Apple laver skræmmekampagne mod iPhone-”udbrydere”

Brud på iPhones indholdskontrol får nu hårde ord med på vejen fra
Apple, som hævder at det kan åbne op for hackere og medfører nedbrud af
mobil-sendere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iPhone-brugere som ønsker at omgås Apples styring af indholdet på deres mobiler for at tillade uautoriseret tredje-parts indhold har længe haft forholdsvis nemt ved at bryde spærringen. Selvom det ikke har været velset af Apple, har der lovmæssigt ikke været nogen hindring for det.

Nu forsøger software-giganten imidlertid at presse på for at skabe et forbud imod ”udbryderne” i USA, baseret på copyright-brud. Som argument mod forbudet har Apple udsendt en meddelelse, som hævder, at den uautoriserede omgang med iPhonen kan have langt mere alvorlige konsekvenser end brugeren måske umiddelbart regner med. Bruddet på spærringen vil ikke blot gøre telefonen mere ustabil og usikker men også give lettere adgang for hackere, som kan skaffe sig gratis ydelser eller i værste fald crashe mobil-sendere og nedbryde netværket.

Hvorvidt ”udbrudene” virkelig udgør så stor en fare, som Apple mener, er der dog delte meninger om. Indtil videre har der i hvert fald ikke været tilfælde, som kan bakke de værste af scenarierne op, og flere kritikere mener således, at udmeldelsen skal betragtes som en skræmme-kampagne fra Apples side, som blot vil beskytte egne interesser og forhindre konkurrence.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)