Apple laver skræmmekampagne mod iPhone-”udbrydere”

Brud på iPhones indholdskontrol får nu hårde ord med på vejen fra
Apple, som hævder at det kan åbne op for hackere og medfører nedbrud af
mobil-sendere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iPhone-brugere som ønsker at omgås Apples styring af indholdet på deres mobiler for at tillade uautoriseret tredje-parts indhold har længe haft forholdsvis nemt ved at bryde spærringen. Selvom det ikke har været velset af Apple, har der lovmæssigt ikke været nogen hindring for det.

Nu forsøger software-giganten imidlertid at presse på for at skabe et forbud imod ”udbryderne” i USA, baseret på copyright-brud. Som argument mod forbudet har Apple udsendt en meddelelse, som hævder, at den uautoriserede omgang med iPhonen kan have langt mere alvorlige konsekvenser end brugeren måske umiddelbart regner med. Bruddet på spærringen vil ikke blot gøre telefonen mere ustabil og usikker men også give lettere adgang for hackere, som kan skaffe sig gratis ydelser eller i værste fald crashe mobil-sendere og nedbryde netværket.

Hvorvidt ”udbrudene” virkelig udgør så stor en fare, som Apple mener, er der dog delte meninger om. Indtil videre har der i hvert fald ikke været tilfælde, som kan bakke de værste af scenarierne op, og flere kritikere mener således, at udmeldelsen skal betragtes som en skræmme-kampagne fra Apples side, som blot vil beskytte egne interesser og forhindre konkurrence.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,