Malwarebeskyttelse i nyt Mac OS

Apples reklamerer for deres computere som et paradis fri for malware. Ikke desto mindre tyder alt på, at der kommer beskyttelse mod malware i den næste udgave af Mac OS, Snow Leopard.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er internetavisen The Register der fortæller historien om, hvordan den kommende version af Snow Loepard, der angiveligt skal frigives denne fredag, kommer til at indeholde beskyttelse mod malware, altså programmer der principielt er skadelig for din computer.

Malwarebeskyttelsen skulle angiveligt tilført systemet allerede tidligere på måneden i Snow Leopard 10A432. Kilden der har opdaget den nye facilitet, ønsker ikke at stå offentligt frem, da han er underlagt en non-disclosure aftale.

Ifølge The Register betyder malwarebeskyttelsen, at brugeren bliver mødt af et pop-up vindue, hvis et program der er kendt som ondsindet, bliver forsøgt installeret på computeren. I det pop-up vindue bliver han advaret, og anbefalet at flytte programmet til skaldespanden.

Selvom faciliteten stadig kun har begrænset beskyttelse, er det bemærkelsesværdigt, at Apple vælger at introducere den facliltet i deres nye operativsystem, specielt fordi de ynder at reklamere med, at en Mac er et rent paradis fri for trusler fra malware, som for eksempel i dette reklamespot.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job