Læs Linux partitioner under Windows

Normalt kan du ikke læse en Linux-partition på din Windows-computer. Men dette lille program løser problemet for dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hører du til typen, der godt kan finde på at have flere operativsystemer på din lokale eller netværksopkoblede computer? Eller er du måske typen, der har en ekstern harddisk, som du flytter rundt mellem Linux og Windows-baserede computere? I så fald vil du kunne opleve, at du ikke uden videre kan læse filer på en Linux-partition fra din Windows-computer.

Linux-folket må nu godt læne sig tilbage og grine - for de har altid kunne læse Windows-partitioner. Men altså, det modsatte er ikke tilfældet.

Ext2 Installable File System For Windows løser det problem. Det er en lille dirver, der kører i ren kernel mode, og som udvider Windows til også at kunne læse Ext2 fil-systemet.

Når først driveren er installeret på din computer, skal du ikke tænke over det længere. Du vil have adgang til Ext2-partitioner- og harddiske fra alle dine programmer og systemer på din Windows-computer.

Legende let at installere, og du skal intet gøre for at bruge det. Driveren fungerer under såvel Windows NT 4.0 som Windows 2000, Windows XP, Windows Vista og Windows 7.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS