Microsoft vil konkurrere på ”coolness”

De små tjekkede Macs og netbooks får nu kamp fra Microsoft, som sidst
på året lancerer ultra-tynde laptops med design og ydelsen i top samt
prisen i bund.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ministørrelse netbooks er uden tvivl smarte og handy, men har man brug for skærm og tastatur i fuld størrelse samt ydelse i top, er det stadigvæk svært at finde den rette letvægtsløsning. Det vil Microsoft råde bod på, når de op mod jul lancerer en serie laptops, som leverer ultra-tyndt og let design uden at minimere hverken skærm, tastatur eller ydelse. Prisen vil samtidig være yderst konkurrencedygtig lover Microsoft.

Lanceringen af de nye laptops, som kan forventes ude omkring december er et led i Microsofts strategi for at stjæle markedsandele fra Apple og netbooks. Apple har ry for at være et godt stykke foran Microsoft på design og ”coolness”, men det skulle de nye laptops angiveligt ændrer på.

Strategien bakkes samtidig op af en forøgelse i prisen på Windows. Hidtil har en billig pris på Windows XP nemlig været med til at holde netbooks nede i et forholdsvist billigt leje. Microsoft vil i stedet forsøge at lokke brugerne over på det dyrere men lækrere Windows 7. Firmaet vil desuden åbne specialbutikker med bedre service og formentlig begynde at markedsføre Windows som et livsstils-produkt til PC’er, telefoner og TV.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job