Læs Linux partitioner under Windows

Normalt kan du ikke læse en Linux-partition på din Windows-computer. Men dette lille program løser problemet for dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hører du til typen, der godt kan finde på at have flere operativsystemer på din lokale eller netværksopkoblede computer? Eller er du måske typen, der har en ekstern harddisk, som du flytter rundt mellem Linux og Windows-baserede computere? I så fald vil du kunne opleve, at du ikke uden videre kan læse filer på en Linux-partition fra din Windows-computer.

Linux-folket må nu godt læne sig tilbage og grine - for de har altid kunne læse Windows-partitioner. Men altså, det modsatte er ikke tilfældet.

Ext2 Installable File System For Windows løser det problem. Det er en lille dirver, der kører i ren kernel mode, og som udvider Windows til også at kunne læse Ext2 fil-systemet.

Når først driveren er installeret på din computer, skal du ikke tænke over det længere. Du vil have adgang til Ext2-partitioner- og harddiske fra alle dine programmer og systemer på din Windows-computer.

Legende let at installere, og du skal intet gøre for at bruge det. Driveren fungerer under såvel Windows NT 4.0 som Windows 2000, Windows XP, Windows Vista og Windows 7.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S