Internet Explorer 9 skal være den bedste browser

Noget tyder på, at Microsoft har valgt at stramme sig gevaldigt an med deres næste browser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom om Internet Explorer stadig ligger i front som den mest brugte browser på markedet er det langt fra den hurtigste eller den teknologisk mest kompetente. Browsere som Firefox, Safari og Google Chrome ligger langt foran på mange områder.

Måske fordi Microsoft nu frygter at tabe markedsandele efter at EU Kommissionen har forlangt frit browservalg i Windows 7 tyder, har IT-giganten endeligt valgt at komme ind i kampen og lave en browser, som kan følge med de andre.

Et af de punkter hvor Internet Explorer seriøst har haltet efter er på hastigheden. Med den niende version bliver browseren imidlertid udstyret med en accelerationsfunktion, som er baseret på Microsoft's Direct2D og skulle udnytte computerkraften langt bedre end andre browsere. Samtidig skulle den være i stand til at læse Javascript langt hurtigere end tidligere.

Folk som arbejder med flere forskellige browsere har sandsynligvis lagt mærke til at Internet Explorer har tendens til at vise indholdet meget anderledes end andre browsere. Det har Microsoft nu også valgt at gøre noget ved. Kompatibiliteten mellem Internet Explorer 9 og andre browsere skal således være meget bedre. Det er især gode nyheder for webdesignerne.

Microsoft er først for nyligt gået igang med arbejdet på den nye browser, så der kommer nok til at gå lidt tid før den er ude.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S