Apple laver skræmmekampagne mod iPhone-”udbrydere”

Brud på iPhones indholdskontrol får nu hårde ord med på vejen fra
Apple, som hævder at det kan åbne op for hackere og medfører nedbrud af
mobil-sendere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iPhone-brugere som ønsker at omgås Apples styring af indholdet på deres mobiler for at tillade uautoriseret tredje-parts indhold har længe haft forholdsvis nemt ved at bryde spærringen. Selvom det ikke har været velset af Apple, har der lovmæssigt ikke været nogen hindring for det.

Nu forsøger software-giganten imidlertid at presse på for at skabe et forbud imod ”udbryderne” i USA, baseret på copyright-brud. Som argument mod forbudet har Apple udsendt en meddelelse, som hævder, at den uautoriserede omgang med iPhonen kan have langt mere alvorlige konsekvenser end brugeren måske umiddelbart regner med. Bruddet på spærringen vil ikke blot gøre telefonen mere ustabil og usikker men også give lettere adgang for hackere, som kan skaffe sig gratis ydelser eller i værste fald crashe mobil-sendere og nedbryde netværket.

Hvorvidt ”udbrudene” virkelig udgør så stor en fare, som Apple mener, er der dog delte meninger om. Indtil videre har der i hvert fald ikke været tilfælde, som kan bakke de værste af scenarierne op, og flere kritikere mener således, at udmeldelsen skal betragtes som en skræmme-kampagne fra Apples side, som blot vil beskytte egne interesser og forhindre konkurrence.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura