Handy håndholdt videonyt fra Samsung

Samsung er klar med en hel stak nye digitale videokameraer, der er gør det nemt og behageligt at skyde løs.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du typen der skal have det hele med og ynder at optage maraton-videoer, hvad enten du er til barnedåb eller på familieferie, er det vigtigt med et kamera, der er rart at holde i hånden længere tid af gangen.

Derfor har Samsing skabt de nye SMX-C20, SMX-C24 og HMX-M20, som er en serie videokameraer i ergonomisk design, der mindsker belastningen på håndled og albue under optagelse.

Alle har det samme unikke objektiv, som er vinklet nedad med 25 grader sammenlignet med almindelige videokameraer. Det medfører et bedre ergonomisk greb, når man optager. Håndleddet udsættes for betydeligt mindre belastning, og optager man meget, vil man ifølge Samsung mærke en stor forskel – man bliver ikke så træt i armen som ved brug af et almindeligt videokamera. En anden fordel ved den ergonomiske udformning er, at billedskærmen ikke er i vejen imellem den som optager og motivet.

SMX-C20 og SMX-C24 fås i blå, rød, sort og lilla og har priser på 1.500 kroner for SMX-C20 og 2.200 kroner for SMX-C24. HMX-M20 koster 3.700 kroner. Alle tre er ude i denne måned.

Samsung er også klar med et nyt videokamera i lommeformat. HMX-U20 er en udvidelse til U-serien, som ikke er meget større end et visitkort men kan optage i Full HD og mindske rystelser via en indbygget stabilisator.

Optagelserne kan redigeres direkte i videokameraet, og tilslutter man det en computer med internet, kan filmene uploades på Youtube blot ved et enkelt tryk på en knap. Kameraet er i butikkerne i denne måned og koster 1.500 kroner.

Producenten udvider desuden sortimentet med den nye H-serien, der har objektiv på 37 millimeter vidvinkel. Det skulle give rigeligt plads til at klemme hele familien ind i gruppefotoet.

Optisk zoom med hele 20 gange forstørrelse skaber en følelse af nærhed og billedresultatet skulle blive endnu bedre takket være videokameraets indbyggede og forbedrede billedstabilisator, som mindsker uskarpe og rystede filmsekvenser.

Kameraerne hedder HMX-H200, HMX-H203, HMX-H205 og HMX-S10. De er på markedet til maj og får en priser fra 3.000 til 6.000 kroner.


Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network