SSD + Usb 3.0 = Superhurtig harddisk

PQI er de første til at parre en SSD-harddisk med en usb 3.0 forbindelse. Det giver skyhøje overførsels-hastigheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med en læsehastighed på 274MB/s og en skrivehastighed på 198MB/s er der godt med tryk på datastrømmen i PQI’s nye S533, som er den første SSD-harddisk til at benytte den nye usb 3.0 standard.

Faktisk er hastigheden mindst seks gange højere end det ville være muligt med en usb 2.0 forbindelse. Disken er baseret på en 2.5” Intel SSD, som kan rumme enten 80 eller 160 GB data.

Foruden SSD-drevet er PQI også klar med den ”traditionelle” skive-baserede harddisk, H566, som ligeledes er udviklet til usb 3.0. Her er der tale om et 2.5" drev med 8MB cache, omdrejningshastighed på 5400rpm og kapacitet på enten 320, 500 eller 640GB. Læsehastigheden er 105MB/s, og skrivehastigheden er 99.9MB/s, hvilket er det firedobbelte af en tilsvarende harddisk på usb 2.0.

Præcis hvornår vi ser disse drev i Danmark og hvilken pris de får er endnu uvist, men at der i den nærmeste fremtid vil dukke langt flere af denne type harddisks op, kan der ikke være megen tvivl om.

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S