Det perfekte mediecenter?

Zotacs nye mediecentre har umiddelbart det hele. Kompakt og elegant design kombineret med blu-ray, kraftig Atom-processor, usb 3.0 og Windows 7.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sjældent, man ser maskiner, som umiddelbart har ramt fuldstændig plet. Det er dog lige ved at være tilfældet med Zotacs nye HD-ID33 og HD-ID34. Det er i hvert fald svært at komme i tanke om mere, man kunne forlange af en medie-pc.

Designet er lige, som det bør være for sådan en computer. Så kompakt og diskret som muligt uden at være for lille til at rumme et optisk drev. Her er endda tale om et blu-ray-drev, så du kan se film i topkvalitet.

Processorkraften leveres af Intels nye dobbeltkernede Atom D525 på 1.8GHz, mens grafikken håndteres af Nvideas seneste generation af Ion-chips.

Derudover får du hdmi-udgang, 6-i-1 kortlæser, gigabit ethernet, 802.11b/g/n WiFi, et par usb 2.0-porte samt to usb 3.0-porte - bare lige for at understrege hvor overlegne maskinerne er.

Der er desuden 2GB ddr2-800 ram til rådighed samt en 250GB harddisk i ID34 og en tom 2.5" harddisk-port i ID33, hvori der kan fyldes disk efter eget valg. Styresystemet er Windows 7.

Præcis hvornår vi ser de små vidundere i butikkerne, er endnu ikke offentliggjort. Prisen er heller ikke røbet. Taget i betragtning af maskinernes specifikationer, må vi dog nok regne med, at den ikke bliver i den billige ende.

Annonce

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S