Malwarebeskyttelse i nyt Mac OS

Apples reklamerer for deres computere som et paradis fri for malware. Ikke desto mindre tyder alt på, at der kommer beskyttelse mod malware i den næste udgave af Mac OS, Snow Leopard.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er internetavisen The Register der fortæller historien om, hvordan den kommende version af Snow Loepard, der angiveligt skal frigives denne fredag, kommer til at indeholde beskyttelse mod malware, altså programmer der principielt er skadelig for din computer.

Malwarebeskyttelsen skulle angiveligt tilført systemet allerede tidligere på måneden i Snow Leopard 10A432. Kilden der har opdaget den nye facilitet, ønsker ikke at stå offentligt frem, da han er underlagt en non-disclosure aftale.

Ifølge The Register betyder malwarebeskyttelsen, at brugeren bliver mødt af et pop-up vindue, hvis et program der er kendt som ondsindet, bliver forsøgt installeret på computeren. I det pop-up vindue bliver han advaret, og anbefalet at flytte programmet til skaldespanden.

Selvom faciliteten stadig kun har begrænset beskyttelse, er det bemærkelsesværdigt, at Apple vælger at introducere den facliltet i deres nye operativsystem, specielt fordi de ynder at reklamere med, at en Mac er et rent paradis fri for trusler fra malware, som for eksempel i dette reklamespot.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo