Microsoft vil konkurrere på ”coolness”

De små tjekkede Macs og netbooks får nu kamp fra Microsoft, som sidst
på året lancerer ultra-tynde laptops med design og ydelsen i top samt
prisen i bund.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ministørrelse netbooks er uden tvivl smarte og handy, men har man brug for skærm og tastatur i fuld størrelse samt ydelse i top, er det stadigvæk svært at finde den rette letvægtsløsning. Det vil Microsoft råde bod på, når de op mod jul lancerer en serie laptops, som leverer ultra-tyndt og let design uden at minimere hverken skærm, tastatur eller ydelse. Prisen vil samtidig være yderst konkurrencedygtig lover Microsoft.

Lanceringen af de nye laptops, som kan forventes ude omkring december er et led i Microsofts strategi for at stjæle markedsandele fra Apple og netbooks. Apple har ry for at være et godt stykke foran Microsoft på design og ”coolness”, men det skulle de nye laptops angiveligt ændrer på.

Strategien bakkes samtidig op af en forøgelse i prisen på Windows. Hidtil har en billig pris på Windows XP nemlig været med til at holde netbooks nede i et forholdsvist billigt leje. Microsoft vil i stedet forsøge at lokke brugerne over på det dyrere men lækrere Windows 7. Firmaet vil desuden åbne specialbutikker med bedre service og formentlig begynde at markedsføre Windows som et livsstils-produkt til PC’er, telefoner og TV.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect