Internet Explorer 9 skal være den bedste browser

Noget tyder på, at Microsoft har valgt at stramme sig gevaldigt an med deres næste browser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom om Internet Explorer stadig ligger i front som den mest brugte browser på markedet er det langt fra den hurtigste eller den teknologisk mest kompetente. Browsere som Firefox, Safari og Google Chrome ligger langt foran på mange områder.

Måske fordi Microsoft nu frygter at tabe markedsandele efter at EU Kommissionen har forlangt frit browservalg i Windows 7 tyder, har IT-giganten endeligt valgt at komme ind i kampen og lave en browser, som kan følge med de andre.

Et af de punkter hvor Internet Explorer seriøst har haltet efter er på hastigheden. Med den niende version bliver browseren imidlertid udstyret med en accelerationsfunktion, som er baseret på Microsoft's Direct2D og skulle udnytte computerkraften langt bedre end andre browsere. Samtidig skulle den være i stand til at læse Javascript langt hurtigere end tidligere.

Folk som arbejder med flere forskellige browsere har sandsynligvis lagt mærke til at Internet Explorer har tendens til at vise indholdet meget anderledes end andre browsere. Det har Microsoft nu også valgt at gøre noget ved. Kompatibiliteten mellem Internet Explorer 9 og andre browsere skal således være meget bedre. Det er især gode nyheder for webdesignerne.

Microsoft er først for nyligt gået igang med arbejdet på den nye browser, så der kommer nok til at gå lidt tid før den er ude.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job