SSD + Usb 3.0 = Superhurtig harddisk

PQI er de første til at parre en SSD-harddisk med en usb 3.0 forbindelse. Det giver skyhøje overførsels-hastigheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med en læsehastighed på 274MB/s og en skrivehastighed på 198MB/s er der godt med tryk på datastrømmen i PQI’s nye S533, som er den første SSD-harddisk til at benytte den nye usb 3.0 standard.

Faktisk er hastigheden mindst seks gange højere end det ville være muligt med en usb 2.0 forbindelse. Disken er baseret på en 2.5” Intel SSD, som kan rumme enten 80 eller 160 GB data.

Foruden SSD-drevet er PQI også klar med den ”traditionelle” skive-baserede harddisk, H566, som ligeledes er udviklet til usb 3.0. Her er der tale om et 2.5" drev med 8MB cache, omdrejningshastighed på 5400rpm og kapacitet på enten 320, 500 eller 640GB. Læsehastigheden er 105MB/s, og skrivehastigheden er 99.9MB/s, hvilket er det firedobbelte af en tilsvarende harddisk på usb 2.0.

Præcis hvornår vi ser disse drev i Danmark og hvilken pris de får er endnu uvist, men at der i den nærmeste fremtid vil dukke langt flere af denne type harddisks op, kan der ikke være megen tvivl om.

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job