Apple laver skræmmekampagne mod iPhone-”udbrydere”

Brud på iPhones indholdskontrol får nu hårde ord med på vejen fra
Apple, som hævder at det kan åbne op for hackere og medfører nedbrud af
mobil-sendere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iPhone-brugere som ønsker at omgås Apples styring af indholdet på deres mobiler for at tillade uautoriseret tredje-parts indhold har længe haft forholdsvis nemt ved at bryde spærringen. Selvom det ikke har været velset af Apple, har der lovmæssigt ikke været nogen hindring for det.

Nu forsøger software-giganten imidlertid at presse på for at skabe et forbud imod ”udbryderne” i USA, baseret på copyright-brud. Som argument mod forbudet har Apple udsendt en meddelelse, som hævder, at den uautoriserede omgang med iPhonen kan have langt mere alvorlige konsekvenser end brugeren måske umiddelbart regner med. Bruddet på spærringen vil ikke blot gøre telefonen mere ustabil og usikker men også give lettere adgang for hackere, som kan skaffe sig gratis ydelser eller i værste fald crashe mobil-sendere og nedbryde netværket.

Hvorvidt ”udbrudene” virkelig udgør så stor en fare, som Apple mener, er der dog delte meninger om. Indtil videre har der i hvert fald ikke været tilfælde, som kan bakke de værste af scenarierne op, og flere kritikere mener således, at udmeldelsen skal betragtes som en skræmme-kampagne fra Apples side, som blot vil beskytte egne interesser og forhindre konkurrence.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S