Internet Explorer 9 skal være den bedste browser

Noget tyder på, at Microsoft har valgt at stramme sig gevaldigt an med deres næste browser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom om Internet Explorer stadig ligger i front som den mest brugte browser på markedet er det langt fra den hurtigste eller den teknologisk mest kompetente. Browsere som Firefox, Safari og Google Chrome ligger langt foran på mange områder.

Måske fordi Microsoft nu frygter at tabe markedsandele efter at EU Kommissionen har forlangt frit browservalg i Windows 7 tyder, har IT-giganten endeligt valgt at komme ind i kampen og lave en browser, som kan følge med de andre.

Et af de punkter hvor Internet Explorer seriøst har haltet efter er på hastigheden. Med den niende version bliver browseren imidlertid udstyret med en accelerationsfunktion, som er baseret på Microsoft's Direct2D og skulle udnytte computerkraften langt bedre end andre browsere. Samtidig skulle den være i stand til at læse Javascript langt hurtigere end tidligere.

Folk som arbejder med flere forskellige browsere har sandsynligvis lagt mærke til at Internet Explorer har tendens til at vise indholdet meget anderledes end andre browsere. Det har Microsoft nu også valgt at gøre noget ved. Kompatibiliteten mellem Internet Explorer 9 og andre browsere skal således være meget bedre. Det er især gode nyheder for webdesignerne.

Microsoft er først for nyligt gået igang med arbejdet på den nye browser, så der kommer nok til at gå lidt tid før den er ude.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos