Microsoft vil konkurrere på ”coolness”

De små tjekkede Macs og netbooks får nu kamp fra Microsoft, som sidst
på året lancerer ultra-tynde laptops med design og ydelsen i top samt
prisen i bund.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ministørrelse netbooks er uden tvivl smarte og handy, men har man brug for skærm og tastatur i fuld størrelse samt ydelse i top, er det stadigvæk svært at finde den rette letvægtsløsning. Det vil Microsoft råde bod på, når de op mod jul lancerer en serie laptops, som leverer ultra-tyndt og let design uden at minimere hverken skærm, tastatur eller ydelse. Prisen vil samtidig være yderst konkurrencedygtig lover Microsoft.

Lanceringen af de nye laptops, som kan forventes ude omkring december er et led i Microsofts strategi for at stjæle markedsandele fra Apple og netbooks. Apple har ry for at være et godt stykke foran Microsoft på design og ”coolness”, men det skulle de nye laptops angiveligt ændrer på.

Strategien bakkes samtidig op af en forøgelse i prisen på Windows. Hidtil har en billig pris på Windows XP nemlig været med til at holde netbooks nede i et forholdsvist billigt leje. Microsoft vil i stedet forsøge at lokke brugerne over på det dyrere men lækrere Windows 7. Firmaet vil desuden åbne specialbutikker med bedre service og formentlig begynde at markedsføre Windows som et livsstils-produkt til PC’er, telefoner og TV.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS