Det perfekte mediecenter?

Zotacs nye mediecentre har umiddelbart det hele. Kompakt og elegant design kombineret med blu-ray, kraftig Atom-processor, usb 3.0 og Windows 7.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sjældent, man ser maskiner, som umiddelbart har ramt fuldstændig plet. Det er dog lige ved at være tilfældet med Zotacs nye HD-ID33 og HD-ID34. Det er i hvert fald svært at komme i tanke om mere, man kunne forlange af en medie-pc.

Designet er lige, som det bør være for sådan en computer. Så kompakt og diskret som muligt uden at være for lille til at rumme et optisk drev. Her er endda tale om et blu-ray-drev, så du kan se film i topkvalitet.

Processorkraften leveres af Intels nye dobbeltkernede Atom D525 på 1.8GHz, mens grafikken håndteres af Nvideas seneste generation af Ion-chips.

Derudover får du hdmi-udgang, 6-i-1 kortlæser, gigabit ethernet, 802.11b/g/n WiFi, et par usb 2.0-porte samt to usb 3.0-porte - bare lige for at understrege hvor overlegne maskinerne er.

Der er desuden 2GB ddr2-800 ram til rådighed samt en 250GB harddisk i ID34 og en tom 2.5" harddisk-port i ID33, hvori der kan fyldes disk efter eget valg. Styresystemet er Windows 7.

Præcis hvornår vi ser de små vidundere i butikkerne, er endnu ikke offentliggjort. Prisen er heller ikke røbet. Taget i betragtning af maskinernes specifikationer, må vi dog nok regne med, at den ikke bliver i den billige ende.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S