SSD + Usb 3.0 = Superhurtig harddisk

PQI er de første til at parre en SSD-harddisk med en usb 3.0 forbindelse. Det giver skyhøje overførsels-hastigheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med en læsehastighed på 274MB/s og en skrivehastighed på 198MB/s er der godt med tryk på datastrømmen i PQI’s nye S533, som er den første SSD-harddisk til at benytte den nye usb 3.0 standard.

Faktisk er hastigheden mindst seks gange højere end det ville være muligt med en usb 2.0 forbindelse. Disken er baseret på en 2.5” Intel SSD, som kan rumme enten 80 eller 160 GB data.

Foruden SSD-drevet er PQI også klar med den ”traditionelle” skive-baserede harddisk, H566, som ligeledes er udviklet til usb 3.0. Her er der tale om et 2.5" drev med 8MB cache, omdrejningshastighed på 5400rpm og kapacitet på enten 320, 500 eller 640GB. Læsehastigheden er 105MB/s, og skrivehastigheden er 99.9MB/s, hvilket er det firedobbelte af en tilsvarende harddisk på usb 2.0.

Præcis hvornår vi ser disse drev i Danmark og hvilken pris de får er endnu uvist, men at der i den nærmeste fremtid vil dukke langt flere af denne type harddisks op, kan der ikke være megen tvivl om.

Annonce

Jyske Bank

IT Category Manager

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job