Det perfekte mediecenter?

Zotacs nye mediecentre har umiddelbart det hele. Kompakt og elegant design kombineret med blu-ray, kraftig Atom-processor, usb 3.0 og Windows 7.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sjældent, man ser maskiner, som umiddelbart har ramt fuldstændig plet. Det er dog lige ved at være tilfældet med Zotacs nye HD-ID33 og HD-ID34. Det er i hvert fald svært at komme i tanke om mere, man kunne forlange af en medie-pc.

Designet er lige, som det bør være for sådan en computer. Så kompakt og diskret som muligt uden at være for lille til at rumme et optisk drev. Her er endda tale om et blu-ray-drev, så du kan se film i topkvalitet.

Processorkraften leveres af Intels nye dobbeltkernede Atom D525 på 1.8GHz, mens grafikken håndteres af Nvideas seneste generation af Ion-chips.

Derudover får du hdmi-udgang, 6-i-1 kortlæser, gigabit ethernet, 802.11b/g/n WiFi, et par usb 2.0-porte samt to usb 3.0-porte - bare lige for at understrege hvor overlegne maskinerne er.

Der er desuden 2GB ddr2-800 ram til rådighed samt en 250GB harddisk i ID34 og en tom 2.5" harddisk-port i ID33, hvori der kan fyldes disk efter eget valg. Styresystemet er Windows 7.

Præcis hvornår vi ser de små vidundere i butikkerne, er endnu ikke offentliggjort. Prisen er heller ikke røbet. Taget i betragtning af maskinernes specifikationer, må vi dog nok regne med, at den ikke bliver i den billige ende.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S