Malwarebeskyttelse i nyt Mac OS

Apples reklamerer for deres computere som et paradis fri for malware. Ikke desto mindre tyder alt på, at der kommer beskyttelse mod malware i den næste udgave af Mac OS, Snow Leopard.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er internetavisen The Register der fortæller historien om, hvordan den kommende version af Snow Loepard, der angiveligt skal frigives denne fredag, kommer til at indeholde beskyttelse mod malware, altså programmer der principielt er skadelig for din computer.

Malwarebeskyttelsen skulle angiveligt tilført systemet allerede tidligere på måneden i Snow Leopard 10A432. Kilden der har opdaget den nye facilitet, ønsker ikke at stå offentligt frem, da han er underlagt en non-disclosure aftale.

Ifølge The Register betyder malwarebeskyttelsen, at brugeren bliver mødt af et pop-up vindue, hvis et program der er kendt som ondsindet, bliver forsøgt installeret på computeren. I det pop-up vindue bliver han advaret, og anbefalet at flytte programmet til skaldespanden.

Selvom faciliteten stadig kun har begrænset beskyttelse, er det bemærkelsesværdigt, at Apple vælger at introducere den facliltet i deres nye operativsystem, specielt fordi de ynder at reklamere med, at en Mac er et rent paradis fri for trusler fra malware, som for eksempel i dette reklamespot.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job