Handy håndholdt videonyt fra Samsung

Samsung er klar med en hel stak nye digitale videokameraer, der er gør det nemt og behageligt at skyde løs.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du typen der skal have det hele med og ynder at optage maraton-videoer, hvad enten du er til barnedåb eller på familieferie, er det vigtigt med et kamera, der er rart at holde i hånden længere tid af gangen.

Derfor har Samsing skabt de nye SMX-C20, SMX-C24 og HMX-M20, som er en serie videokameraer i ergonomisk design, der mindsker belastningen på håndled og albue under optagelse.

Alle har det samme unikke objektiv, som er vinklet nedad med 25 grader sammenlignet med almindelige videokameraer. Det medfører et bedre ergonomisk greb, når man optager. Håndleddet udsættes for betydeligt mindre belastning, og optager man meget, vil man ifølge Samsung mærke en stor forskel – man bliver ikke så træt i armen som ved brug af et almindeligt videokamera. En anden fordel ved den ergonomiske udformning er, at billedskærmen ikke er i vejen imellem den som optager og motivet.

SMX-C20 og SMX-C24 fås i blå, rød, sort og lilla og har priser på 1.500 kroner for SMX-C20 og 2.200 kroner for SMX-C24. HMX-M20 koster 3.700 kroner. Alle tre er ude i denne måned.

Samsung er også klar med et nyt videokamera i lommeformat. HMX-U20 er en udvidelse til U-serien, som ikke er meget større end et visitkort men kan optage i Full HD og mindske rystelser via en indbygget stabilisator.

Optagelserne kan redigeres direkte i videokameraet, og tilslutter man det en computer med internet, kan filmene uploades på Youtube blot ved et enkelt tryk på en knap. Kameraet er i butikkerne i denne måned og koster 1.500 kroner.

Producenten udvider desuden sortimentet med den nye H-serien, der har objektiv på 37 millimeter vidvinkel. Det skulle give rigeligt plads til at klemme hele familien ind i gruppefotoet.

Optisk zoom med hele 20 gange forstørrelse skaber en følelse af nærhed og billedresultatet skulle blive endnu bedre takket være videokameraets indbyggede og forbedrede billedstabilisator, som mindsker uskarpe og rystede filmsekvenser.

Kameraerne hedder HMX-H200, HMX-H203, HMX-H205 og HMX-S10. De er på markedet til maj og får en priser fra 3.000 til 6.000 kroner.


Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job