vinderen koster cirka det samme som du skal give for en ny Peugeot, i England.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jeppe R. Børsting, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der findes næsten lige så mange forskellige fladskærme som der findes tv-programmer. Desværre er det ikke helt let at finde ud af hvilke der duer til noget, og hvilke man skal holde sig fra. Men hvis du har mod på at hive den helt store tegnebog op, så har engelske techradar.com nogle bud på hvor du får det bedste fjernsyn.

Sitet har set på alle de fladskærme som har besøgt deres testbænk, samlet de fem mest fantastiske og kåret det tv som er allerbedst. Og måske er det tilfældigt, men det ser i hvert fald ud til at pris og kvalitet hænger uløseligt sammen.

Det bedste fjernsyn som de kloge hoveder har haft fat i er fra Sharp. Det hedder LC-52XS1E og koster det samme i England som en ny Peugeot 206. Men det er også det tyndeste masseproducerede lcd-tv i verden, med en tykkelse på 2,3 centimeter. Alligevel leverer det fremragende billeder, men til en pris på den trælse side af 75.000 kroner er det måske ikke så mærkeligt.

De fire følgende pladser på top-5 listen bliver alle samme optaget af plasmaskærme fra Poineer, hvis Kuro-serie allerede har slået sig fast som den bedste blandt plasmaskærme.

Listens nummer to er Pioneers Kuro KRP-600A, der med en pris på 37.000 kroner koster cirka det halve af Sharps model. Nummer tre er Kuro KRP-500A, der er nede i mere menneskelige 18.000 kroner. Det er stadig mange penge, men men hvis det vitterligt er verdens tredjebedste tv, som Techradar påstår, så er det måske alligevel ikke så galt.

Du kan læse mere om hvert enkelt tv og se listens sidste to fjernsyn hos Techradar.com.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S